Žena regionu: Každá pomoc, i sebemenší, má smysl

Nepřehlédněte
1. listopadu 2019   (06:16)
Žena regionu: Každá pomoc, i sebemenší, má smysl

Jana Puklová Havelková, zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům, získala další ocenění. Stala se Ženou regionu v rámci celé České republikyOdmala měla ochranitelské a pečující sklony. Přála si být zdravotní sestrou, i když v její rodině nikdy žádný zdravotník nebyl. To se jí také splnilo. Jako zdravotní sestra se nyní v příbramské Oblastní nemocnici na lůžkovém oddělení chirurgie stará o nemocné. Pečuje ale i mimo pracovní dobu. A to nejen o své vlastní dvě děti, ale i o spoustu dalších. Před dvěma lety založila spolek Radost Příbramáčkům a pomáhá, kde je potřeba.

V září se stala Ženou regionu Středočeského kraje. Tento týden si ze slavnostního galavečera v Senátu Parlamentu ČR domů přivezla další krásné ocenění. Ze 140 finalistek ze všech regionů Česka získala nejvíce hlasů a stala se tak absolutní vítězkou celorepublikového kola.

O své první pocity se za námi přijela podělit do naší redakce.

Proč si myslíte, že jste vyhrála právě Vy?
Vyhrála jsem díky Příbramákům, kteří můj spolek neuvěřitelně podporují a věří mu. Za to bych jim chtěla moc poděkovat, vážím si toho.

Mediálně známou jste se ale stala již před šesti lety.
Ano, to je pravda. Účinkovala jsem v pořadu Výměna manželek. Byla to ohromná zkušenost, ale nikdy už bych do toho nešla. Každý vás pak sleduje, nemůžete jít pomalu ani v klidu nakoupit. Na hubnutí to ale bylo dobré, za 10 dní jsem zhubla asi šest kilo.

Jako zdravotní sestra pracujete s dospělými. Neláká Vás spíše práce s dětmi?
S dětmi bych pracovat nemohla, to bych psychicky nezvládla. Když umírají starší lidé, tak je to smutné, ale když umírají děti, to je to nejhorší. Lidi, co pracují s nemocnými dětmi, obdivuji.

Jaká žena je pro Vás ve Vašem životě největším vzorem?
Od dětství jsem měla ráda lady Dianu. Pamatuji si, že když zemřela, vystřihovala jsem si o ní všechny články. Přestěhovali jsme se tenkrát zrovna s rodiči na Slivici a já jsem si tam její články dlouho schovávala.

Spoustu žen o sobě tvrdí, že se mnohdy cítí jako muž. Jak to máte Vy?
Já se za každých okolností cítím jako žena. Už i proto, že zvládám více věcí najednou (smích). Běžně při žehlení ještě vařím a píšu s děckem úkoly.

Co bylo hlavním impulsem k založení spolku Radost Příbramáčkům?
Pořádala jsem pro děti z Dětského domova Pepa v Lazci mikulášskou nadílku. Lidé za mnou tenkrát sami chodili a chtěli pomáhat. Nabízeli mi pro děti peníze. Založila jsem tedy transparentní účet.  

Vzpomínáte na svou první „oficiální“ dobročinnou akci?
Zhruba před pěti lety jsem se dozvěděla o jedné mamince, která pro svou kamarádku ze sedlčanského azylového domu shání vybavení pro miminko. Bylo mi jí líto, udělala jsem tedy sbírku. Když jsem však poté zkontaktovala ředitele azylového domu, abych se s ním domluvila na předání věcí, dozvěděla jsem se, že žádná taková paní tam nežije. Byl to smyšlený příběh. Paní ty věci chtěla pro sebe. Věci jsem přesto do azylového domu tenkrát dovezla a vozím dodnes.

Byly při zakládání spolku nějaké překážky, nebo šlo vše hladce?
Od začátku jsem okolo sebe měla spoustu úžasných lidí. Hlavně díky nim šlo vše hladce a bez komplikací. Hodně mi pomohla Hanka Kadlecová ze spolku Ichtyóza. Nabídla se mi také jedna příbramská právnička, že za mě zdarma zařídí všechny potřebné náležitosti.

Sáhla jste si někdy na dno?
Všechny příběhy se vás vždy nějakým způsobem dotknou. Často vzpomínám na rodinu, které vyhořel dům. Také si díky této práci uvědomuji, jaký je život tenký led. Jak zdraví není vůbec samozřejmostí.

Je nějaká situace, na kterou nikdy nezapomenete?
První Vánoce v Dětském domově Pepa v Lazci. Brečela jsem dojetím, když jsem viděla, jakou měly děti z dárků radost.

Daří se Vám skloubit všechny Vaše aktivity s péčí o rodinu?
Charitě se věnuji pokud možno v době, kdy jsou mé děti ve škole a v jeslích. Pracuji na částečný úvazek. Dělám dvanáctky a pak mám vždy pár dní volna, tak to skloubit jde. O víkendech se snažím být s rodinou, mám pevně dané mantinely, přes které nejdu. Nezdá se to, ale je to celkem časově náročné. Jen ohlídat účetnictví. To pak dělám většinou po nocích.

Co děláte ráda, když máte chvilku jen pro sebe?
Já mám vždy volno až večer ve vaně (smích). Tam si ráda dám sklenku vína. Někde jsem se o tom zmínila a lidé mi od té doby dávají víno, abych si ho v té vaně vypila. Jsou ženy, které ve svém volném čase sportují, nebo mají nějaké své koníčky. Mým koníčkem je starat se o druhé.

Co byste poradila ženám, které by také chtěly pomáhat, ale bojí se, zda to
všechno zvládnou?

Aby do toho šly. Stačí dělat malé věci. Třeba navštěvovat nemocné. Každá sebemenší pomoc má smysl. Já sama jsem nečekala, že by to mohlo nabrat takové rozměry. Dodnes si pamatuji, jak jsem poprvé vezla do azylového domu v Sedlčanech prvních třicet pytlů s věcmi.

Jaký je váš největší sen?
Přála bych si, aby to pořád bylo tak, jak to je nyní. Aby lidé měli stále chuť pomáhat druhým.
 
Spolek Radost Příbramáčkům funguje od 9. srpna 2017. Za tu dobu Jana Puklová Havelková pomohla spoustě dětí. A rozdává radost i nadále. 

Tip redakce: Absolutní vítězkou Ženy regionu je Středočeška! Stala se jí zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům a zdravotnice Jana Puklová Havelková
Odmala měla ochranitelské a pečující sklony. …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto jap

Další články

Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? O posledním prázdninovém víkendu si můžete prohlédnout zblízka jediné létající savce – netopýry. Zajímavý program bude připraven pro děti i dospělé, nebude chybět ultrazvukový detektor, který zachytí pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály. 3. srpna 2020   (17:24) Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Výběrové řízení potrvá do konce srpna tohoto roku. 3. srpna 2020   (14:57) PR Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice Hasiči museli zraněného muže z vozidla vyprostit. 3. srpna 2020   (08:39) Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Druhý srpnový víkend se do Rožmitálu pod Třemšínem sjedou vojenská a historická vozidla. Hlavní program se odehraje během soboty 8. srpna, kdy posádky čeká orientační závod, návštěvníky pak zábavné odpoledne s hudbou. 3. srpna 2020   (06:16) Růžička v Letech vyzval k odsouzení projevů anticikanismu Růžička v Letech vyzval k odsouzení projevů anticikanismu Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu připomněl také více než tři tisíce Romů povražděných nacisty v noci na 3. srpen 1944 při likvidaci takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi. 2. srpna 2020   (16:03) Na transparentní účet pro rodinu zemřelých ve Lhotě bylo zatím vybráno téměř 70 tisíc Na transparentní účet pro rodinu zemřelých ve Lhotě bylo zatím vybráno téměř 70 tisíc
Hygienici opět zkontrolovali kvalitu vody na koupalištích. Na některých místech doporučují po vykoupání sprchu Hygienici opět zkontrolovali kvalitu vody na koupalištích. Na některých místech doporučují po vykoupání sprchu Kvalita vody na některých přírodních koupalištích se zhoršila. Nový rybník v Příbrami má vodu na nejlepším stupni. 2. srpna 2020   (10:49)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz