Žena připustila, že se dostatečně nepostarala o sestru, vraždu ale popřela
20. února 2024 (15:27)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Státní zástupce tvrdí, že obžalovaná své pětačtyřicetileté nepohyblivé sestře se sníženým intelektem vědomě nepodávala léky ani dostatek jídla a nechala ji zemřít hlady na chodbě domu.
Žena z Poděbrad dnes u soudu připustila, že její počínání vedlo ke smrti její o dva roky mladší postižené sestry. Odmítá ale, že by svou příbuznou zavraždila. Státní zástupce tvrdí, že obžalovaná své pětačtyřicetileté nepohyblivé sestře se sníženým intelektem vědomě nepodávala léky ani dostatek jídla a nechala ji zemřít hlady na chodbě domu. Dva týdny před sestřinou smrtí převedla z jejího účtu přes milion korun.
Handicapovaná žena zemřela 19. června 2022 v rodinném domě, který po smrti rodičů sdílela posledních pět let jen se svou o dva roky starší sestrou. V době úmrtí vážila při své průměrné výšce 37 kilogramů a měla proleženiny na 15 až 20 procent těla včetně týla, některé až na kost. Podle soudních znalců jí působily trýznivou bolest na hranici snesitelnosti.
„Se sestrou jsem žila celý život a je mi to líto, že to takhle dopadlo. Moje jednání bohužel vedlo k tomu úmrtí,“ prohlásila v úvodu hlavního líčení u středočeského krajského soudu obžalovaná, která má nadprůměrné IQ 122. Policistům dříve řekla, že vyhladovění ji jako stanovená příčina smrti překvapilo, protože mladší sestře dávala jídlo i pití a někdy ji i sama krmila. Stejně tak ji překvapilo i překvalifikování trestného činu na vraždu. „Určitě jsem sestru nijak úmyslně nezavraždila,“ uvedla při policejním výslechu.
Zatímco starší sestra obývala patro domu, mladší sestru, která od dětsví trpěla mozkovou obrnou a později také Crohnovou chorobou, nechala několik posledních měsíců jejího života ležet na matraci v přízemní chodbě s odpadky. Obžalovaná tvrdí, že už sestru nedokázala dostat do schodů a že sestra s přemístěním souhlasila. V přízemí domu sice byla neobývaná místnost, podle obžalované v ní ale sestra být nemohla, protože pokoj byl plný nábytku a dalších věcí. „Jak začal covid, tak jsem odpadky nevynášela ven, protože jsem měla malou popelnici,“ vysvětlila žena, proč její nejbližší příbuzná ležela mezi smetím.
Péči o sestru popsala obžalovaná tak, že jí ráno před odchodem do práce nechala v chodbě jídlo a večer po návratu z práce jí dala další. Omývala ji jednou za dva týdny přímo na matraci, zuby jí nečistila. Tvrdí, že proleženiny se snažila léčit dezinfekcí a speciálními náplastmi. Sestra podle ní nenaříkala a stěžovala si pouze na bolesti kolen.
Obžalovaná připustila i to, že od května 2022 trávila více času mimo dům, protože se seznámila s novým přítelem. Když se v neděli 19. června vrátila domů, zjistila, že sestra je mrtvá. V pondělí šla žena do práce na finančním úřadě. Po návratu uklidila chodbu, mrtvou sestru umyla ve vaně, oblékla a přemístila na pohovku. Teprve v úterý dopoledne zavolala na záchrannou službu a oznámila úmrtí.
Na dotaz, zda nezvažovala přemístění sestry do pečovatelského domu, obžalovaná odpověděla, že v období koronavirové pandemie byly uzavřené, takže to dále neřešila. Stejně tak se nijak konkrétně nezabývala koupí společného bezbariérového bytu, na kterou podle svých slov vybrala peníze ze sestřina účtu.
Soud vynese rozsudek ve středu. Za vraždu spáchanou trýznivým způsobem ženě hrozí 15 až 20 let vězení.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Žena ze středních Čech čelí obžalobě z utýrání mentálně postižené sestry
•Příbramští policisté dopadli dva dealery drog, zaměřovali se na pervitin a marihuanu
•Policie odvolala pátrání po dívce z Příbrami, našli ji v Praze
Další články
Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? V Příbrami otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis
Co se děje na dálnici, když jen projíždíte autem? Jak vypadá místo, odkud se hlídá …
AKTUÁLNĚ
Prodej budovy Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a gastronomie získal podporu zastupitelů. O podmínkách se rozhodne v červnu
Středočeský kraj chce od města Příbrami koupit školní budovu v ulici Gen. R. Tesaříka …
AKTUÁLNĚ
Zoopark Jeleni Homole hlásí spor o přístupovou cestu. Majitel podal podnět na státní zastupitelství
Zoopark Jeleni Homole zveřejnil prohlášení, ve kterém upozorňuje na spor s novým …
ZVÍŘATA
Až do nebes v Příbrami: Monika Absolonová vystoupí ve sportovní hale
Příbram se může těšit na výjimečný hudební večer. Monika Absolonová vystoupí 17. …
KULTURA
Černá sobota na Příbramsku: Další auto skončilo na střeše u Milína
Série nehod s vozy převrácenými na střechu pokračuje. Po odpolední havárii u Sedlčan …
AKTUÁLNĚ
Podvodníci se vydávají i za příbramskou policii! Lidem berou úspory přímo po telefonu
Kriminalita páchaná v kyberprostoru neustává a drzost podvodníků roste. Nově se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nehoda u Libíně: Auto skončilo na střeše, zraněnou ženu transportovali do Příbrami
Odpolední havárie u obce Libíň na Sedlčansku si vyžádala zásah záchranářů, policistů i …
AKTUALIZOVÁNO
Nový trávník u sochy „PŘÍBRAM JAKO NA DLANI“ vyvolal diskusi
V uplynulých dnech probíhaly v okolí sochy PŘÍBRAM JAKO NA DLANI terénní úpravy, …
NÁZOR
Překonali jsme hranici, o které se nám dřív ani nesnilo. Na Facebooku nás je už přes 34 000!
34 000 lidí. 34 000 příběhů. 34 000 důvodů, proč to celé dává smysl.
A my si toho …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Ředitelka ZŠ Příbram II, Jiráskovy sady 273 Šárka Bodnárová: „Každé dítě má jiný talent, naším úkolem je ho rozvíjet“
Základní škola Příbram II, Jiráskovy sady 273 je tradiční komunitní škola umístěná v …
ROZHOVOR




