23. 7. svátek má Libor




Zemřela mi žena a skončil jsem na ulici. Říká bezdomovec, který přespává v budově rozestavěné patologie

NEPŘEHLÉDNĚTE
7. března 2021   (06:51)

Budova plánované patologie v Příbrami nyní slouží pouze bezdomovcům a jako místo pro odložení sutě a dalších odpadů.


Rozestavěná budova nedaleko bývalého infekčního oddělení příbramské nemocnice, ve které se měla původně nacházet patologie, již řadu let chátrá. V roce 1992 byla stavba z finančních důvodů pozastavena a o šest let později vyhořela. Na objektu se podepsal i nemilosrdný zub času. Do současného žalostného stavu se však stavba dostala i vlivem dlouhotrvajících majetkových peripetií.

V roce 2005 přešlo pět devítin této nevyužité stavby do vlastnictví Příbrami. Město zde již tehdy uvažovalo o zřízení hospice, zůstalo však jen u plánů. Zbývající část objektu byla v rukou státu. Ten svůj podíl nabízel za bezmála tři miliony korun, což radnice s ohledem na dezolátní stav objektu zamítla. Ani následnou nabídku, získat podíl za 2,2 miliony, město neakceptovalo.
Před pěti lety se budova dostala do rukou jednomu výhradnímu vlastníkovi a této zakleté stavbě opět svitla naděje. Příbramský majitel si nechal vypracovat studii na dům s hospicovými lůžky a dalšími sociálními službami, po kterých je ve městě poptávka. Prozatím však zůstalo pouze u plánů. Kus pozemku pod stavbou (zhruba 200 metrů čtverečních) patří nemocnici a ta ho odmítla prodat z důvodu možnosti rozšíření stávajícího areálu daným směrem.
Nyní slouží budova pouze bezdomovcům a jako místo pro odložení sutě a dalších odpadů. I přes absenci oken je zde cítit odér fekálií. Občas zde zasahují hasiči, kteří jsou přivoláni z důvodu vycházejícího kouře. Naposledy zde zasahovali v polovině tohoto týdne. To ale lidi bez domova neodradí opět posbírat větve, shnilé trámy a rozdělat oheň na zahřátí. „Zemřela mi manželka a nepohodl jsem se na ubytovně. Teď tady bydlím asi rok s kamarádem a jeho přítelkyní,“ řekl pribram.cz bezdomovec.

Do nízkoprahového centra má momentálně zákaz vstupu, nadýchal po ránu alkohol a dostal na čtrnáct dnů ‚stopku‘. Během rozhovoru upozornil na nepořádek, který údajně nezpůsobili. „Nevezla to sem stavební firma, která provádí rekonstrukci, říkali, že to nemají kam dát,“ vysvětlil.
V minulosti se živil jako zedník, ze zdravotních důvodů již nemůže pracovat. Jídlo a pití dostane občas od lidí, pravidelně dochází na charitu. „Čekám, jestli mi schválí důchod, pak si zaplatím garsonku nebo ubytovnu,“ dodal.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
video: pribram.cz (Jakub Pečenka
Tomáš Pečenka)
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Soutěž: Vyhrajte dvakrát dvě VIP vstupenky na zahájení Silmet Rally Příbram Soutěž: Vyhrajte dvakrát dvě VIP vstupenky na zahájení Silmet Rally Příbram Silmet Rally Příbram se jede už o nadcházejícím víkendu. A díky generálnímu partnerovi … SOUTĚŽ Každý déšť spláchne plast do řek. Jednoduchá síť na kanálu tomu dokáže zabránit Každý déšť spláchne plast do řek. Jednoduchá síť na kanálu tomu dokáže zabránit Mikroplasty už nejsou hrozba budoucnosti. Jsou v pitné vodě, v dešti, v lidské krvi i … ZAJÍMAVOSTI Po víkendových přeháňkách přijde obrat. Česko čeká návrat tropů, teploty příští týden překročí třicítku Po víkendových přeháňkách přijde obrat. Česko čeká návrat tropů, teploty příští týden překročí třicítku Po krátkém ochlazení se do Česka vrátí pravé letní počasí. Meteorologové očekávají, že … POČASÍ Příbramská nemocnice nasadí technologii, kterou má jako první v ČR. Robotické operace začnou 2. září Příbramská nemocnice nasadí technologii, kterou má jako první v ČR. Robotické operace začnou 2. září Oblastní nemocnice Příbram má jako první nemocnice v ČR k dispozici nejnovější … AKTUÁLNĚ Fesťáczek Presents poprvé ovládne Lesní divadlo Skalka. Rodiny čeká den plný hudby, divadla i zábavy Fesťáczek Presents poprvé ovládne Lesní divadlo Skalka. Rodiny čeká den plný hudby, divadla i zábavy Rodinný festival Fesťáczek letos přichází s novým názvem Fesťáczek Presents a vůbec … AKTUÁLNĚ Nový hit internetu: Espresso s energy drinkem. Opravdu funguje, nebo je to jen trend? Nový hit internetu: Espresso s energy drinkem. Opravdu funguje, nebo je to jen trend? Sociální sítě v posledních měsících zaplavuje nový nápoj, který si získává stále větší … ZAJÍMAVOSTI Brdonoš je plnoletý. 18. ročník přinese změny, které tu ještě nebyly Brdonoš je plnoletý. 18. ročník přinese změny, které tu ještě nebyly V Podlesí se chystá 18. ročník triatlonu Brdonoš. Letos s novým konceptem, ale se … SPORT Policie varuje: Koloběžkáři riskují pokuty i vážné nehody. Policie varuje: Koloběžkáři riskují pokuty i vážné nehody. Elektrokoloběžek na silnicích rychle přibývá, s nimi ale i počet přestupků a … DOPRAVA Prázdniny na zámku v Bukovanech patří dětem. Příměstské tábory nabízejí hry, výlety i kouzelná dobrodružství Prázdniny na zámku v Bukovanech patří dětem. Příměstské tábory nabízejí hry, výlety i kouzelná dobrodružství Zámecký areál v Bukovanech se během letních prázdnin proměnil v místo plné dětského …
Když sanitka jede zbytečně. Měla by být za plané výjezdy odpovědnost? Když sanitka jede zbytečně. Měla by být za plané výjezdy odpovědnost? Záchranná služba v Česku každoročně vyjíždí i k případům, které podle zdravotníků … ANKETA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz