Zemřel voják zraněný při výbuchu munice v Brdech
3. srpna 2021 (12:27)
Voják, který byl v červenci zraněn při výbuchu munice v Chráněné krajinné oblasti Brdy, dnes zemřel. Na twitteru o tom informovala armáda. Druhý zraněný byl propuštěn do domácího ošetřování. Vojáci byli zraněni při asanačních pracích na dopadové ploše Kolvín v bývalém výcvikovém prostoru, kde dělali hloubkový pyrotechnický průzkum. Případ vyšetřuje Vojenská policie.
foto, video: pribram.cz/Jakub Pečenka
"Praporčík V. K., příslušník 15. ženijního pluku, který utrpěl vážná zranění při asanačních pracích v Brdech, bohužel v úterý 3. srpna 2021 následkům zranění podlehl," uvedla armáda.
Výbuch nastal 20. července dopoledne. Těžce zraněni byli dva vojáci. Vojenská policie případ vyšetřuje pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti spáchaného dosud neznámým pachatelem. Podle červencových informací jeden z vojáků utrpěl devastující poranění končetin, druhý byl popálen na horní části těla. Vrtulníkem a sanitkou je záchranáři přepravili do plzeňské fakultní nemocnice.
Bývalý vojenský prostor Brdy je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí, armáda ho od roku 2012 do roku 2017 povrchově pyrotechnicky čistila. Ženisté našli na území o rozloze téměř 13.000 hektarů asi 10.000 kusů nevybuchlé munice. V roce 2019 začaly práce znovu, pyrotechnici se pustili do hloubkového průzkumu. Hlavní podnět k návratu daly Vojenské lesy a statky, které potřebovaly vyčistit asi 2400 hektarů lesa.
V CHKO Brdy jsou stále veřejnosti nepřístupná místa. Trvale nepřístupné je posádkové cvičiště Jince. Cílové dopadové plochy Jordán, Tok, bývalá pěchotní střelnice Kolvín a Padrť jsou trvale nepřístupné s průchodem po značených zpevněných komunikacích a trasách. Každý je povinen pohybovat se tam pouze po vyznačených komunikacích cyklostezek, turistických a naučných stezek. Na jinak nepřístupné území Předních a Zadních Bahen může veřejnost jen do vymezené bezpečné zóny v době konání armádní akce Bahna.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
V Pičíně se ve středu k večeru čelně srazil peugeot s traktorem
Oba řidiči vyvázli z nehody bez zranění.
Břitvy i strojky pod dohledem hygieniků. Riziko nákazy? Minimální
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje se letos zaměřila na kontroly barber …
Atraktivní turistické trasy v Brdech: kam vyrazit pěšky
Brdy mají pro pěší turisty nekonečně mnoho inspirativních cest, cestiček a naučných …
TIP NA VÝLET
Zůstat na ulici je blíž, než si myslíte. Odsuzovat nestačí
Bezdomovec. Feťák. Nepřizpůsobivý. Slova, která v běžné řeči zní jako nálepky. Ale za …
Nepodceňte zimu: správné obutí vozu může zachránit život
S příchodem chladných měsíců se mění nejen počasí, ale i podmínky na silnicích. …
Policie kontroluje chaty: prevence proti zimním vloupáním
Policisté Krajského ředitelství policie Středočeského kraje provádějí každoroční …
Do lékárny jen jednou: Nemocnice Příbram spouští online rezervaci léků
Díky novince bude možné objednat nedostupné léky z pohodlí domova.
Pět pravidel, která vám mohou v mlze zachránit život
Podzim a zima přinášejí nejen chladné počasí, ale i častou mlhu, déšť a šero. Právě …
Příbram má nové parkování v ulici Jana Drdy. Radnice teď sbírá tipy na další místa
Ve vnitrobloku ulice Jana Drdy v Příbrami vzniklo nové parkoviště, které pojme zhruba …
Středočeský kraj pokračuje v podpoře nákupu AED přístrojů pro záchranu lidských životů
Rada kraje schválila pořízení 82 nových defibrilátorů pro záchranáře, policii i …





