8. 2. svátek má Milada

Zemědělci ve středních Čechách sklidili přes 40 pct ploch s obilím, výnosy dobré

31. července 2023   (17:52)
Zemědělci ve středních Čechách sklidili přes 40 pct ploch s obilím, výnosy dobré
foto: pixabay

K dnešku jsou pod střechou veškeré plochy s ozimým ječmenem, sklizeň ozimé pšenice ještě není ani v polovině.


Zemědělci ve středních Čechách zatím sklidili přes 40 procent ploch s obilím, výnosy jsou průměrné až nadprůměrné. Sklizeň pozdržuje deštivé počasí. K dnešku jsou pod střechou veškeré plochy s ozimým ječmenem, sklizeň ozimé pšenice ještě není ani v polovině. Naopak řepka už je posečená na více než dvou třetinách polí. Vyplývá to z dat, která zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Obilím je letos ve Středočeském kraji oseto téměř 248.000 hektarů ploch, průměrný výnos aktuálně přesahuje sedm tun na hektar, odlišnosti jsou i v regionu. "Zatím, co máme informace o výnosech, tak jsou průměrné nebo lepší průměr," řekl Josef Stehlík z Asociace soukromého zemědělství, který hospodaří v Chodouni na Berounsku. Žně v regionu podle něj začaly relativně brzy, ale nyní to vypadá na zpoždění, když kombajny po deštích vyjedou do polí zřejmě až koncem týdne.
Loni sklidili středočeští farmáři z více než 270.000 hektarů ploch 1,64 milionu tun obilí. Průměrný výnos činil 6,06 tuny na hektar. Minulý rok bylo řepkou v kraji oseto téměř 76.000 hektarů ploch, letos je to přes 86.000 hektarů, avšak před pěti i deseti lety to bývalo kolem 88.000 hektarů. Výnosy řepky nyní představují 3,29 tuny na hektar, loni to bylo 3,42 tuny na hektar. Středočeští zemědělci loni počtvrté v řadě podle údajů Českého statistického úřadu sklidili meziročně více obilí. Důvodem bylo i rozšíření obhospodařovaného území, hektarový výnos mírně klesl.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Podvod za miliardy. Stovky tisíc kusů elektroniky zmizelo Podvod za miliardy. Stovky tisíc kusů elektroniky zmizelo Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu odhalili obrovský podvod, … Rok proměn v Porodnici Hořovice: Moderní péče, nové trendy a klidný start do života Rok proměn v Porodnici Hořovice: Moderní péče, nové trendy a klidný start do života Maminky z Příbrami a okolí často přemýšlejí, kde přivést své dítě na svět, zda v … Tvůrce pražské kašny i Kajpra přináší umění do Dobříše Tvůrce pražské kašny i Kajpra přináší umění do Dobříše Město Dobříš se systematicky stává místem, kde umění přirozeně prostupuje každodenním … Středočeské policii chybí 444 lidí. Pomáhají i Pol Pointy Středočeské policii chybí 444 lidí. Pomáhají i Pol Pointy Středočeské policii minulý rok chybělo oproti plánu 444 policistů, předloni to bylo … Stačila vteřina. V Příbrami ukázali, jak blízko může být nehoda Stačila vteřina. V Příbrami ukázali, jak blízko může být nehoda Stačí vteřina nepozornosti – a klidná cesta do obchodu se může změnit v drama. Právě … Rozbitý prostor u krámků na Svaté Hoře. Starosta Konvalinka jedná s církví o nápravě Rozbitý prostor u krámků na Svaté Hoře. Starosta Konvalinka jedná s církví o nápravě Prostor kolem krámků na Svaté Hoře je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu. Nerovný terén, … Nepřehlédněte Brdy odhalují svůj pravěký poklad: trilobit Ellipsocephalus hoffi nám připomíná dávné moře Brdy odhalují svůj pravěký poklad: trilobit Ellipsocephalus hoffi nám připomíná dávné moře Když člověk brouzdá po brdských hřebenech, jen těžko si představí, že pod jeho kroky … POZNÁVÁME BRDY Bojíte se sněhových řetězů? Poradíme vám, jak je nasadit bez stresu Bojíte se sněhových řetězů? Poradíme vám, jak je nasadit bez stresu Třebaže teploty stoupají, ve vyšších polohách a na horách sníh leží a ještě nějakou … Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nafta je nejdražší na čerpacích stanicích značky OMV Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nafta je nejdražší na čerpacích stanicích značky OMV Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,90 … AKTUÁLNĚ
Kde v Příbrami čepují nejlepší pivo? Spouštíme velkou pivní anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna Kde v Příbrami čepují nejlepší pivo? Spouštíme velkou pivní anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna Příbramáci, pozor. Hledáme místo, kde vám pivo chutná nejvíc. Zapojte se do velké … ANKETA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz