31. 7. svátek má Ignác




Zemědělci v okolí Prahy čekají kvůli mrazům a nízkým srážkám menší výnosy

23. července 2024   (15:06)
Zemědělci v okolí Prahy čekají kvůli mrazům a nízkým srážkám menší výnosy
foto: pixabay

Oslovené zemědělské podniky se shodují v tom, že srážek byl letos nedostatek, což spolu s jarními mrazy způsobilo nižší výnosy oproti loňskému roku.


Zemědělci v okolí Prahy očekávají letos nižší výnosy než v loňském roce, a to kvůli jarním mrazům a nedostatku srážek. Vyplývá to z odpovědí zástupců zemědělských firem. Pokud bude v následujících dnech příznivé počasí, dokončí sklizeň na konci týdne.

"Bouřky se nám vyhýbají, a tak postup žní je velmi rychlý. Pokud nebude nějaká změna, tak skončíme se sklizní tento týden," řekl šéf Agro Jesenice Josef Kubiš. Bez komplikací sklízejí obilniny také v zemědělském podniku ZVO Group. "Počátek žní byl o několik dní dříve, než je běžné, ale v průběhu sklizně se náskok vyrovnal," uvedl ředitel podniku Jiří Rulec.
Oslovené zemědělské podniky se shodují v tom, že srážek byl letos nedostatek, což spolu s jarními mrazy způsobilo nižší výnosy oproti loňskému roku.
"Již čtvrtý měsíc srážky dosahují jen třetiny normálu, bouřky se nám vyhýbají," uvedl Kubiš. Agro Jesenice proto odhaduje u řepky výnos 2,5 tuny na hektar, běžně bývá výnos mezi 3,5 až 4,2 tuny na hektar. "U obilovin je propad jedna až 1,5 tuny," doplnil.

ZVO Group očekává u obilovin o deset až 20 procent nižší výnosy oproti loňsku, u řepky až o 30 procent. "Jarní mrazy jsou hlavní příčinou poklesu výnosu u řepky a také se podílely na poklesu výnosu u některých ploch obilovin," řekl Rulec a potvrdil, že pokles výnosu způsobil i nedostatek srážek.
Horší výnosy než v loňském roce předpokládá i farma Astrus Straškov. "U nás to odnesla hlavně řepka a hrách. V první řadě jsme v období od března do konce dubna zažili velké sucho a nakonec přišly nečekané mrazíky," uvedl ředitel farmy Ondřej Dvořák.

Jarní mrazy letos zasáhly především pěstitele ovoce, podle odhadu sklizně k 15. červnu úroda ovoce v ČR klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31.430 tun ze 138.963 tun. Agroanalytik Petr Havel už dříve uvedl, že dubnové mrazy zasáhly také obilniny ve fázi sloupkování a řepku v době květu, do značné míry tak poškodily jejich porosty. Lokálně jsou podle něj poškozené i obilniny.

Zemědělci sklidí za den podle velikosti podniku až několik stovek hektarů. "Máme sklizeny ozimé řepky, ječmeny a pšenice, zbývá sklidit jarní ječmeny a pšenice," uvedl Rulec. Dvořák doplnil, že pokud nezačnou vydatné deště, budou mít v neděli sklizeny všechny obiloviny.

Žně jsou letos ve srovnání s loňským rokem rychlejší v celé ČR, obilin bylo loni sklizeno 28 procent ploch, tedy téměř o deset procent méně než letos. Řepky bylo k 22. červenci sklizeno o 21 procent víc než loni touto dobou.

Zemědělci odhadují letošní úrodu pod úrovní předchozích pěti let, ve kterých se sklízelo přes sedm milionů tun základních obilovin, vyplývá z prvního odhadu Českého statistického úřadu. Sklizeň základních obilovin letos ve srovnání s loňskou úrodou klesne o 8,8 procenta na 6,822 milionu tun, uvedli už dříve statistici. Zároveň ale upozorňují na to, že zemědělci letos sklízejí obilniny z nejmenší pěstební plochy od počátku sledování před více než 100 lety.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Cyklisté na Příbramsku pod lupou II: Když jde o život, pravidla musí ctít hlavně řidiči Cyklisté na Příbramsku pod lupou II: Když jde o život, pravidla musí ctít hlavně řidiči Letní sezóna na silnicích Příbramska přináší tradiční napětí mezi řidiči a cyklisty. … DOPRAVA Trendy v bydlení pro rok 2026: Domov má být útulný, osobitý a praktický Trendy v bydlení pro rok 2026: Domov má být útulný, osobitý a praktický Trendy v interiérovém designu se letos posouvají směrem k větší útulnosti a … ZAJÍMAVOSTI Na tísňových linkách se rozdrnčely telefony: Po nárazu vodního skútru do skály na Slapech vzlétl vrtulník Na tísňových linkách se rozdrnčely telefony: Po nárazu vodního skútru do skály na Slapech vzlétl vrtulník Operační střediska tísňových linek 158 a 112 přijala dnes po půl druhé odpoledne … AKTUALIZOVÁNO Vedra utne v sobotu studená fronta, přijdou i silné bouřky. Po víkendu se horko vrátí Vedra utne v sobotu studená fronta, přijdou i silné bouřky. Po víkendu se horko vrátí Česko čeká velmi proměnlivý víkend. Pátek přinese vrchol současné vlny veder, kdy … AKTUÁLNĚ Pára na rožmitálské železnici nabídne historický vlak, drezínu i historický autobus Robur. Na nádraží bude celodenní program Pára na rožmitálské železnici nabídne historický vlak, drezínu i historický autobus Robur. Na nádraží bude celodenní program Milovníci železnice, historie i rodiny s dětmi si přijdou na své v sobotu 1. srpna, … TIP NA VÝLET Lboy míří do Příbrami. Klub Peklo se po prázdninách znovu otevře koncertem mladého rappera Lboy míří do Příbrami. Klub Peklo se po prázdninách znovu otevře koncertem mladého rappera Příbramský klub Peklo se po prázdninové pauze znovu otevírá a hned startuje silným … KULTURA Pozor na instantní nudle! Inspekce varuje před salmonelou Pozor na instantní nudle! Inspekce varuje před salmonelou Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala naléhavé varování před … AKTUÁLNĚ Podpora až 38.500 korun. V Příbrami je práce dost — je čas pravidla změnit? Podpora až 38.500 korun. V Příbrami je práce dost — je čas pravidla změnit? Podpora v nezaměstnanosti může v prvních měsících dosáhnout až 38 500 korun. V době, … ANKETA Proteinová horečka pokračuje. Proč jsou bílkoviny dnes téměř v každém výrobku? Proteinová horečka pokračuje. Proč jsou bílkoviny dnes téměř v každém výrobku? Ještě před několika lety byly proteinové výrobky spojovány hlavně s kulturisty a … ZAJÍMAVOSTI
Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa Paratriatlonista Jan Tománek si zajistil účast na letošním mistrovství světa na … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz