Zemědělci odvolali dnešní protest, premiér s nimi chce jednat
2. února 2022 (06:24)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Proti změnám v dotacích někteří zemědělci protestovali už 20. ledna, kdy na silnice vyjely stovky traktorů, nákladních aut a dalších strojů. Tentokrát měl být protest větší.
Plánovaný protest zemědělců proti změnám v nastavení dotací pro roky 2023 až 2027 se neuskuteční. Premiér Petr Fiala (ODS) se rozhodl s vedením Zemědělském svazu ČR (ZS) a Agrární komory ČR (AK) jednat, ale ne pod nátlakem demonstrací. ČTK to řekl předseda ZS Martin Pýcha. Podle něj nyní organizace, podle nichž změny v dotační politice nespravedlivě zvýhodnily malé zemědělce, kontaktují své členy a protest odvolávají.
"Ozvali se nám z kanceláře pana premiéra, že se chce s námi sejít, ale nechce jednat pod nátlakem demonstrací. Tak jsme se rozhodli z tohoto důvodu demonstraci odvolat a dát panu premiérovi prostor, aby našel termín na jednání s námi," řekl Pýcha. Dodal, že termín jednání by jim měl být oznámen ve středu dopoledne.
Vedení svazu a komory, které sdružují zejména větší zemědělské podniky, oznámilo svolání protestu formou jízdy zemědělské techniky v celé zemi kromě Prahy v pondělí na tiskové konferenci. Vedle změn v dotační politice jim vadilo to, že podle nich nebyli přizváni k jednacímu stolu s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL). Nekula kritiku odmítá, opakovaně říká, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělců. Ministerstvo v pondělí také uvedlo, že zástupci AK a ZS byli zváni na všechna jednání pracovních skupin o strategickém plánu společné zemědělské politiky, který upravuje pravidla dotací.
Ministerstvo zemědělství návrh strategického plánu poslalo Evropské komisi k posouzení 28. ledna. Podle AK a ZS se tak stalo bez zohlednění jejich připomínek. Především jim vadí zvýšení dotace na prvních 150 hektarů na 23 procent celkového objemu peněz oproti deseti procentům, což byl plán bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD).
Proti změnám v dotacích někteří zemědělci protestovali už 20. ledna, kdy na silnice vyjely stovky traktorů, nákladních aut a dalších strojů. Tentokrát měl být protest větší. Protestní akce dlouhodobě odsuzuje Asociace soukromého zemědělství (ASZ), podle jejího místopředsedy Jana Štefla říkají AK a ZS polopravdu a štvou lidi proti vládě i sami proti sobě.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů
Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době …
AKTUÁLNĚ
Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy
S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita …
AKTUÁLNĚ
Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem
Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o …
ZAJÍMAVOSTI
Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici
Dopravu na hlavním tahu od Rožmitálu směrem na Příbram v úterý dopoledne zkomplikovala …
AKTUÁLNĚ
Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN
Je možné, že cestující v regionu se potkají s novým kloubovým autobusem. Integrovaná …
DOPRAVA
Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky
Kdo v těchto dnech zavítá do lesů, občas může zahlédnout typický obrázek prázdninových …
ZAJÍMAVOSTI
Samořiditelné taxi v praxi: Waymo v San Franciscu
Když dnes přijedete do San Francisca, je téměř nemožné minout bílé Jaguary s velkou …
ZAJÍMAVOSTI
Absolventi, startuje vaše kariéra! Firmy na Příbramsku hledají novou krev a mají pro vás volná místa
Maturity i závěrečné zkoušky jsou za vámi a před vámi stojí první velký krok do …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Rožmitál promění dva parky! Revitalizace přinese nové stromy, lavičky i vodní prvek
Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem se mohou těšit na výrazné zvelebení veřejných …
ZAJÍMAVOSTI
Počasí nabere letní obrátky. Po deštivém začátku týdne se začne oteplovat až k 30 °C
Po chladnějším a deštivějším začátku týdne čeká Českou republiku výrazná změna počasí. …
POČASÍ




