28. 11. svátek má René
Zeman je pozitivní na covid a zpět v nemocnici

25. listopadu 2021   (19:21)
Zeman je pozitivní na covid a zpět v nemocnici
foto: Jiří Ovčáček/PR

Zeman je očkován třemi dávkami vakcíny proti onemocnění covid-19.


Prezident Miloš Zeman má pozitivní test na covid-19, potvrdil v tiskové zprávě jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Vpodvečer ho sanita převezla z Lán zpět do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Po dobu léčby prezident pozastaví pracovní program, předsedu ODS Petra Fialu tak premiérem v pátek nejmenuje.

Sanitní vůz s prezidentem do ÚVN dorazil před 19:30.

V ÚVN se Zeman léčil s blíže nespecifikovaným jaterním onemocněním. V pátek měl v Lánech jmenovat Petra Fialu (ODS) novým premiérem.
V ÚVN prezident strávil 46 nocí. Do nemocnice byl převezen krátce po sněmovních volbách s potížemi způsobenými nespecifikovaným onemocněním. Podle člena prezidentova lékařského konzilia chirurga Pavla Pafka má chronické jaterní onemocnění. Dnes dopoledne Zeman na základě vlastního rozhodnutí zamířil z nemocnice v sanitním voze do Lán.
ÚVN dnes v tiskové zprávě uvedla, že i nadále doporučuje prezidentovi péči ve specializovaném zdravotnickém zařízení. Vzhledem ke zlepšení Zemanova stavu ale jeho rozhodnutí o ukončení hospitalizace respektuje. Také šéf prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima uvedl, že pobyt v nemocnici kombinovaný s propustkou domů by pro prezidenta byl vhodnější, ačkoli i v Lánech bude mít kvalitní ošetřovatelskou péči. Potřeba podle Zimy bude kvůli nepřetržité péči pět až sedm zdravotníků.

Zodpovědnost za péči o prezidenta převzala firma Senior Home Group ze skupiny Penta Hospitals CZ. Novinářům to dnes oznámil prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Cílem domácí péče je podle kancléře "udržování a podpora zdraví prezidenta republiky". Dotazy po Mynářově tiskovém vystoupení novináři pokládat nemohli. ÚVN předala Senior Home Group zdravotní dokumentaci a ošetřovatelský plán. Podle účetní uzávěrky za rok 2020 vyplývá, že Senior Home Group loni vykazovala jen minimální aktivitu a její hospodaření skončilo ztrátou 17.000 korun. Ve vedení firmy je mimo jiné lékař Boris Šťastný, bývalý předseda pražské ODS, jehož otec od Zemana v minulosti dostal státní vyznamenání.
O prezidenta budou na zámku v Lánech podle Mynáře pečovat všeobecné sestry podle pokynů Zemanova ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala. Zemana bude Zavoral pravidelně navštěvovat a docházet bude za prezidentem i fyzioterapeut. O Zemana bude v každý okamžik pečovat jedna sestra. Všechny jsou očkovány proti nemoci covid-19 a zároveň budou pravidelně testovány, řekl ČTK Šťastný. Kolik sester bude celkově Zemanovi k dispozici, nepřiblížil. Péče bude hrazena ze zdravotního pojištění a výdaje nad rámec pojištění pokryje smlouva mezi kanceláří prezidenta a Senior Home Group.
Zemana v Lánech čekají úkony a jednání spojené se vznikem nové vlády. Už v pátek v poledne prezident jmenuje předsedu ODS a koalice Spolu Fialu novým předsedou vlády. V pondělí v 15:00 pak začne dvoutýdenní série schůzek prezidenta s kandidáty na členy nové vlády podle abecedního pořadí. Jako prvního přijme Zeman nominanta na ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti). Mynář dnes uvedl, že očekává, že po setkání s nominanty na ministry bude Zeman opět hovořit s Fialou a poté budou následovat další kroky.
Zeman bude podle kancléře intenzivně komunikovat s Fialou a přispěje k vytvoření nového kabinetu i svými připomínkami. "Pan prezident nebude podléhat žádným tlakům, postupuje efektivně, pečlivě a zodpovědně ve vztahu k celé republice, která čelí mnohým obtížím," řekl Mynář. Budoucí premiér prezidentovi představil kandidáty do vlády 17. listopadu. V rozhovoru v televizi Nova tehdy prezident uvedl, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra. Už dříve se spekulovalo o tom, že Zeman by nemusel souhlasit s pirátským kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským. Dnes se nominace vzdal kandidát na ministra průmyslu Věslav Michalik (STAN).

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta Příbrami Jan Konvalinka společně se starostkou Lhoty u Příbramě Evou Drmlovou … Na Příbramsku hrozí do pondělního poledne náledí a zmrazky Na Příbramsku hrozí do pondělního poledne náledí a zmrazky Pozor by si měli dát především řidiči. Díky inovacím bude zvýšení ceny tepelné energie z Energo Příbram mírnější než u konkurence Díky inovacím bude zvýšení ceny tepelné energie z Energo Příbram mírnější než u konkurence K úpravě ceny dojde s účinností od 1. 1. 2022. V Příbrami rozsvítili vánoční strom, letos podruhé bez diváků V Příbrami rozsvítili vánoční strom, letos podruhé bez diváků Epidemie koronaviru opět překazila adventní akce. Letos bude dobře pozorovatelný meteorický roj Geminidy Letos bude dobře pozorovatelný meteorický roj Geminidy Geminidy patří k nejaktivnějším a nejpravidelnějším meteorickým rojům. Zajímavé jsou … Vánoční čas přichází. Zapalme svíci naděje Vánoční čas přichází. Zapalme svíci naděje Za pár hodin budeme zapalovat první svíci na našem věnci. Připomeňme si, čím je první … Našli bydlení i práci. Služba pro lidi bez domova hlásí úspěšný rok Našli bydlení i práci. Služba pro lidi bez domova hlásí úspěšný rok Pro rok 2022 plánuje Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna v Příbrami rozšíření … Dárek v krabici od bot? K dalšímu ročníku charitativní akce se připojíte v Příbrami a Dobříši Dárek v krabici od bot? K dalšímu ročníku charitativní akce se připojíte v Příbrami a Dobříši Věnovat dárky dětem v tíživé sociální situaci je možné na sběrných místech až do 5. … První fáze změny parkování v Příbrami by se měla spustit na jaře První fáze změny parkování v Příbrami by se měla spustit na jaře Zajištění dopravního značení a parkovacích automatů vyjde na zhruba 10 milionů …
Bedna: Klienty zajímalo, zda koronavirus skutečně existuje Bedna: Klienty zajímalo, zda koronavirus skutečně existuje Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Bedna v Příbrami má za sebou náročný rok i …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz