Ze spolupráce se studenty jsem nadšená, pochvaluje si koordinátorka Bedny účast na příbramském festivalu Odraz
15. července 2022 (14:16)
foto: NZDM Bedna / se souhlasem
Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež se na kulturní události prezentovalo například trenažérem života na ubytovně „Pokojíček“. Výtěžek z benefiční akce organizace využije na pořádání výletů a dalších nedotovaných aktivit.
Na přelomu června a července se v příbramských ulicích a klubech odehrál druhý ročník studentského festivalu Odraz. „Ze spolupráce jsem nadšená. Studenti mají můj obdiv za nasazení, entuziasmus a vervu, které při pořádání festivalu vynaložili. Nepřestane mě dojímat fakt, že mladí, o nichž se často mluví jako o generaci individualistů, v Příbrami dokázali připravit a úspěšně zvládnout pětidenní kulturní akci. Předvedli, že se živě zajímají o svět kolem sebe, o svoje město a také lidi, kteří jsou obvykle většinovou společností vytlačováni na okraj,“ rekapituluje účast Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Bedna (NZDM) jeho koordinátorka Kamila Zelená.
V loňském roce daroval festival Bedně deset tisíc korun. „To nás nadchlo. Je skvělé, že vzdělaným mladým lidem ze střední třídy nejsou lhostejní jejich vrstevníci pocházející ze socio-ekonomicky znevýhodněného prostředí,“ objasňuje Kamila Zelená, proč se v organizaci rozhodli na revanš nabídnout účast v letošním ročníku, která byla k jejich radosti přijata.
K multižánrové akci se Bedna připojila projekty se sociálním i kulturním zaměřením. Výtvarná díla klientů NZDM byla součástí prodejní výstavy v Gellnerově sklípku a v Klubu Na zemi, některé mohli návštěvníci Pražské ulice vidět a slyšet při hudebním vystoupení. Klienti se zapojili i do výroby placek rovněž určených k prodeji. U klubu Junior dostala veřejnost příležitost vyzkoušet interaktivní zážitkový trenažér života na ubytovně „Pokojíček" nebo si vyslechla diskuzní přednášku o sociálním vyloučení. Organizátoři festivalu nabízeli základním školám program Ghett out připravený pracovníky zařízení, který se podle koordinátorky ale nesetkal s očekávaným zájmem a zůstává v záloze pro další příležitosti.
foto: NZDM Bedna / se souhlasem
„Zároveň si vážím toho, že jsme dostali možnost promluvit při zahájení festivalu a při benefičním koncertu Příbramské filharmonie a Blaženky ve fraku. Oběma tělesům velmi děkujeme za skvělý hudební zážitek i za ochotu k uspořádání benefičního vystoupení,“ vrací se Kamila Zelená k další rovině spolupráce. Festival letos věnuje NZDM Bedna patnáct tisíc korun. Finance budou opět využity na výlety a další nadstavbové aktivity, které není možné realizovat z běžných dotací.
Odraz si tak Bedně v budoucnu připomenou díky novým zážitkům, i když některé z těch festivalových jen tak nevyblednou. „Dlouho nezapomenu na výjev ze ztemnělé Pražské ulice, kterou se valí proudy vody, z nebe visí šňůry přívalového deště, mladé dámy v šatech a pánové v košilích a sáčkách v tom marastu a nočním přítmí rozebírají pódium a u toho na sebe vesele volají a smějí se,“ dodává Kamila Zelená.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Na rožmitálský zámek se v létě vrací film, hudba i jóga
•Březnický Filmovar uvede čtyři české komedie
•Nová mapa představuje sochy a plastiky v Příbrami
Další články
Překonali jsme hranici 35 000. A k tomu 11 000 na Instagramu. Příbram.cz roste díky vám
Překročili jsme další hranici, která ještě před rokem vypadala jako něco, co se nás …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Obořištěm zazní burácení historických motorů. Na 8. sraz veteránů dorazí desítky unikátních strojů
Milovníci historických automobilů a motocyklů by si měli v kalendáři zakroužkovat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Policie udeřila na nenávistné komentáře! Kvůli příbramskému Pride prověřuje desítky příspěvků
Už tuto sobotu se v Příbrami uskuteční vůbec první Pride, tedy pochod LGBT komunity. …
AKTUÁLNĚ
Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin i naftu pořídíte u Silmetu
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,89 Kč do 41,90 Kč …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Svatohorská poutní slavnost, živá Marie Terezie i pilotní ročník Příbram Pride!
Centrem dění tohoto víkendu bude nejen Svatá Hora, kde se bude konat další poutní …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hladina Orlíku padá o metr týdně. U Zvíkova už kvete voda — fotogalerie z místa
Orlická přehrada zažívá největší pokles hladiny za poslední desítky let. V nádrži …
FOTOGALERIE
Léky na cukrovku změnily svět. Mounjaro a Wegovy lámou rekordy, pomáhají s obezitou a mění nejen americkou společnost
Dvě největší globální firmy vyrábějící léky na cukrovku a obezitu oznámily výsledky za …
ZDRAVOTNICTVÍ
Bouračka? Lísteček za stěrač nestačí! Řidič může přijít o tisíce i o řidičák
Stačí nehoda na parkovišti, poškozená značka nebo svodidla a problém může být mnohem …
Solvayovy lomy lákají na jízdu vláčkem i jedinečný pohled do historie těžby
Jen kousek od obce Svatý Jan pod Skalou se ukrývá místo, kde se snoubí průmyslová …
TIP NA VÝLET
Drama v MOL Cupu: Spartak Příbram potrápil třetiligového favorita z Písku
Spartak šel do vedení už v úvodu a proti třetiligovému Písku se dokázal vrátit a …
SPORT




