4. 12. svátek má Barbora
Zatlouct hřebík, rozdělat oheň? Děti na Příbramsku se toho nebojí

11. března 2021   (06:32)
Zatlouct hřebík, rozdělat oheň? Děti na Příbramsku se toho nebojí
foto: pribram.cz, ČSÚ

Výsledky dotazníkového šetření Minisčítání 2020 o praktických dovednost devíti až patnáctiletých žáků několika základních škol v příbramském okrese přináší nadějné vyhlídky.


Dospělé obyvatele České republiky čeká za pár týdnů další, po deseti letech se opakující Sčítání lidu. V kratších časových intervalech se dotazníkového šetření pořádaného Českým statistickým úřadem (ČSÚ) účastní i děti. Do dobrovolného Minisčítání se koncem loňského roku zapojilo několik škol na Příbramsku. Respondenti od devíti do patnácti let se mimo jiné svěřovali s tím, jak se orientují v praktických záležitostech nebo jestli by dokázali poskytnout první pomoc.      
 

Na otázku „Co umíš?“ mohly necelé dvě stovky dětí vybrat více možností a výsledky vypovídají o jejich dostatečné šikovnosti či alespoň sebevědomí. Více než polovina zvládne následující: zavázat si tkaničky (90 %), umýt nádobí bez myčky (82 %), zatlouct hřebík (81 %), bruslit (72 %), lyžovat (70 %), rozdělat oheň (64 %), upéct cukroví (62 %) a přišít knoflík (52 %).
 
Nastupující generace se neztratí ani v dalších rozmanitých dovednostech. Nemalá část oslovených zahraje na hudební nástroj (48 %), uvaří polévku (45 %) a vypere oblečení v pračce (42 %). Obavy rodičů, jak do digitálu stále více ponoření potomci zvládnou praktickou péči o rodinu, může zmírnit fakt, kdy 26 % dětí odsouhlasilo, že umí přebalit miminko.
 
ČSÚ ovšem zajímala také praxe s domácími pracemi a i tady se čísla ukázala jako nadějná (opět bylo dovoleno více odpovědí). Největší pomoc přichází s vysáváním a prací na zahradě (82 %, resp. 77 %). Děti také pečují o domácí mazlíčky (74 %), i když venčení psů k nim tak úplně nepatří (43 %). Záležitosti kolem jídla – vaření, prostírání stolu a mytí nádobí – znají také (z cca 70 %). O něco hůře „dávají“ utírání prachu (63 %), vytírání (55 %) a věšení prádla (54 %). K praní se dostane asi třetina a méně než pětina dětí vezme do ruky žehličku nebo doma pomáhá s hospodářskými zvířaty.
 

Větší zaváhaní mladých respondentů přišlo s dotazem, zda by uměli poskytnout první pomoc (57 % ze 188 si není jistých). Pozitivně ale zareagovalo 39 %, z čehož 9 % má za sebou navíc kurz první pomoci.      

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČSÚ
autor: Magdalena Rezková

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz