ZAT dodá řídicí systém pro jadernou elektrárnu Paks II v Maďarsku
23. prosince 2021 (06:29)
foto: ZAT/PR
Společnost ZAT dodá svůj řídicí systém pro pátý a šestý blok jaderné elektrárny Paks II v Maďarsku. Zakázka se pohybuje v řádu stovek milionů korun.
ZAT dodá na Paks II systém SandRA, obsahující speciální bezpečnostní funkce podle požadavků evropských regulačních orgánů. Projekt uskuteční jako subdodavatel společnosti Framatome. Systém kontroly a řízení dodá na pátý blok koncem roku 2025, na šestý v roce 2027.
Podle firmy jde již o druhý strategický kontrakt, který získala v Maďarsku v posledních letech. Technologie pro jadernou energetiku do této země dodávala i dříve. "Jde o další dodávku našeho řídicího systému SandRA na jaderné elektrárny v Maďarsku. Po jejím dokončení v roce 2027 tak budou všechny jaderné elektrárny zemí visegrádské skupiny využívat český řídicí systém společnosti ZAT," uvedl člen představenstva ZAT Ivo Tichý.
Řídicí systémy ZAT jsou využívány na 37 jaderných blocích v sedmi zemích, konkrétně ve Francii, na Ukrajině, Slovensku, v Maďarsku, Finsku, Česku a Arménii. Celkově jsou řídicí systémy a know-how ZAT nasazeny na 30 procentech jaderných elektráren v EU a deseti procentech ve světě. ZAT nyní pracuje na dodávkách za více než dvě miliardy korun a jedná o projektech téměř za sedm miliard korun.
"Naše systémy řídí technologie i na všech českých a slovenských jaderných elektrárnách. Věříme, že naše české kompetence uplatníme také při plánované dostavbě nových jaderných bloků u nás," dodal Tichý.
Česká firma s 350 zaměstnanci je dodavatelem zejména v oborech jaderné energetiky, klasické energetiky, povrchové těžby a dopravy surovin, plynárenství, dopravy a průmyslových procesů. Sídlí v Příbrami a má pobočky v Plzni, Benešově, na Slovensku a na Kubě. Působí v 65 zemích.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Topení pevnými palivy: když zima prověří zásoby i trpělivost
Zimní období každoročně ukazuje, jak dobře jsou domácnosti připravené na skutečně …
PR
V Příbrami se ve Zdabořské ulici srazily dva osobní vozy
Ve středu krátce před šestou hodinou večerní přijali policisté na tísňové lince 158 …
AKTUALIZOVÁNO
Sledujte dnes online jednání zastupitelstva. Zastupitelé rozhodnou i o dražbě domu za 20 milionů
Zastupitelstvo města Příbram se dnes schází k prvnímu letošnímu jednání. V jednacím …
ON-LINE PŘENOS
Meteorologové varují před novou sněhovou pokrývkou. Ve čtvrtek může sněžení komplikovat dopravu
Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před novou sněhovou pokrývkou, která se …
Řidič osobního vozu u Petrovic skončil v příkopu
Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly ve středu 28. ledna …
Hornické muzeum zve děti na jarní prázdniny plné her, tvoření a objevování
Hornické muzeum Příbram připravilo během jarních prázdnin celodenní program pro děti …
Silná námraza v Brdech láme větve. Vojenské lesy varují před vstupem do hřebenových partií
V nejvyšších partiích Brd panují v posledních dnech nebezpečné podmínky. V polohách …
V Příbrami byly nalezeny použité injekční stříkačky. Strážníci je zajistili k odborné likvidaci
Strážníci Městské policie Příbram během své pravidelné hlídkové činnosti opět …
Chřipková epidemie pokračuje. Ještě pár týdnů bude nemocných přibývat
Ve Středočeském kraji v uplynulém týdnu vzrostl počet lidí s respiračními onemocněními …
Pokračováním kamenných zastavení křížové cesty bude sochařské dílo Smíření a odpuštění
Na prosincovém zasedání Zastupitelstva města Dobříše bylo téměř jednomyslně schváleno …




