ZAT dodá na JE Temelín další dvě budicí soupravy generátorů za více než 50 milionů korun
5. listopadu 2022 (07:14)
foto: ČEZ/PR
Příbramský výrobce řídicích systémů ZAT dodá jaderné elektrárně Temelín další dvě budicí soupravy turbogenerátorů pro turbíny o výkonu 1200 megawattů. Hodnota zakázky je přes 50 milionů korun. Firma tím navazuje na dodávku osmi generátorů dojednanou koncem loňského roku. Oba projekty se uskuteční do roku 2025.
"Budicí soupravy, jejichž součástí je regulátor AVR Safety, jsou určeny pro nouzové napájení primárního okruhu jaderné elektrárny. Svým výstupem, tedy velikostí budicího proudu, zajišťují přesnou regulaci statorového napětí generátoru a dalších veličin," uvedl ředitel ZAT pro obchod a marketing Karel Stočes. Zařízení podle něj umožňuje zapojení do skupinové regulace s ostatními elektrárnami, což pomáhá stabilitě v celé rozvodné síti.
Regulátor AVR Safety uvedla firma na trh v roce 2020. Jeho přínosem jsou nižší náklady na provoz a také dlouhý životní cyklus minimálně 15 let. ZAT dodává řídicí systémy do jaderné energetiky už 50 let. České systémy jsou na 30 procentech jaderných elektráren v Evropě a deseti procentech ve světě. Za posledních pět let firma investovala do nových technologií, rozvoje infrastruktury, digitalizace, vývoje vlastních platforem, produktů a projektových řešení pro jadernou energetiku přes 200 milionů korun.
Příbramská firma nemá ambice dodávat jen pro velké bloky. Chce se podílet také na projektech výstavby malých modulárních reaktorů v Evropě i ve světě. "Máme zkušenosti s vývojem a nasazením technologií pro malé jaderné reaktory, například v dodávkách pro výzkumný reaktor LVR-15 v Centru výzkumu Řež nebo pro malý experimentální jaderný reaktor v Brazílii. Naše systémy se podílejí i na vývoji jaderného reaktoru čtvrté generace. Jsme připraveni zapojit se už do vývoje nových technologií," dodal Stočes.
Firma s 350 zaměstnanci je dodavatelem zejména v oborech jaderné energetiky, klasické energetiky, povrchové těžby a dopravy surovin, plynárenství, dopravy a průmyslových procesů. Sídlí v Příbrami a má pobočky v Plzni a Benešově, v zahraničí na Slovensku a na Kubě. Působí v 65 zemích.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Přes Česko v pátek přejde studená vlna, teploty budou o víkendu do 13 stupňů
•Revitalizace svatohorských sadů míří do finále
•Jaký bude listopad? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď
Další články
Chlapce na Příbramsku zabila elektřina, vylezl na stožár vysokého napětí
V obci Chotilsko ve čtvrtek večer zemřel nezletilý chlapec po zásahu elektrickým …
AKTUÁLNĚ
Tam, kde vznikala Rusalka. Vysoká u Příbramě okouzlila Antonína Dvořáka a okouzlí i vás
Vysoká u Příbramě láká nejen milovníky hudby, ale i návštěvníky, kteří chtějí poznat …
TIP NA VÝLET
Pozor za volantem! Podél silnic pracuje i těžká technika. Kvůli sovám někde sekání musí počkat
Řidiči na Příbramsku i v dalších částech Středočeského kraje si v těchto dnech mohou …
DOPRAVA
Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,90 Kč do 41,50 Kč …
DOPRAVA
V pátek ještě zmokneme. Pak se počasí otočí a víkend přinese slunce i letní teploty
Počasí v posledních dnech připomíná houpačku. Slunečné a teplé dny se střídají s …
AKTUÁLNĚ
Vysokochlumecká pouť 2026 nabídne tři dny tradic, hudby i zábavy pro všechny generace
První červnový víkend ožije Vysoký Chlumec tradiční poutí, která i letos propojí …
KULTURA
Příbramsko říká větrným elektrárnám jasné NE. Referenda i rozhodnutí obcí mluví jednoznačně
Příbramsko se postupně uzavírá větrným elektrárnám. Většina obcí už výstavbu odmítla v …
AKTUÁLNĚ
Letní víkendová linka z Příbrami do Brd startuje v sobotu
Víkendová linka bude turistům a cyklistům k dispozici i v letošním roce. Spoj začne …
AKTUÁLNĚ
Triatlonové drama v Příbrami pokračovalo ve štafetách
Po sobotním mistrovství České republiky ve sprint triatlonu pokračoval nabitý …
SPORT
Odsouzení z příbramské věznice pomáhají v Zotavovně Pracov. Spolupráci představili během Dne dětí
Dlouhodobá spolupráce mezi Věznicí Příbram a ZZMS Zotavovnou Pracov získala o …
NEPŘEHLÉDNĚTE




