Zastupitelé rozhodli o navýšení ceny rekonstrukce akvaparku
17. ledna 2022 (19:29)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Rekonstrukce příbramského akvaparku může stát až 350 mil. Kč bez DPH.
Rekonstrukce příbramského akvaparku může stát až 350 milionů korun bez DPH. O zvýšení maximální nabídkové ceny dnes rozhodli zastupitelé. Vedení města k tomu přiměly výsledky předběžných tržních konzultací. Podle návrhu, který zastupitelé projednali předloni, měla rekonstrukce bez daně vyjít na 258 milionů korun.
Opozice dnes vedení města vyčetla, že je příprava projektu pomalá. Poukázala na to, že kdyby práce začaly dříve, vyšel by projekt levněji a mohl být rozsáhlejší. Starosta Jan Konvalinka (za ANO) namítl, že město se nemůže chovat jako soukromý investor a je vázáno konkrétními postupy. Kromě jiného se muselo uskutečnit výběrové řízení na novou projektovou dokumentaci.
Vedení Příbrami v květnu 2020 zastavilo práce na přípravě rekonstrukce v nejrozsáhlejší variantě. Projekt podle něj příliš nabobtnal a cena by přesáhla půl miliardy korun. Rada města dostala za úkol předložit nový projekt s menším rozsahem, který by byl levnější. Situaci ale zkomplikoval růst cen. "Ceny ve stavebnictví prodělaly snad největší vzestup v novodobé historii," uvedl Konvalinka.
Loni město odhadlo cenu na více než 300 milionů Kč bez DPH. Z tržních konzultací vyplynulo, že by měla být o deset až 15 procent vyšší. Město k tomu podle Konvalinky přidalo ještě rezervu.
Opoziční zastupitel za TOP 09 Václav Švenda míní, že s přípravou se za tři a půl roku nikam nepokročilo a Příbram bude mít za obdobné peníze o třetinu menší projekt. "Akvapark se stal největším symbolem zmaru vládnutí současného vedení města," prohlásil. Ostře kritizoval radnici i zastupitel Vladimír Král (Šance pro Příbram). "Toto je největší investiční akce za posledních 20 let a vy nejste schopni to s nějakým výhledem připravit," uvedl.
Konvalinka souhlasí s tím, že od května 2020 uplynula dlouhá doba, město však podle něj bylo vázáno přesnými postupy. "Museli jsme nejprve zpracovat, vyhlásit a nechat řádně proběhnout výběrové řízení na projekční práce, tedy na přepracování projektové dokumentace tak, aby odpovídala tomu, na čem jsme se dohodli. Protože akvapark není psí bouda, trvalo to měsíce," podotkl. Následovalo ještě další kolo povolování a vyjadřování dotčených orgánů a město se muselo vypořádat i se sérií námitek v rámci stavebního řízení.
Opozice vedení města kritizovala i za to, že v návrhu není částka s DPH, která by při maximální ceně byla o 70 milionů korun vyšší. Místostarosta Martin Buršík (dříve ANO) namítl, že město si bude DPH nárokovat zpět a konečná cena tak nebude vyšší než cena bez daně.
Akvapark je podle Konvalinky ve stavu, kdy není možné jeho rekonstrukci odkládat. Takzvaný plán B, k němuž město přistoupilo v květnu 2020, podle starosty město finančně nezruinuje a bude na něj v budoucnu možné navázat například vybudováním dalších plaveckých drah. K projektu již podle radnice byla vydána všechna povolení a posledním krokem je vyhlášení veřejné zakázky. "Pozitivní zjištění je, že náš projekt budí mezi firmami zájem," uzavřel Konvalinka.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Restaurace U Bohéma v historickém centru Příbrami vás láká na tradiční kuchyni v nevšedním kabátu
Příjemné tradiční prostředí, oblíbená obědová menu, zajímavý a nevšední à la carte, …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zastupitelstvo ve středu řeší individuální dotace i prodej městských pozemků. Jednání můžete sledovat online
Příbramské zastupitelstvo se ve středu 17. června znovu sejde v jednacím sále na …
ON-LINE PŘENOS
Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před vysokými a velmi vysokými …
AKTUÁLNĚ
Rekonstrukce ulice Na Leštině bude dokončena v červnu a otevře se dopravě
V Příbrami se blíží do finále rozsáhlá rekonstrukce ulice Na Leštině. Radnice slibuje …
AKTUÁLNĚ
Příbramský Rasken Gym mezi elitou českého boxu. Po dvou a půl letech slaví historický úspěch
Poslední, 12. kolo Národní ligy boxu v pražském Radotíně přineslo Rasken Gymu skvělé …
SPORT
Dovolené jsou lákadlem pro zloděje, chraňte si svůj domov před vloupáním
Léto je obdobím dovolených, výletů a pobytů na chatách. Právě v této době však bývají …
KRIMI
Rozsáhlé cvičení prověřilo připravenost nemocnice i složek IZS na mimořádnou událost
Desítky hasičů, záchranářů, strážníků a zdravotníků se v úterý 16. června zapojily do …
AKTUÁLNĚ
Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky
V Dubně se chystá závod, který láme ego i svaly. Hasiči tu poběží, tahají, šplhají a …
AKTUÁLNĚ
Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji
Kriminalisté zadrželi tři muže a jednu ženu, kteří podle nich v Praze a později ve …
KRIMI
Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín
Golfové jamky, hudba, drinky a noční obloha — tak bude vypadat pátek 19. června v …
KULTURA




