24. 5. svátek má Jana

Zarůstající Svatá Hora: Příbram plánuje prořezání stromů kolem historické dominanty

14. listopadu 2024   (07:00)
Zarůstající Svatá Hora: Příbram plánuje prořezání stromů kolem historické dominanty
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Město Příbram chce obnovit výhled na Svatou Horu. Než se zatne pila, bude potřeba zajistit souhlasné stanovisko všech dotčených orgánů.


Svatá Hora, historická památka a významná dominanta města, postupně mizí z výhledu. Kvůli vzrůstu náletových dřevin a mohutných stromů je pohled na Svatou Horu stále omezenější. 2. místostarosta Miroslav Peterka proto plánuje odborné prořezání okolních stromů, aby památka byla opět viditelná z dálky. „Jedná se o citlivé téma, ke kterému lze očekávat složitou diskusi a řadu jednání s dotčenými orgány, než se pila poprvé zařízne. Konečné rozhodnutí bude muset být posvěceno orgány státní správy, památkovou péčí i odborem životního prostředí,“ vysvětloval Peterka.

Souhlasný názor k záměru Peterky vyjádřil i člen spolku Svatohorské sady Příbram, Luboš Řezáč. „Byli jsme na místě s městskou sadovnicí a vedoucím oddělení péče o zeleň Technických služeb. Úpravy budeme se svolením Svaté Hory v Příbrami ladit a řešit. Jsme rádi, že se město k této údržbě rozhodlo a že se o tom vůbec začalo mluvit,“ dodal Řezáč.

Peterka před několika měsíci uspořádal jednoduchou anketu na svém facebookovém profilu, kde se lidí ptal, jestli preferují prořez či ponechání aktuálního stavu. Převažoval názor podporující citlivé prořezání a odborné vykácení.
Svatá Hora, jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice a kulturní symbol Příbrami, se po staletí tyčila na kopci a byla viditelná už z dálky. Peterka věří, že zlepšení výhledu na Svatou Horu by mohlo přilákat i nové návštěvníky, kteří Příbramí projíždějí a nemají šanci si památky všimnout.

Záměr odstranění stromového porostu kolem Svaté Hory byl nedávno přidán na seznam projektů v rámci Strategického plánu rozvoje města na období 2022–2030.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Další články

Organizace Díky!FESTu? Od smlouvy s kapelami po povolení pro vzlet dronu Organizace Díky!FESTu? Od smlouvy s kapelami po povolení pro vzlet dronu Hlavní hvězdou bude kapela Monkey Business. Portál pribram.cz je mediálním partnerem … ROZHOVOR Jesenice zažila simulaci katastrofy: 19 jednotek hasičů řešilo požár po výronu plynu Jesenice zažila simulaci katastrofy: 19 jednotek hasičů řešilo požár po výronu plynu Areál Podzemního zásobníku plynu Háje v Jesenici u Příbrami se stal dějištěm jednoho z … FOTOGALERIE Nepřipoutaní řidiči, mobily za volantem i technické vraky. Policie v Příbrami rozdala tisícové pokuty Nepřipoutaní řidiči, mobily za volantem i technické vraky. Policie v Příbrami rozdala tisícové pokuty Příbramští policisté se zaměřili při dopravní akci především na používání … NEPŘEHLÉDNĚTE Hlavní cenu Czech Nature Photo 2026 získal příbramský fotograf Petr Bambousek Hlavní cenu Czech Nature Photo 2026 získal příbramský fotograf Petr Bambousek Prestižní soutěž Czech Nature Photo zná vítěze jubilejního desátého ročníku. … FOTOGALERIE Z Milína do michelinské kuchyně a zpět. Ondřej Fejtl uzavřel svůj kruh Z Milína do michelinské kuchyně a zpět. Ondřej Fejtl uzavřel svůj kruh Ondřej Fejtl je jméno, které dnes v Milíně rezonuje s respektem. Nejen proto, že si tu … ROZHOVOR SPÁNEK: Tichý zabiják výkonu i nálady! Věděli jste, že jeho podceňováním hrajete s vlastním zdravím ruskou ruletu? SPÁNEK: Tichý zabiják výkonu i nálady! Věděli jste, že jeho podceňováním hrajete s vlastním zdravím ruskou ruletu? Spánek vypadá nevinně. Zavřete oči, lehnete si… a hotovo. Jenže věda říká něco úplně … ZAJÍMAVOSTI Ředitelka ZŠ Školní Ing. Klára Karlíková: Chceme být dobrou školou pro život Ředitelka ZŠ Školní Ing. Klára Karlíková: Chceme být dobrou školou pro život Jak vypadá škola, která má přes 800 žáků, moderní areál, výuku angličtiny od první … ROZHOVOR Ranní budíček v příkopě: Řidič na Příbramsku zaspal zatáčku i s pořádnou opicí Ranní budíček v příkopě: Řidič na Příbramsku zaspal zatáčku i s pořádnou opicí Sobotní ráno začalo pro jednoho z řidičů na Příbramsku tvrdým přistáním v příkopu. … Jaké dokumenty potřebujete při prodeji nemovitosti? Jaké dokumenty potřebujete při prodeji nemovitosti? Pro prodej nemovitosti nestačí jen nafotit dům nebo byt a zveřejnit inzerát. Ve … PR
Podnikatelé, pozor! Město spustilo kontroly odpadů. Kdo nemá smlouvu nebo doklady, může mít problém Podnikatelé, pozor! Město spustilo kontroly odpadů. Kdo nemá smlouvu nebo doklady, může mít problém Město Příbram od dubna výrazně přitvrdilo v kontrole toho, jak podnikatelé nakládají … POLITIKA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz