30. 5. svátek má Ferdinand

Září bylo podle Klementina velmi teplé, od roku 1775 jich bylo jen 15 teplejších

7. října 2021   (08:32)
Září bylo podle Klementina velmi teplé, od roku 1775 jich bylo jen 15 teplejších
foto: ilustr/freepik

Nejteplejší den letošního září byl pátek desátého s průměrnou teplotou 21,2 stupně Celsia.


Letošní září bylo podle měření pražského Klementina velmi teplé. Od roku 1775 jich bylo jen 15 teplejších. S průměrnou měsíční teplotou 17,6 stupně Celsia se září umístilo na 16. až 18. místě za 247 let, kdy se počasí na této nejstarší meteorologické stanici v Česku nepřetržitě sleduje. V prvním podzimním měsíci bylo za tu dobu nejtepleji v roce 1798 s průměrnou měsíční teplotou 19,4 stupně. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav na webu.

V první pětce nejteplejších září za téměř 250 let se umístila od roku 2000 dvě. Září roku 2016 je na třetím až čtvrtém místě a září 2006 na pátém. Na opačném konci řady se v poslední pětce nejchladnějších září třetí tisíciletí nevyskytuje. Naopak nejchladněji bylo v září 1912 s průměrnou teplotou 10,1 stupně Celsia, následují roky 1931, 1877, 1996 a 1894.
Nejteplejší den letošního září byl pátek desátého s průměrnou teplotou 21,2 stupně Celsia. Naopak nejchladnější byl poslední zářijový den s teplotou 12 stupňů Celsia. Zatím nejvyšší průměrnou denní zářijovou teplotou za posledních 247 let je 27,1 stupně, kterou meteorologové naměřili 2. září 1781. Nejchladněji naopak bylo 20. září 1776 s průměrem 4,8 stupně.
Také letošní léto patřilo podle dřívějších informací Klementina mezi desetinu nejteplejších letních sezon od roku 1775. Přispěl k tomu zejména velmi teplý červen, naopak srpen byl teplotně podnormální.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně Sociální sítě opět zaplavuje nový vztahový trend, který budí emoce i ostrou kritiku. … LIFESTYLE Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF Jan Štěpánek z Pankration Gymu Příbram vybojoval na mezinárodním turnaji Balkan Open … SPORT Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí ZŠ Březové Hory je jednou z mála škol v Příbrami, která staví výuku na slovním … ROZHOVOR Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut Třicet studentů oboru Bezpečnostně právní činnost ze SOŠ Dubno si vyzkoušelo, jak … FOTO Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky Příbram čeká nabitý sportovní víkend. Už 30. a 31. května se areál Nový rybník promění … SPORT Kociánek, drobný klenot brdských lesů Kociánek, drobný klenot brdských lesů Když člověk prochází jarními Brdy, snadno přehlédne jednu z jejich nejpůvabnějších … POZNÁVÁME BRDY Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem Příbramští záchranáři, policisté i hasiči zasahovali během několika hodin u série … AKTUALIZOVÁNO Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry Ještě před pár lety byly běžecké kluby hlavně o sportu. Dnes se z nich stále častěji … ZAJÍMAVOSTI Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Začátek června tradičně patří dětem. Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, … ZAJÍMAVOSTI
Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci /FOTO, VIDEO/ Minulý pátek byla v Chráněné krajinné oblasti Brdy navrácena do přírody … BLESKOVÁ ZPRÁVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz