Zařazování ukrajinských dětí podle věku a ročníků jsme zatím respektovali, říká ředitelka příbramské školy
31. března 2022 (06:04)
foto: ilustrační, Pixabay
Základní škola Bratří Čapků v Příbrami přijala v březnu přes šedesát nových žáků z Ukrajiny. Vyšší jazykové podpoře se zde, vzhledem ke statutu školy určené pro cizince, věnují již od začátku školního roku.
Nucený odchod z Ukrajiny přivedl do České republiky již na tři sta tisíc lidí, zejména matek s dětmi. Ty se začínají zapojovat do českého školního systému a nejinak je tomu i v příbramských základních školách. „Nově, to je během března, jsme přijali 61 nových ukrajinských žáků,“ říká Alena Mašiková, ředitelka Základní školy Bratří Čapků v Příbrami.
Podle metodiky pro vzdělávání ukrajinských dětí v ČR, vydaného ministerstvem školství, by noví žáci neměli být zařazováni o více než jeden ročník níže, než kam přísluší věkem. V ZŠ Bratří Čapků se to daří. „Zatím jsme respektovali zařazování podle věku a ročníků, pouze u devátého ročníku jsme doporučili zákonným zástupcům zařazení do osmého ročníku z důvodu dostatečného prostoru pro zvládnutí českého jazyka,“ vysvětluje Alena Mašiková.
Vzhledem k tomu, že je ZŠ tzv. určenou školou pro cizince, jsou zde také připraveni na zvládnutí jazykové bariéry. „Od začátku školního roku fungují skupiny jazykové podpory, kam jsou zařazeni všichni žáci cizinci, kteří potřebují posílení jazyka. Zároveň realizujeme skupiny jazykové přípravy, nabízíme odpolední doučovací aktivity a nesmíme zapomenout na podporu jazyka v rámci doporučení školských poradenských zařízení,“ dodává Alena Mašiková.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Roušky budou podle návrhu povinné pro děti od šesti let, ne jen pro školáky
•Příbram připravuje adaptační skupiny pro ukrajinské děti
•Ve středních Čechách vznikají dětské skupiny pro ukrajinské uprchlíky
Další články
Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale společnost
Je to trend, o kterém se dlouho šeptalo — a teď ho potvrzují i velké sociologické …
LIFESTYLE
Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena
Rozsáhlý požár traktoru v plném rozsahu zcela zablokoval v pondělí odpoledne provoz na …
AKTUÁLNĚ
/FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále!
Flag fotbalisté Příbram Bobcats zažívají další výjimečný rok. Po třech českých …
SPORT
Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře
Myslivost dnes zdaleka neznamená jen péči o zvěř a tradice předávané z generace na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Po deseti letech zpět — a rovnou ve velkém. Hornické slavnosti strhly Příbram i přes páteční déšť
Příbram má za sebou jeden z nejvýraznějších víkendů posledních let. Hornické slavnosti …
FOTOGALERIE
Březnické gulášování na starém kluzišti: Vůně, skvělá zábava a dvanáct soutěžních týmů přilákaly stovky lidí
Šestý ročník oblíbeného Březnického gulášování proměnil uplynulou sobotu staré …
FOTOGALERIE
Pravomocné rozsudky k pádu domu v Hailově ulici: odpovědnost nese zhotovitel, nikoli LDM Group
Pravomocné rozsudky Okresního soudu v Příbrami a Krajského soudu v Praze potvrdily, že …
Hřiměždice znovu ovládne adrenalin. Highjump letos přiveze evropskou špičku i rekordmana světa
Lom v Hřiměždicích se letos 7. a 8. srpna znovu promění v centrum adrenalinu a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bez černý, voňavá léčivka našich zahrad a cest
Na přelomu května a června rozkvétá podél cest, na okrajích lesů i v zahradách jeden z …
AKTUÁLNĚ
Eutanazie není problém. Problém je naše zbabělost.
Eutanazie není ten strašák, za který ji vydáváme. Strašákem je naše vlastní zbabělost: …
ZDRAVOTNICTVÍ




