9. 5. svátek má Ctibor

Zápach kouře je patrný i stovky kilometrů od ohniska požáru v Českém Švýcarsku

27. července 2022   (09:11)
Zápach kouře je patrný i stovky kilometrů od ohniska požáru v Českém Švýcarsku
foto: HZS Středočeského kraje

Rozsáhlé šíření kouře podpořila studená vlna, zvýšila rychlost větru. Na sociálních sítích zmiňují lidé zápach i na Příbramsku.


V šíření kouře z požáru u Hřenska v Českém Švýcarsku sehrála roli rychlost větru, zvýšená příchodem studené vlny do Česka. Starší lidé a lidé se zdravotními potížemi by se v kouřem zasažených oblastech měli vyvarovat náročnějším aktivitám, řekl řekl Jáchym Brzezina, vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zápach kouře je patrný i stovky kilometrů od ohniska požáru. Hasiči od rána evidují ve Středočeském kraji velký počet volání s nahlášením zápachu kouře.

"Samotné šíření emisí závisí zejména na tom, jaké jsou aktuální meteorologické a rozptylové podmínky. Primárně je to tedy rychlost a směr větru a potom částečně také (teplotní) zvrstvení, když je třeba teplotní inverze," řekl Brzezina. "Ale v tuto chvíli tam hraje roli právě rychlost větru," podotkl expert. Popsal, že příchod studené fronty na území Česka způsobil vyšší rychlost větru a rychlý nárůst koncentrací emisí.
"Je logické, že se to z místa požáru začne rozfoukávat. A nestoupá to jen nahoru, ale šíří se to i do prostoru. S tím, že obecně to platí přesně naopak. Obecně říkáme, že když fouká, tak se kvalita ovzduší zlepší. Neboť v místě, kde hoří, bývá teoreticky kvalita ovzduší maličko lepší, pokud se to rozfouká do okolí," uvedl Brzezina. "Takže je to velmi individuální, záleží na konkrétní situaci. A pak ten směr větru udává, kam se to bude šířit," dodal.
V místech více zasažených kouřem podle něj platí stejná doporučení jako u smogových situací. "Není to život ohrožující stav. Zároveň by si ale v místech, která jsou ohnisku blíže, měli dávat pozor starší osoby, lidé s chronickými potížemi, děti a těhotné ženy. Je třeba omezit náročné fyzické aktivity ve venkovním prostředí, při nichž toho člověk nadýchá víc. Pokud je kouř patrný déle, tak je třeba větrat jen krátce, zato intenzivně," doporučil Brzezina. "Hodnoty, které pozorujeme, ale nejsou na hranici například smogových situací," uzavřel expert.

Rozsáhlý požár v NP České Švýcarsko vypukl v neděli ráno a v pondělí večer se přiblížil k Hřensku.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek Středočeští krajští radní odsouhlasili nákup 40 sanitek pro záchrannou službu v letech … ZDRAVOTNICTVÍ Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“ Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“ Jak vypadá škola, která staví na uměleckém zaměření a zároveň klade důraz na výkon i … ROZHOVOR Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života Brdské bobry si už každý bude navždy spojovat s tím, jak přehradili Klabavu pod … POZNÁVÁME BRDY Pietní akt u Slivice připomene poslední bitvu druhé světové války v Evropě Pietní akt u Slivice připomene poslední bitvu druhé světové války v Evropě U Památníku Vítězství na Slivici se v neděli 10. května uskuteční pietní akt věnovaný … HISTORIE Výjimečná příležitost: Reprezentativní obchodní prostor 200 m² přímo na náměstí v Příbrami Výjimečná příležitost: Reprezentativní obchodní prostor 200 m² přímo na náměstí v Příbrami V samotném centru Příbrami se nově nabízí k pronájmu atraktivní prostor o velikosti … PR Užitková vozidla na D4 přecházejí na ekologické biopalivo. Emise klesnou až o 75 procent Užitková vozidla na D4 přecházejí na ekologické biopalivo. Emise klesnou až o 75 procent Údržba nové dálnice D4 míří k výrazně ekologičtějšímu provozu. Společnost Via Salis … DOPRAVA Tipy na víkend: Vyzkoušejte si práci architekta, přivítejte jaro nebo zajděte na koncert! Tipy na víkend: Vyzkoušejte si práci architekta, přivítejte jaro nebo zajděte na koncert! Tento víkend bude v Galerii Františka Drtikola připraven zajímavý program pro malé i … AKTUÁLNĚ Rožmitálská Družina zámku Růže láká na šerm i vystoupení pro královnu Johanku Rožmitálská Družina zámku Růže láká na šerm i vystoupení pro královnu Johanku Šermířské skupiny zažívají v Česku rostoucí zájem – nejen jako forma historické … NEPŘEHLÉDNĚTE Hotel Belveder čekají změny. Novým ředitelem se stává Tomáš Bezouška Hotel Belveder čekají změny. Novým ředitelem se stává Tomáš Bezouška Hotel Belveder, jedna z tradičních ubytovacích kapacit v Příbrami, prochází v … NEPŘEHLÉDNĚTE
Jen pět procent lidí má šanci potkat ideálního partnera, ukazuje studie Jen pět procent lidí má šanci potkat ideálního partnera, ukazuje studie Naše volba partnera není náhoda. O tom, kdo nás přitáhne a koho vůbec pustíme blíž, … LIFESTYLE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz