vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno: 18. 9. 2020
Bohutín 2
Březnice 6
Chotilsko 1
Dobříš 16
Dolní Hbity 2
Drásov 1
Drevníky 1
Háje 5
Hluboš 1
Jablonná 1
Jince 1
Kamýk nad Vlt. 6
Klučenice 1
Lazsko 1
Lešetice 1
Malá Hraštice 2
Mokrovraty 1
Narysov 2
Nechvalice 6
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 1
Nový Knín 1
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 2
Podlesí 2
Příbram 91
Příčovy 2
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 7
Rybníky 2
Sedlčany 6
Sedlec-Prčice 3
Smolotely 2
Stará Huť 2
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Trhové Dušníky 2
Višňová 1
Zbenice 1
Zduchovice 1
Zaniklé brdské obce připomenou nově vysazené stromy

Nepřehlédněte
26. dubna 2020   (09:06)
Zaniklé brdské obce připomenou nově vysazené stromy

Tři obce, které zanikly kvůli rozšiřování vojenské střelnice v Brdech, nyní připomínají vysazené stromy na místech, kde původně vesnice stály. Šest lip srdčitých vysadily v těchto dnech Vojenské lesy a statky ČR, stromy by měly být součástí slavnostního otevření naučné stezky okolím Padrťských rybníků. Stezka bylo dokončena už loni.


Padrť, Kolvín, Záběhlá. Tři obce v srdci Brd, které musely ustoupit rozšiřování vojenské střelnice.
V letošním roce uplyne 80 let od prvního vystěhování jejich obyvatel, které předznamenalo postupný zánik těchto vesnic.

Tuto událost připomněla Agentura ochrany přírody ČR, Správa CHKO Brdy z podnětu občanského sdružení Svaz vyhnanců z Brd symbolickou výsadbou stromů na místech, kde obce stávaly. Šest lip srdčitých vysadily v těchto dnech Vojenské lesy a statky ČR z prostředků Programu péče o krajinu. Výsadba měla být součástí slavnostního otevření loni dokončené naučné stezky Okolím Padrťských rybníků. Tato akce však byla kvůli karanténě odložena.
„Vysazené lípy nejsou stromy ledajaké, mají svůj „rodokmen“. Jedná se o přímé potomky památného stromu Lípa u hrobky Valentů na Chloumku. Její torzo o obvodu přes sedm metrů najdete dodnes v Mělníku. To, jak se lipkám bude dařit v Brdech, můžete sledovat třeba při návštěvě zmiňované naučné stezky. Ta prochází nejen bývalými obcemi Padrť, Kolvín a Záběhlá, ale také krajinou výrazně formovanou prací lidí, kteří v nich žili,“ vysvětluje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Brdy.  
„Otevřené bezlesí s osamocenými stromy a alejemi kolem Padrťských rybníků potřebuje péči. Proto tady již od vyhlášení CHKO probíhá pastva krav. Čtyřicet hektarů luk, které zpočátku hodně zarůstaly expanzivní třtinou křovištní, spásá od jara do podzimu stádo přibližně 30 jalovic. Na pastvu přispíváme necelým půlmilionem korun ročně z Programu péče o krajinu.  Na druhé straně Padrťského potoka se pak louky s kosatci kosí - a to ručně, aby bylo možné trsy kosatců obsekávat. Každý rok se poseká za bezmála sto tisíc korun 2,5 hektaru z rozlehlé louky, po čtyřech letech byla posečena zhruba polovina.  Za osm let se tak možná vrátíme na začátek a začne se znovu kosit v místech, kde se před několika lety s obnovní péčí začínalo,“ doplňuje Bohumil Fišer.

Smíšená alej z bývalé Přední Záběhlé k hrázi Dolejšího padrťského rybníka, která je pro své stáří a zachovalost nejvýznamnější alejí v  CHKO Brdy, byla zčásti ošetřena v loňském roce. Ošetření zbylých stromů se plánuje letos. Loni také začalo výřezem náletů ošetřování dubové aleje vedoucí podél Dolejšího padrťského rybníka. To bude v tomto roce pokračovat, zahájí se i vlastní ošetření dubů, zejména odstraněním suchých větví, které hrozí pádem na frekventovanou turistickou cestu. Na ošetření starých stromů bylo vloni vynaloženo zhruba 300 tisíc korun z Programu péče o krajinu.
Smíšená alej z bývalé Přední Záběhlé …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: AOPK ČR
foto: ilustr_VLS

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Ředitel nemocnice: Strach z koronaviru nemám, léta se umírá i na chřipku Ředitel nemocnice: Strach z koronaviru nemám, léta se umírá i na chřipku Příbramská nemocnice bude zdarma testovat seniory, půjde ale jen o orientační rychlotest Příbramská nemocnice bude zdarma testovat seniory, půjde ale jen o orientační rychlotest Aktivita je koordinovaná v rámci všech nemocnic, které vlastní Středočeský kraj. 20. září 2020   (15:32) Příbram chystá výstavbu dvou parkovacích domů Příbram chystá výstavbu dvou parkovacích domů Navzdory suchu houby stále rostou. Jak je uskladnit na zimu? Navzdory suchu houby stále rostou. Jak je uskladnit na zimu? Prodejci sledují výrazný růst zájmu o sušičky hub Prodejci sledují výrazný růst zájmu o sušičky hub Nepřehlédněte Mladí rybáři závodili na Sedlčanském cejnovi Mladí rybáři závodili na Sedlčanském cejnovi Buršík: Vypíšeme výběrové řízení na projektovou dokumentaci aquaparku ještě tento měsíc Buršík: Vypíšeme výběrové řízení na projektovou dokumentaci aquaparku ještě tento měsíc Babí léto potrvá, v příštím týdnu bude až 25 stupňů Babí léto potrvá, v příštím týdnu bude až 25 stupňů Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné 19. září 2020   (15:29) Příbramské školy mají problém se sháněním kvalitních notebooků Příbramské školy mají problém se sháněním kvalitních notebooků "My jsme narazili na to, že díky příspěvku 20.000 korun na jednoho kantora, který dává vláda, je už dneska na trhu velice těžké získat notebooky nebo PC takové kvality, které by školy potřebovaly." uvedla místostarostka 19. září 2020   (12:03)
Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Za fatální chybu považuje, že se odkládalo znovuzavedení roušek 19. září 2020   (09:23) Nepřehlédněte
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz