16. 9. svátek má Ludmila

Zámek v Osečanech je přístupný. Díky Matějovi Stropnickému a jeho příteli

8. září 2019   (14:27)
Zámek v Osečanech je přístupný. Díky Matějovi Stropnickému a jeho příteli

Před rokem byl zámek ruinou, kam by se člověk bál vkročit. Od března se tu pořádají pravidelné prohlídky. Provádí Matěj Stropnický s Danielem Krejčíkem


Nedávno jsme psali o tom, jak se Rožmitálský zámek pomocí brigádníků proměňuje k nepoznání a z ruiny se tak pomalu ale jistě stává důstojné místo. Podobný osud potkal i zámek v Osečanech nedaleko Sedlčan. Tento zchátralý barokní zámeček před rokem koupil politik a novinář Matěj Stropnický se svým přítelem, hercem Danielem Krejčíkem a řekli si: „Zámek bude.“

„Začalo to tím, že jsme si řekli, že se chceme vystěhovat z města. Čtvrt roku jsme hledali a objeli asi tucet starých, opuštěných a nevyužitých budov na venkově, protože to, že chceme starý dům, bylo jasné od začátku. A pak jsme objevili Osečany. Malá ves bez satelitů pár kilometrů od Sedlčan v krajině, ve které se člověk z města kochá. Zdejší zámek je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, protože ho získalo sedmnáct restituentů, kteří se nakonec shodli jen na tom, že ho musejí prodat,“ uvádí Matěj Stropnický.

Místnosti s propadlými stropy, sedmihektarový park zarostlý stoletými nálety a břečťanem. Před rokem byl zámek ruinou, kam by se člověk bál vkročit. Od března letošního roku se tu pořádají pravidelné prohlídky. Je až neuvěřitelné, že pouhých sedm měsíců (včetně těch zimních) majitelům stačilo na to, aby zámek „pootevřeli“ veřejnosti.
 
„Pozvali jsme do zámku památkáře a ti začali dokumentovat „nálezový stav“, kutat do stěn, a připomínkovat naše vize. Zadali jsme také ověřovací studii na jeho rekonstrukci. Peníze máme našetřené tak na ty průzkumy, na opravy samotné už ne. Takže něco vyděláme, něco budeme shánět od velkých i malých dárců, žádat budeme i o veřejnou podporu. A mnoho musíme udělat sami rukama a nohama, s pomocí přátel a třeba i dobrovolníků, budou-li,“ uvádí Matěj.

Nyní už Matěj s Danem mohou s čistým svědomím říci: „Můj dům, můj zámek“. Zatímco panstvo na sklonku podzimu vždy odjíždělo za teplem do jižních krajin, oni tu přečkali i ty největší mrazy, kdy se rtuť jejich pokojového teploměru horko těžko vyšplhala ke dvanácti stupňům.
 
Co tedy se zámkem zamýšlíte?
„Cílový záměr ještě diskutujeme. Víme ale, že část zámku chceme zpřístupnit přes léto veřejnosti, a že tu chceme pořádat kulturní akce, hlavně divadelní,“ dodává Matěj.  A divadlo letos v létě na zámku skutečně již bylo, a to třikrát. Přišlo celkem 420 diváků. Fotografie dole je z představení Všechny báječné věci, ve kterém si zahrál Daniel Krejčík.

Nedávno jsme psali o tom, jak se Rožmitálský …
Prohlídky na zámku v Osečanech trvají až do konce října. Konají se každou neděli od 10, 11, 14 a 15 hodin. Vstupné je dobrovolné. 
 
Kdo chce pomoci, unavit tělo, vyčistit hlavu a ještě u toho zachránit kousek zámku, i to je možné. Pravidelně se na zámku pořádají brigády. A za odměnu můžete na zámku strávit noc.  
 
Chcete i vy přijet pomoci? Přihlašte se na těchto webových stránkách.

 

Prohlídky na zámku v Osečanech trvají až …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
zamekbude.cz

autor: mirDalší články

Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57) Rozpadá se až 45 procent manželství.  Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se až 45 procent manželství. Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Z údajů České statistického úřadu vyplývá, že v posledních letech rozvodovost v Česku klesá 15. září 2019   (09:45) Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Divadlo, které několikrát měnilo název (Městské divadlo, Divadlo Příbram, Krajské divadlo až po současný Divadlo Antonína Dvořáka podle slavného hudebního skladatele, ne prvního ředitele), je v současnosti významnou regionální divadelní scénou. 15. září 2019   (07:42) Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Policisté se snažili muže zachránit. 14. září 2019   (21:50) Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Uvnitř budovy byla propanbutanová lahev, hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. 14. září 2019   (21:17) Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Pátek třináctého byl ve znamení Dne požární bezpečnosti. Projeli jsme s hasiči příbramská sídliště. 14. září 2019   (17:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz