Zámek v Dobříši přichystal pro návštěvníky novou multimediální expozici
20. března 2024 (19:56)
foto: Zámek Dobříš/PR
Nová expozice zachycuje dějiny Colloredo-Mannsfeldů v šesti salonech, spojovací chodbě a v Zrcadlovém sále.
Zámek v Dobříši na Příbramsku přichystal pro návštěvníky novou multimediální expozici. Vznikla v jižním křídle zámku a prostřednictvím historických exponátů, multimediálních tabulí, fotografií či nahrávek mapuje historii rodu Colloredo-Mannsfeldů. Zámek vstoupí do nové sezony 29. března, pro veřejnost se otevře také francouzský park, oranžérie s interaktivními výstavami a galerie, informovala za zámek Michaela Fialová Rozšafná.
Nová expozice zachycuje dějiny Colloredo-Mannsfeldů v šesti salonech, spojovací chodbě a v Zrcadlovém sále. Část je umístěna v zámeckých pokojích, další část je pojata v muzejním stylu s historickými exponáty a digitálním obsahem. Využívá pět projekčních pláten a čtyři multimediální velkoplošné displeje. "Máme radost, že po čtyřech letech uvítáme návštěvníky na zbrusu nové prohlídkové trase. Moderním způsobem seznamuje s různými historickými obdobími a ruku v ruce s tím s historií rodu Colloredo-Mannsfeld," uvedl ředitel zámku Pavel Krejcárek.
Návštěvníci si prohlídkovou trasu mohou prohlédnout bez průvodců, mohou využít dotykové obrazovky s informacemi nejen v českém jazyce, ale i v angličtině a němčině. K nejzajímavějším exponátům patří kostýmy a především uniformy, například autentická uniforma námořního důstojníka Hieronymuse Colloredo-Mannsfelda. "Součástí nové expozice bude oblíbený reprezentativní Zrcadlový sál i často dotazovaný spisovatelský pokoj s dobovým vybavením, který upomíná na období po druhé světové válce, kdy zámek sloužil jako Domov spisovatelů," dodala Daniela Vondráčková z návštěvního centra.
Rokokový zámek s výraznou fasádou byl původně v rukou Colloredo-Mannsfeldů, po druhé světové válce se stal kulturním majetkem státu a byl využíván jako Domov spisovatelů. V současnosti ho opět vlastní rodina Colloredo-Mannsfeldů a je přístupný i veřejnosti, která má na výběr z několika prohlídkových okruhů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Koncert v hořovickém kostele připomene skladby Jana a Antonína Slavíkových
•Zalánských madon byly vyřezány tisíce. Dostaly se až do Bavorska nebo Rakouska
•Tereza Bartošová: Příbram umí být ponurá a děsivá
Další články
Policie prověřuje nález mrtvého novorozeněte v Martinicích
V Martinicích na Březnicku se kriminalisté zabývají případem nalezeného těla …
AKTUÁLNĚ
V Příbrami odhalí pamětní desku fotografovi Františku Drtikolovi
Světově uznávaný fotograf František Drtikol bude mít v rodné Příbrami novou pamětní …
Začínají nominace do ankety Sportovec Příbramska 2025
Úspěchy sportovců z Příbramska za rok 2025 dostanou opět svou pozornost. Město Příbram …
Pohyb na tenkém ledě může být velkým rizikem
Silné mrazy lákají k zimním radovánkám, mezi které patří i bruslení a pohyb na …
Středočeský kraj chystá investice za miliardy. Velké změny čekají i Příbram
Středočeský kraj plánuje v roce 2026 rozsáhlé investice napříč sociální oblastí, …
ŘSD bude příští rok pokračovat v dostavbě Pražského okruhu i středočeské D7
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje v roce 2026 ve Středočeském kraji několik …
Na silnici u Dubence havarovala dvě auta
V úterý před 15. hodinou se stala dopravní nehoda u Dubence na silnici I/18.
Bezdomovci se mohou ve středočeských městech ohřát v noclehárně nebo ve stanu
Lidé bez domova se mohou ve středočeských městech ohřát třeba v noclehárně, ve …
Mrazivé ráno a mrtvá baterie? Strážníci v Příbrami auto nastartují pomocí startovacího boxu
Zimní mrazy a dlouhé stání dokážou potrápit i jinak spolehlivé auto. Slabá nebo vybitá …
AKTUÁLNĚ
Lidí s respiračními nemocemi ve Středočeském kraji přibylo. Nejvíce nemocných je mezi dětmi do pěti let
Lidí s respiračními chorobami včetně chřipky ve Středočeském kraji přibylo. Nemocnost …




