Zámek Radíč se v sobotu otevře veřejnosti, nově zde stojí Rajnišův kinetický pavilon
25. července 2024 (06:30)
foto: Aleš Jungmann, zdroj: Zámek Radíč / se souhlasem
Den otevřených dveří pořádá zámek v soukromém vlastnictví každoročně během prázdnin.
Historie panství Radíč na Sedlčansku sahá až do 14. století. Zdejší barokní zámek je v současnosti v soukromém vlastnictví společnosti Kavalen Beta. Jeho brány se veřejnosti otevírají pouze omezeně, možnost prohlédnout si zámecké interiéry i okolí budou mít návštěvníci v sobotu 27. července od 10.30 do 16.00.
Původní gotická rytířská tvrz prošla renesanční přestavbou, jejíž některé prvky jsou zachovány v interiéru. Ve druhé polovině 17. století částečně vyhořela, přestavbu na jednopatrový raně barokní zámek inicioval tehdejší majitel. Autorství pozdější dostavby východního křídla se přisuzuje staviteli Antoniu Portovi, který rovněž působil ve službách rodu Lobkoviců. Čtyři křídla zámku svírají uvnitř arkádový dvůr.
Interiér zámku byl bohatě zdoben štukaturami a malbami ze 17. století, jež se z velké části zachovaly do dnešní doby. Nástropní malby s mytologickými a starozákonnými výjevy v pokojích jižního křídla byly obnoveny v 80. letech minulého století. Nejznámější malbou je Únos nymfy v nárožním salónu. O zvelebení panství usiloval také jeden z jeho posledních soukromých majitelů. Bankéř František Oberthor ho koupil v roce 1939. Po pohnutém období 2. světové války převzal roku 1949 jeho správu stát. Původní mobiliář byl odvezen, rozkraden nebo zničen.
Nově zde můžete obdivovat dřevěný pavilon od architekta Martina Rajniše, mimo jiné tvůrce několika českých rozhleden. Osmiboký základ sloupové konstrukce je reminiscencí na chrám Vesty, který stával na Foru Romanu. Pohyblivé panely mají praktickou funkci, kdy prostor zahradního altánu i návštěvníky schovají před nepříznivým počasím, a současně proměňují vizuální podobu stavby.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
zamek-radic.cz
zamek-radic.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Josef Mánes: Milenkou slavného malíře byla dcera truhláře z Kňovic na Sedlčansku
•V Petrovicích se předvedou sokolníci a myslivečtí trubači
•Příbramský ZAT chce při dostavbě JE Dukovany dodávat systémy kontroly a řízení
Další články
Zloději mají přes zimu žně: Jak ochránit svou chatu či chalupu
S příchodem zimy začíná pro zloděje zaměřující se na chaty a chalupy hlavní sezóna. …
Příbramská galerie představuje dílo Taji Spasskové
Výstava Matter od Absence je první velkou sólovou výstavou multidisciplinární …
Gastro agent: Pizza Italia Příbram
Fast-food je hlavně o rychlosti. Ale v době, kdy se jídlo mění v logistiku, hledáme …
Fast food
Příbram řeší nedostatek kvalitních pracovníků: Roste zájem o částečné úvazky i technologické dovednosti
Poptávka po sezónních i stálých pracovnících v retailu a logistice se sice meziročně …
Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty: Česká televize natáčela s Jaroslavem Pleslem
Skryté skvosty představí zámek Březnice: historie, tajný sňatek i pobělohorská doba. …
Veterináři vymezili rizikovou oblast kvůli ptačí chřipce
Státní veterinární správa (SVS) v reakci na nepříznivý vývoj nákazové situace vymezuje …
Muzeum města Dobříš otevírá nové kreativní zázemí: první adventní dílny přilákaly návštěvníky, další akce už jsou v plánu
Muzeum města Dobříše zpřístupnilo v podkroví Kopáčkova domu nové prostory určené pro …
Kocouři doma zabrali: Ostrava padla 1:3
Desáté kolo ČEZ extraligy mužů přineslo do Příbrami radost. VK TROX po ztrátě prvního …
Sport
Zimní počasí se odkládá. Teplé jihozápadní proudění nepoleví
Zdá se podle posledních předpovědí, že se letos typicky zimního počasí zatím ani v …
Jak se chránit před respiračními infekcemi: jednoduché kroky, které fungují
Chřipka, covid-19 i další respirační infekce se šíří rychle a nenápadně. Obzvlášť …





