Zalužanský zámek ukáže historii i současnost svých obyvatel. S chutí marmelády navíc

30. července 2020   (11:21)
Zalužanský zámek ukáže historii i současnost svých obyvatel. S chutí marmelády navíc

Soukromé sídlo s osmisetletou historií je otevřeno veřejnosti. Během prázdnin se prohlídky konají čtyřikrát denně.


Zámek v Zalužanech, který od loňského srpna slouží jako soukromé sídlo pro pobyt v České republice rodině Blanky a Maxe Tea Milfaitových, je zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníci si nyní mohou projít téměř veškeré prostory původní tvrze a později renesančního zámku s rokokovými úpravami, jehož historie sahá až do 13. století.
 

S kastelánem lidé zavítají do kaple, Gotického sálu, pronajímaných luxusních komnat i částí zámku, které jsou v soukromém užívání rodiny. „Zájemce provedeme čtyřikrát denně a prohlídky trvají přes hodinu,“ uvedla Blanka Milfait. Zámek nedisponuje rozsáhlými historickými expozicemi a výklad se zaměřuje především na denní život prolínající se přítomností jeho obyvatel v historickém objektu. Návštěvníci jsou také seznámeni se staletími trvající historií objektu, jeho současností i širšími dějinnými souvislostmi obce Zalužany.
 
Zámek je zároveň spojen s další rodinnou aktivitou – vařením marmelády. Je zde sídlo Akademie marmeládového umění, kde se studenti učí připravovat marmelády, a návštěvnický okruh končí degustací s možností nákupu výrobků z marmeládové manufaktury v italských Dolomitech. „Aktuálně máme v nabídce asi dvacet pět druhů marmelád z exotického ovoce a také samozřejmě sezonního jihočeského ovoce, jako jsou maliny, rybíz, borůvky a další,“ objasnila Blanka Milfait. V budoucnu bude zprovozněna výroba i v zámeckém areálu v Čechách a měla by zde fungovat také domácí restaurace.

 
Na zalužanském zámku se konají rovněž koncerty a výstavy, prostory lze využít pro svatby. „V příštím roce bychom rádi otevřeli noční prohlídky a komentované procházky parkem a lesoparkem s netradičním občerstvením,“ objasnila další vize Blanka Milfait.
 

V červenci a srpnu je zámek otevřen každý den. Protože je areál standardně uzavřen, je nutné pro otevření brány a zvednutí padacího mostu zavolat na telefonní číslo uvedené u vstupu. „Doporučujeme si prohlídku rezervovat, díky zájmu je plánujeme držet celoročně,“ dodala Blanka Milfait.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Zámek Zalužany

autor: Magdalena Rezková

Další články

Většina lidí by podle ankety souhlasila s povinností roušek v obchodech Většina lidí by podle ankety souhlasila s povinností roušek v obchodech Po nových cyklotrasách se v Brdech projedou turisté již v polovině srpna Po nových cyklotrasách se v Brdech projedou turisté již v polovině srpna Snadnější orientaci cyklistům umožní nové značení tras v nejmladší chráněné krajinné oblasti v Brdech. 4. srpna 2020   (09:38) Pivo teklo proudem, pod pódiem panovalo pogo. Z Kozárovic to dunělo Pivo teklo proudem, pod pódiem panovalo pogo. Z Kozárovic to dunělo Kultura Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Most byl podle petice vybudovaný kolem roku 1830 jako miniaturní replika Karlova mostu v Praze. 3. srpna 2020   (19:12) Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? O posledním prázdninovém víkendu si můžete prohlédnout zblízka jediné létající savce – netopýry. Zajímavý program bude připraven pro děti i dospělé, nebude chybět ultrazvukový detektor, který zachytí pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály. 3. srpna 2020   (17:24) Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Výběrové řízení potrvá do konce srpna tohoto roku. 3. srpna 2020   (14:57) PR Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Doprava Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice Hasiči museli zraněného muže z vozidla vyprostit. 3. srpna 2020   (08:39)
Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Druhý srpnový víkend se do Rožmitálu pod Třemšínem sjedou vojenská a historická vozidla. Hlavní program se odehraje během soboty 8. srpna, kdy posádky čeká orientační závod, návštěvníky pak zábavné odpoledne s hudbou. 3. srpna 2020   (06:16)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz