Zalezlíci: Máme hodně loutek, které si sami vyrábíme
6. října 2019 (10:02)
„Jednou chlapec vytáhl pistolku a začal nám na loutky střílet,“ vzpomíná Marcela Jelínková, vedoucí zájmové činnosti DDM Příbram
Míček Flíček. To byla první hra příbramského loutkohereckého souboru, dnes známého jako Zalezlíci. Odehrála se v zapůjčené Malé scéně příbramského Domu kultury v roce 1962 pro děti bytízských zaměstnanců. Po úspěchu v krajské loutkařské soutěži v Hořovicích byl ustaven stálý soubor Rudý kvítek. Malá scéna se přejmenovala na Dětskou a hrálo se každou neděli. Soubor měl 50 členů. Někteří z nich se pustili do vyrábění vlastních loutek. Tak vznikla skvělá představení, která se hrají dodnes: Tři malá prasátka, Tuláček Vihio, Beránci a ospalý čert, Panáček Malíček, Vánoční hra.
Kdyby loutky nebyly po sametové revoluci z Malé scény vyhoštěny, měly by tam své útočiště možná ještě dnes. Nejen loutky, ale i některé nahrávky a kroniku se tenkrát naštěstí podařilo zachránit. Nové útočiště loutkoherci našli v příbramském Domě dětí a mládeže. Prostě tam „zalezli“ a loutky uskladnili, kde se dalo. Zůstalo pár nadšenců, díky kterým v roce 1991 vznikl Divadelní spolek Zalezlíci. A dětem hrají dodnes.
„Od roku 1991 začínáme psát nové dějiny příbramského loutkohereckého souboru, ale neradi zapomínáme, co nás předcházelo. I když to bylo v jiném režimu, vzniklo to z nadšení lidí a z lásky k dětem a k loutkovému divadlu. Jak říká Tuláček Vihio – „díky vzdálení přátelé“, uvedla Marcela Jelínková, vedoucí zájmové činnosti DDM Příbram.
Do zákulisí Zalezlíků jsme nahlédli s Marcelou Puškárovou, vedoucí loutkohereckého souboru.
S jakými loutkami hrajete?
Máme soubor marionetových loutek, javajek, maňásků a hodně loutek, které si vyrábíme a přizpůsobujeme místu, kde hrajeme, protože v DDM není klasická loutkářská scéna, která byla dřív na Malé scéně Divadla Antonína Dvořáka.
Jak dlouho novou pohádku zkoušíte?
Práce na nové pohádce není jen zkoušení, ale i výběr hry, příprava scénáře, scény, loutek, takže s tím vším a zkoušením asi rok. Všechny jsme zaměstnané ženy s rodinou, takže děláme, co můžeme.
Jaké příběhy děti nejvíce baví?
Musí tam být i legrace, hlavní hrdina, s kterým se mohou ztotožnit a příběh, který končí vždy dobře.
Máte nějaký veselý zážitek s dětmi při představení?
Asi nezapomenutelný zážitek byl, když chlapeček vytáhl pistol a začal střílet na loutky. Nevím, jestli je veselý, ale překvapivý byl hodně.
Část výtěžku ze vstupného jde na projekt ADRA
Podporujeme projekt ADRA o.p.s., a to tzv. Čalantika. Jedná se o děti z vyloučeného sociálního prostředí ve slumech v Bangladéši. Z každé vstupenky počítáme s 5 Kč na tuto věc. Ne všechny děti se mají tak úžasně jako ty naše, a to bychom rády také
propagovaly. Nejsme na světě samy, máme se báječně. Pokud naše dítě trpí, tak je to hloupostí jeho rodiče, ale v Bangladéši si děti vybrat nemohou, je tam prostě bída, nevzdělanost. A ta podpora je v tom, že se děti dostanou do školy a dostanou alespoň jednou denně najíst. Co k tomu víc říct. Děkujeme, že pomáháte s námi.
Samy mají doma děti a jistě i spoustu dalších povinností, přesto se zalezlice každé úterý sejdou u zkoušky. Hrají jednou měsíčně, vždy v neděli odpoledne. K představení navíc vždy něco dobrého upečou. A zdaleka nejsou pořád jen zalezlé. Jezdí na různé akce a všude tam, kde si je pozvou.
V neděli 13. října se hraje Není myška jako miška. Najde stále nespokojená princezna Miška toho nejsilnějšího ženicha, a nebo svého ženicha najde malá Myška? To se dozvíte v této veselé kouzelnické pohádce.
Kdyby loutky nebyly po sametové revoluci z Malé scény vyhoštěny, měly by tam své útočiště možná ještě dnes. Nejen loutky, ale i některé nahrávky a kroniku se tenkrát naštěstí podařilo zachránit. Nové útočiště loutkoherci našli v příbramském Domě dětí a mládeže. Prostě tam „zalezli“ a loutky uskladnili, kde se dalo. Zůstalo pár nadšenců, díky kterým v roce 1991 vznikl Divadelní spolek Zalezlíci. A dětem hrají dodnes.
„Od roku 1991 začínáme psát nové dějiny příbramského loutkohereckého souboru, ale neradi zapomínáme, co nás předcházelo. I když to bylo v jiném režimu, vzniklo to z nadšení lidí a z lásky k dětem a k loutkovému divadlu. Jak říká Tuláček Vihio – „díky vzdálení přátelé“, uvedla Marcela Jelínková, vedoucí zájmové činnosti DDM Příbram.
Do zákulisí Zalezlíků jsme nahlédli s Marcelou Puškárovou, vedoucí loutkohereckého souboru.
S jakými loutkami hrajete?
Máme soubor marionetových loutek, javajek, maňásků a hodně loutek, které si vyrábíme a přizpůsobujeme místu, kde hrajeme, protože v DDM není klasická loutkářská scéna, která byla dřív na Malé scéně Divadla Antonína Dvořáka.
Jak dlouho novou pohádku zkoušíte?
Práce na nové pohádce není jen zkoušení, ale i výběr hry, příprava scénáře, scény, loutek, takže s tím vším a zkoušením asi rok. Všechny jsme zaměstnané ženy s rodinou, takže děláme, co můžeme.
Jaké příběhy děti nejvíce baví?
Musí tam být i legrace, hlavní hrdina, s kterým se mohou ztotožnit a příběh, který končí vždy dobře.
Máte nějaký veselý zážitek s dětmi při představení?
Asi nezapomenutelný zážitek byl, když chlapeček vytáhl pistol a začal střílet na loutky. Nevím, jestli je veselý, ale překvapivý byl hodně.
Část výtěžku ze vstupného jde na projekt ADRA
Podporujeme projekt ADRA o.p.s., a to tzv. Čalantika. Jedná se o děti z vyloučeného sociálního prostředí ve slumech v Bangladéši. Z každé vstupenky počítáme s 5 Kč na tuto věc. Ne všechny děti se mají tak úžasně jako ty naše, a to bychom rády také
propagovaly. Nejsme na světě samy, máme se báječně. Pokud naše dítě trpí, tak je to hloupostí jeho rodiče, ale v Bangladéši si děti vybrat nemohou, je tam prostě bída, nevzdělanost. A ta podpora je v tom, že se děti dostanou do školy a dostanou alespoň jednou denně najíst. Co k tomu víc říct. Děkujeme, že pomáháte s námi.
Samy mají doma děti a jistě i spoustu dalších povinností, přesto se zalezlice každé úterý sejdou u zkoušky. Hrají jednou měsíčně, vždy v neděli odpoledne. K představení navíc vždy něco dobrého upečou. A zdaleka nejsou pořád jen zalezlé. Jezdí na různé akce a všude tam, kde si je pozvou.
V neděli 13. října se hraje Není myška jako miška. Najde stále nespokojená princezna Miška toho nejsilnějšího ženicha, a nebo svého ženicha najde malá Myška? To se dozvíte v této veselé kouzelnické pohádce.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: mir
Další články
Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví
Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina …
LIFESTYLE
Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř
V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české …
TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 39,90 Kč …
DOPRAVA
Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost
S blížícími se letními prázdninami a obdobím dovolených začínají tisíce Čechů plánovat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Čekalík Kids Vol. 1: Vodník Pěnkava připlouvá — ideální odměna za školní rok
Na poslední školní den děti v Příbrami rozhodně nezapomenou. V pátek 26. června se u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bolest, práce a spravedlnost. Má mít Česko menstruační volno?
Menstruační volno je téma, které se v posledních měsících dostává do popředí veřejné …
ANKETA
Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí
Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo …
NÁZOR
Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění
Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit …
AKTUÁLNĚ
Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou
Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně
Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že …
KULTURA




