Zalánští zanechali svoji stopu v Brdech, vysadili 750 jedlí
14. listopadu 2022 (13:49)
foto: Vojenské lesy a statky ČR
Obyvatelé podbrdské obce Zalány nedaleko Nepomuku zanechali budoucím generacím svůj vzkaz v podobě jedlového lesa. Ve spolupráci s místními lesníky Vojenských lesů zde vysázeli u lesní cesty Planýrka 750 sazenic jedlí.
Akci s příznačným názvem Zalánská stopa zorganizoval místní výbor této osady na kraji brdských hvozdů ve spolupráci s hořovickou divizí VLS. Na sedmdesát místních, mezi nimiž byly tři desítky dětí, se pustilo do sázení na holině v brdské lokalitě mezi Planýrkou a Sýkorovou. Vedle práce si užili také lesní pedagogiku a další aktivity, především dětským dobrovolníkům udělal se svým koněm radost také brdský kočí VLS Milan Jura.
„Děkujeme sousedům ze Zalán za pomoc, každý aktivní zájem obyvatel z okolí o krajinu, kterou zde spolu sdílíme, nás těší. Na místo, kde díky nim roste nový jedlový les, v brzké době ještě přibyde informační tabulka, že se jedná o Zalánskou paseku,“ řekl ředitel lesnické divize Hořovice David Novotný.
Po sázení s doprovodným programem se dobrovolníci přesunuli ke stodole nad starou lesní správou, kde osadní výbor Zalány připravil pohoštění v podobě čaje, svařáku a bábovek. Na ohni se zde opékaly buřty a k mání byla také kotlíková gulášová polévka.
„Osadní výbor Zalány děkuje všem, kteří přišli sázet, velký dík patří státnímu podniku Vojenské lesy a statky, především hajné Ivaně Kolerusové, lesní pedagožce Lucii Lenghartové a kočímu hořovické divize VLS Milanu Jurovi s koněm Jackem. Poděkování si zaslouží také Marta a Karel Leitermannovi ze Zalán za skvělou gulášovku a všichni ostatní, kteří se na Zalánské stopě v Brdech podíleli,“ uvedl František Žán z osadního výboru.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Vojenské lesy a statky ČR
autor: Jakub Pečenka
Související
•Týden bude zatažený, ale teploty vystoupají až na 12 stupňů
•O víkendu se místy udrží mlhy po celý den
•Z Padrťského rybníka rybáři vedle kaprů vylovili i velké štiky a candáty
Další články
Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky
Legendární pochod s originálním názvem je zpět! Už v sobotu 13. června odstartuje 8. …
TIP NA VÝLET
Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra
Jince se chystají na jednu z největších akcí roku. Jinecké slavnosti 2026 ovládnou v …
KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 40,90 Kč …
DOPRAVA
Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli
Deštivé počasí, jak předpovídali meteorologové, už drazilo. Počasí bude nejen ve …
Eduarts v centru Příbrami: místo, kde děti rostou s jistotou a radostí z učení
Každý rodič si přeje, aby jeho dítě zvládalo školu, objevilo, co ho baví, a cítilo se …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Barokní pec na Řimbabě bude jedním z hitů Hornických slavností. Nejvoňavější program Příbramských slavností
Ve Vysoké Peci na dole Řimbaba stojí stavba, která nemá v regionu obdoby. Replika …
KULTURA
Dobříšské náměstí ožije hudbou i zábavou pro celou rodinu zdarma
Dobříš se v polovině června promění v místo plné vůní, chutí, hudby a setkávání. …
DOBŘÍŠ
Ztracený poklad i středověká vesnice. Hornické muzeum chystá dvě velké lákadla
Hornické muzeum Příbram připravilo pro návštěvníky hned dvě zajímavé akce, které …
ZAJÍMAVOSTI
Hornické slavnosti změní dopravu v Příbrami. Na řidiče čekají uzavírky, MHD bude zdarma
V rámci hornických slavností, které v Příbrami začínají už tento pátek 12. června a …
AKTUÁLNĚ
Obce mohou získat miliony na školy. Kraj připravil dotace za 85 milionů
Středočeský kraj vypíše dotace na obnovu základních škol a navyšování jejich kapacity. …






