Zalánských madon byly vyřezány tisíce. Dostaly se až do Bavorska nebo Rakouska
19. března 2024 (06:32)
foto: z předání daru zalánské madony osadě Zalány v roce 2021, zdroj: město Rožmitál pod Třemšínem
Přednáška kurátora Rudolfa Šimka k připravované výstavě Fenomén zalánská madona v Podbrdském muzeu se koná v pondělí 25. března v knihovně v Březnici.
Na konec letošní roku chystá Podbrdské muzeum výstavu Fenomén zalánská madona. Kurátor muzejních sbírek Rudolf Šimek téma aktuálně představí v Městské knihovně Březnice. S lidovými autory madon, kteří pocházeli nejen ze Zalán, ale také z Nepomuku nebo Příbrami, seznámí v pondělí 25. března od 18.00.
„Jedná se o první přednášku poodkrývající tajemství ohledně autorství tisíců madonek, které vyřezávalo několik rodin v Nepomuku a později v Zalánech pro potřebu poutního prodeje na Svaté Hoře. Skutečně se jedná o fenomén, kdy se tento produkt domácké výroby, jakéhosi přivýdělku při drobném zemědělství, dostal díky poutníkům do mnoha koutů České republiky, ale i Bavorska, Rakouska a dalších zemí,“ vysvětluje Rudolf Šimek.
V rámci spolupráce s českými muzei se Podbrdskému muzeu podařilo zdokumentovat stovky nepomucko-zalánských a také příbramských dřevořezeb. Následně byly některé z nich rámcově datovány, nebo byl rozpoznán rukopis konkrétního řezbáře. Madonky většinou pocházejí z celého 19. století, skupina sošek pak z konce 18. století. Nejčastější zastoupení mají práce rodiny Pazderníků.
Sbírka madon Podbrdského muzea je poměrně mladá, podle kurátora byly zakupovány bez hlubší znalosti problematiky. „Velmi si ceníme starou madonku pocházející přímo z Nepomuku, darovanou Jiřím Burgersteinem, či jen 18 centimetrů vysokou madonku nalezenou na půdě domu, který měl být zbořen,“ představuje Rudolf Šimek některé z exponátů. Muzeum má také jednu z mála dochovaných piet a 54 cm vysokou madonu s Ježíškem nad pravou nohou. Zahájení výstavy Fenomén zalánská madona připravuje Podbrdské muzeum na listopad.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Dobříš hledá způsob, jak motivovat k trvalému pobytu. Město zveřejnilo výsledky ankety
•Středočeské hejtmanství rozdělí obcím přes deset mil. Kč. V obci Svojšice zrekonstruují požární nádrž
•Některé banky doporučují klientům nevybírat peníze z bankomatů Euronetu
Další články
Fesťáczek Presents poprvé ovládne Lesní divadlo Skalka. Rodiny čeká den plný hudby, divadla i zábavy
Rodinný festival Fesťáczek letos přichází s novým názvem Fesťáczek Presents a vůbec …
AKTUÁLNĚ
Nový hit internetu: Espresso s energy drinkem. Opravdu funguje, nebo je to jen trend?
Sociální sítě v posledních měsících zaplavuje nový nápoj, který si získává stále větší …
ZAJÍMAVOSTI
Brdonoš je plnoletý. 18. ročník přinese změny, které tu ještě nebyly
V Podlesí se chystá 18. ročník triatlonu Brdonoš. Letos s novým konceptem, ale se …
SPORT
Policie varuje: Koloběžkáři riskují pokuty i vážné nehody.
Elektrokoloběžek na silnicích rychle přibývá, s nimi ale i počet přestupků a …
DOPRAVA
Prázdniny na zámku v Bukovanech patří dětem. Příměstské tábory nabízejí hry, výlety i kouzelná dobrodružství
Zámecký areál v Bukovanech se během letních prázdnin proměnil v místo plné dětského …
Když sanitka jede zbytečně. Měla by být za plané výjezdy odpovědnost?
Záchranná služba v Česku každoročně vyjíždí i k případům, které podle zdravotníků …
ANKETA
Fanoušci se dočkali. 45. ročník SILMET Rally zveřejnil mapy, divácká místa i 360° drony
SILMET Rally Příbram se vrací v plné síle. Jubilejní 45. ročník, který se pojede 24. a …
AKTUÁLNĚ
Moře, nebo Česko? Kam letos vyrazit na letní dovolenou?
Léto je v plném proudu a mnozí se ještě rozhodují, kde strávit zaslouženou dovolenou. …
LIFESTYLE
Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět?
Vláda jednomyslně podpořila návrh na plošný zákaz používání mobilních telefonů a …
ANKETA
Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech
Tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis) patří mezi nejnebezpečnější parazity, …
NEPŘEHLÉDNĚTE




