13. 4. svátek má Aleš




Základní školy mají nové vybavení a interiéry, vybraly je děti

15. října 2022   (17:33)
Základní školy mají nové vybavení a interiéry, vybraly je děti
foto: pribram.cz / Magdalena Rezková

Projekty v rámci tzv. participativního rozpočtu žáci sami navrhli a prezentovali, o vítězi pak rozhodli v hlasování.


Žáci základní školy v ulici Bratří Čapků v Příbrami přivítali nového zvířecího kamaráda. Pořízení zvířete do školy je jejich volbou, tento návrh vyhrál hlasování v tzv. Pébéčku. Do školní obdoby participativního rozpočtu – v němž občané vybírají projekty, které budou financovány z veřejných zdrojů – se mohly na konci loňského školní roku zapojit i děti z příbramských základních škol. Vedle leguánky Nugetky se rozhodly pro sportovní vybavení nebo inspirativnější školní prostředí.

Vítězný projekt Barevná škola zrealizovali v ZŠ Jiráskovy sady ještě před začátkem prázdnin. Díky polepům na schody si děti procvičí pozdravy v mnoha světových jazycích. „Výkřiky“ na barevných páskách nabádají také k ohleduplnému chování a komunikaci či povzbuzují, např. díky sloganům „umíme se zeptat“ a „chyba patří k učení“.
Vítězný projekt Barevná škola zrealizovali v …
foto: ZŠ Jiráskovy sady, Příbram
V ZŠ 28. října využijí děti v hodinách tělesné výchovy a během sportovních kroužků nové florbalové vybavení, které upřednostnily před tričky se školním logem a herními prvky do školní zahrady. Vedení školy vybralo z šestnácti předložených tři náměty, které postoupily do hlasování. „Vybrané návrhy žáci předložili jako projekt s předběžnou kalkulací, využitelností a technickou náročností na realizaci. Projekt prezentovali všem žákům z tříd zapojených do školního participativního rozpočtování,“ uvádí koordinátorka Pébéčka v ZŠ 28. října Adéla Sedláčková.
Zastínění venkovní učebny vyhrálo u dětí ze ZŠ pod Svatou Horou. „Máme vybráno několik variant a oslovili jsme firmy s žádostí o vytvoření cenové nabídky. V letošním kalendářním roce chceme nakoupit vše na vybudování zastřešení,“ říká ředitel ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún. K zabetonování kůlů a vyvázání stínících plachet má dojít na jaře příštího roku. Venkovní učebnu zastíní trojúhelníkové plachty, které lze v zimních měsících sejmout a uskladnit.

V ZŠ Školní se v rámci Pébéčka sešlo 24 návrhů. „Některé návrhy nebyly realizovatelné, jiné se překrývaly s akcemi, které chce škola uskutečnit bez ohledu na participativní rozpočet, další se zase spíše týkaly provozních záležitostí,“ informuje ředitelka ZŠ Školní Klára Karlíková. Ze tří postupujících projektů, prezentovaných na panelech v zimní zahradě školy, získal nejširší podporu projekt interaktivních her na venkovní nádvoří se 175 hlasy. Zdatným soupeřem byla „dvojka“ v podobě stojanů na kola (160 hlasů). Ze 776 žáků ZŠ se jich do hlasování zapojilo 432. „V současné době probíhá montáž a instalace dřevěných piškvorek na nádvoří. Doplní tak basketbalová hřiště, stolní tenis a další prvky, které jsou žákům k dispozici o poledních pauzách a před a po vyučování,“ dodává Klára Karlíková.
Do školního participativního rozpočtu se již podruhé zapojili v ZŠ Březové Hory. „Poprvé ale do přípravy kampaně zasáhlo uzavření škol a veškerá prezentace probíhala v online prostředí a hlasování z domovů. Tentokrát jsme se mohli projektu věnovat naplno,“ vysvětluje Dana Polášková, koordinátor projektu v ZŠ Březové Hory. Z osmnácti návrhů jich do kampaně a následného hlasování postoupilo deset. „Žáci si připravovali plakáty a prezentaci vlastních návrhů. Ve čtyřech blocích s nimi seznámili spolužáky z prvního i druhého stupně a vyzvali je k podpoře při hlasování,“ doplňuje Dana Polášková. Jako vítězné byly vyhlášeny dva projekty. Nákup sportovního vybavení pro venkovní aktivity je cílem návrhu „Zábavná zahrada“, žáci si také nově odpočinou na sedacích vacích v prostorách školy.
Na Pébéčko se nyní připravují ve Waldorfské škole. Promýšlení a navrhování projektů zůstává ve spolupráci s koordinátorem akce i tady na bedrech tříd.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Středočeští hygienici prověřili 203 školních jídelen, nedostatky zjistili v 60 Středočeští hygienici prověřili 203 školních jídelen, nedostatky zjistili v 60 Středočeští hygienici prověřili v letošním prvním čtvrtletí 203 školních jídelen a … NEPŘEHLÉDNĚTE Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry Milovníci noční oblohy i tichých zákoutí Brd by si měli do kalendáře zapsat sobotu 18. … NEPŘEHLÉDNĚTE Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru V pondělí ráno se odehrál dramatický požár těžební techniky v Brdech. Včasným zásahem … FOTO Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami? Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami? Seriál Českého poháru v aquatlonu se naplno rozběhl a jeho další zastávkou byla … SPORT Studenti pomáhali nemocné holčičce Studenti pomáhali nemocné holčičce Sport může pomáhat. Přesvědčili se o tom studenti středních škol na Příbramsku, kteří … AKTUÁLNĚ Kdy dorazí jaro? Čeká nás vítr, déšť, ale i jarní oteplení během jediného týdne Kdy dorazí jaro? Čeká nás vítr, déšť, ale i jarní oteplení během jediného týdne Nový týden přináší do Česka typicky proměnlivé jarní počasí. Čeká nás vítr, přeháňky i … POČASÍ Příbram chce obchvat. A podle ministra je teď blíž než kdykoli dřív Příbram chce obchvat. A podle ministra je teď blíž než kdykoli dřív JV obchvat Příbrami je pro obyvatele jedním z nejdůležitějších témat současnosti. … DOPRAVA Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR Žáci 2. ZŠ Dobříš si vybojovali postup do republikového finále Poháru FAČR ve fotbalu … ŠKOLSTVÍ Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet? Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet? Ještě před pár desítkami let bylo běžné, že lidé uměli pracovat rukama – opravit si … LIFESTYLE
Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu! Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu! Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má … ANKETA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz