26. 5. svátek má Filip

Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek

15. července 2018   (13:30)
Dalších 12 fotografií v galeriiZajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek

Zřícenina hradu Valdek se nalézá v hořovických lesích na skalnatém ostrohu nad Červeným potokem.


Hrad dal pravděpodobně postavit ve 13. století Oldřich Zajíc z rodu Buziců, který zastával významný úřad purkrabího Pražského hradu. Dále vlastnili hrad chudší zemané. Na počátku 16. století se hrad Valdek s okolní krajinou dostává do majetku rodu Pešíků z Komárova. Tento rod si však postavil v nedalekých Podluzích tvrz a hrad opustil. Když v roce 1623 byl veškerý majetek rodu Pešíků za účast na českém stavovském povstání proti Habsburkům zabaven, je hrad již popsán jako „zámek v lese pustý, Valdek řečený“. Od této doby se zřícenina hradu Valdek stává součástí hořovického panství, které měnilo své majitele.

Hrad dal pravděpodobně postavit ve 13. století …
Koncem 19. století jsou vlastníky knížata z Hanau, jejichž zásluhou byla zřícenina opravena a zachráněna před úplnou zkázou. Za první republiky získal zříceninu hradu Valdek do péče Klub českých turistů, který v roce 1933 u hradu otevřel turistickou chatu. V té době se zřícenina hradu nacházela mimo prostor dělostřelecké střelnice. Po druhé světové válce při rozšiřování vojenského prostoru v roce 1947 se zřícenina hradu ocitla uvnitř vojenského újezdu. Přesně po 60 letech v roce 2007 dochází k částečnému zpřístupnění vojenského újezdu Brdy.

Zříceninu hradu je možno obdivovat z povzdálí. Vlastní zřícenina hradu však v současné době zpřístupněna není, protože její současný stavebně-technický stav nezaručuje bezpečnost návštěvníků.

Koncem 19. století jsou vlastníky knížata z …
Zřícenina hradu Valdek v literatuře:
  • Václava Klimenta Klicperu inspirovala bájná postava zlého rytíře Divokého Prokopa z Valdeku k napsání divadelní hry Valdek.
  • Karel Hynek Mácha měl připraven námět románu, jehož jeden díl byl spojen s hradem Valdek, tento román však nebyl dokončen.
  • Božena Němcová i Karel Jaromír Erben navštívili hrad Valdek, zda toto romantické místo bylo motivem pro některé z jejich literárních děl, není doloženo.

Zřícenina hradu Valdek v …
Rod Buziců, zakladatelů hradu Valdek, měl ve svém erbu kančí hlavu. Dalimil ve své veršované kronice vysvětluje původ znamení kančí hlavy následovně: "V českém vojsku sloužil v ony dny jinoch smělý, jinoch způsobný. Jetřišek Buškovic hezký hoch, jemuž říkali též tuří roh. Že za uši kdysi kance chyt, zdobil kančí rypák jeho štít…“ Jetřišek, přesněji Dětřišek, je pokládán za předka rodu Buziců, který padl v roce 1110 v bitvě u Trotiny.

Pověsti o tomto hradu jsme vyprávěli v článku: Bílá a Černá paní na hradě Valdeku
 
V příštím článku vám nabídneme tip na výlet, který nebude sice dlouhý, ale velmi zajímavý, pokud chcete vidět co nejvíce.

Rod Buziců, zakladatelů hradu Valdek, měl ve …

Fotogalerie

Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek () Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (1) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (2) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (3) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (4) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (5) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (6) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (7) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (8) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (9) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (10) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (11)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: Vojenské lesy a statky ČR
s.p. divize Hořovice
Elysei
foto: mip

autor: mipDalší články

Vršovický klokan odkopl 1.FK do barážového duelu proti Zbrojovce Vršovický klokan odkopl 1.FK do barážového duelu proti Zbrojovce 1.FK Příbram – FK Dukla Praha 3:2 (1:1) V sobotu 25. května přivítala v posledním pátém nadstavbovém kole o záchranu FORTUNA:LIGY domácí Příbram na svém stadionu na Litavce Duklu. 25. května 2019   (21:00) Chcete mít v Příbrami parkourové hřiště, psí park, nebo filmový festival? Je to na vás! Chcete mít v Příbrami parkourové hřiště, psí park, nebo filmový festival? Je to na vás! Od 1. června budete mít šanci rozhodnout, který projekt zvítězí 25. května 2019   (17:08) Kluci ze Slzy přiznali, že se za své slzy nestydí Kluci ze Slzy přiznali, že se za své slzy nestydí Kapela Slza nekoncertovala v Příbrami poprvé 25. května 2019   (13:36) Den prevence a osvěty u hlubošského koupaliště již ve čtvrtek Den prevence a osvěty u hlubošského koupaliště již ve čtvrtek Pojďme dětem vysvětlit, co je ještě zdravý adrenalin a co už je nebezpečné 25. května 2019   (10:58) Policisté vyšetřující nehodu sanitky v Čenkově čekají na posudky Policisté vyšetřující nehodu sanitky v Čenkově čekají na posudky Nehoda se stala 4. dubna ráno na trati mezi Jinci a Bratkovicemi 25. května 2019   (08:16) Korunovace 2019 – Hlavní pouť české církevní provincie Korunovace 2019 – Hlavní pouť české církevní provincie Slavnostní liturgie bude zakončena mariánským průvodem a uctíváním u Korunovačního oltáře. 25. května 2019   (06:46) Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Už potřetí se ze Svaté Hory do centra Příbrami rozjede okolo 130 jezdců. Tradice Svatohorského Downtownu pokračuje 8.června a chystá se několik změn a novinek. 24. května 2019   (19:19) Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Počasí by akcemi nabitý víkend nemělo pokazit. 24. května 2019   (16:27) Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Autobusová zastávka, která byla přemístěna od Lidlu k novému nákupnímu centru, bude v provozu od 14. června 24. května 2019   (13:27) Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Při hledání detektorem kovů objevil oznamovatel dne 22. května po osmé hodině večerní v obci Buková u Příbramě nevybuchlou munici. 24. května 2019   (11:22)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz