26. 4. svátek má Oto

Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek

15. července 2018   (13:30)
Dalších 12 fotografií v galeriiZajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek

Zřícenina hradu Valdek se nalézá v hořovických lesích na skalnatém ostrohu nad Červeným potokem.


Hrad dal pravděpodobně postavit ve 13. století Oldřich Zajíc z rodu Buziců, který zastával významný úřad purkrabího Pražského hradu. Dále vlastnili hrad chudší zemané. Na počátku 16. století se hrad Valdek s okolní krajinou dostává do majetku rodu Pešíků z Komárova. Tento rod si však postavil v nedalekých Podluzích tvrz a hrad opustil. Když v roce 1623 byl veškerý majetek rodu Pešíků za účast na českém stavovském povstání proti Habsburkům zabaven, je hrad již popsán jako „zámek v lese pustý, Valdek řečený“. Od této doby se zřícenina hradu Valdek stává součástí hořovického panství, které měnilo své majitele.

Hrad dal pravděpodobně postavit ve 13. století …
Koncem 19. století jsou vlastníky knížata z Hanau, jejichž zásluhou byla zřícenina opravena a zachráněna před úplnou zkázou. Za první republiky získal zříceninu hradu Valdek do péče Klub českých turistů, který v roce 1933 u hradu otevřel turistickou chatu. V té době se zřícenina hradu nacházela mimo prostor dělostřelecké střelnice. Po druhé světové válce při rozšiřování vojenského prostoru v roce 1947 se zřícenina hradu ocitla uvnitř vojenského újezdu. Přesně po 60 letech v roce 2007 dochází k částečnému zpřístupnění vojenského újezdu Brdy.

Zříceninu hradu je možno obdivovat z povzdálí. Vlastní zřícenina hradu však v současné době zpřístupněna není, protože její současný stavebně-technický stav nezaručuje bezpečnost návštěvníků.

Koncem 19. století jsou vlastníky knížata z …
Zřícenina hradu Valdek v literatuře:
  • Václava Klimenta Klicperu inspirovala bájná postava zlého rytíře Divokého Prokopa z Valdeku k napsání divadelní hry Valdek.
  • Karel Hynek Mácha měl připraven námět románu, jehož jeden díl byl spojen s hradem Valdek, tento román však nebyl dokončen.
  • Božena Němcová i Karel Jaromír Erben navštívili hrad Valdek, zda toto romantické místo bylo motivem pro některé z jejich literárních děl, není doloženo.

Zřícenina hradu Valdek v …
Rod Buziců, zakladatelů hradu Valdek, měl ve svém erbu kančí hlavu. Dalimil ve své veršované kronice vysvětluje původ znamení kančí hlavy následovně: "V českém vojsku sloužil v ony dny jinoch smělý, jinoch způsobný. Jetřišek Buškovic hezký hoch, jemuž říkali též tuří roh. Že za uši kdysi kance chyt, zdobil kančí rypák jeho štít…“ Jetřišek, přesněji Dětřišek, je pokládán za předka rodu Buziců, který padl v roce 1110 v bitvě u Trotiny.

Pověsti o tomto hradu jsme vyprávěli v článku: Bílá a Černá paní na hradě Valdeku
 
V příštím článku vám nabídneme tip na výlet, který nebude sice dlouhý, ale velmi zajímavý, pokud chcete vidět co nejvíce.

Rod Buziců, zakladatelů hradu Valdek, měl ve …

Fotogalerie

Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek () Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (1) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (2) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (3) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (4) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (5) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (6) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (7) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (8) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (9) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (10) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (11)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: Vojenské lesy a statky ČR
s.p. divize Hořovice
Elysei
foto: mip

autor: mipDalší články

Čarodějnice na Nováku si užily především děti Čarodějnice na Nováku si užily především děti Na Nováku byla zahájena letošní sezóna čarodějnicemi. 25. dubna 2019   (20:09) Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Pěší dostanou na výběr 16 tras 25. dubna 2019   (16:12) Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43) V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! Momentálně probíhají vyprošťovací práce. 25. dubna 2019   (09:48) AKTUÁLNĚ Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu V brzké době se dá čekat oprava mostu a s tím spojená omezení. 25. dubna 2019   (08:19) Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Kapela Queen je opět velmi populární díky povedenému filmu Bohemian Rhapsody. 25. dubna 2019   (06:08) Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie původně očekávala, že škodu bude znát již na počátku letošního roku, následně se termín posunul na únor, kdy se zjistilo, že rozsah poškození nelze vizuální prohlídkou zjistit a bude nutné vrtulník odstrojit. 24. dubna 2019   (20:17) Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Páteční večer bude patřit rockové hudbě! Při troše štěstí můžete jít zdarma! 24. dubna 2019   (17:12) Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz