22. 8. svátek má Bohuslav

Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek

15. července 2018   (13:30)
Dalších 12 fotografií v galeriiZajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek

Zřícenina hradu Valdek se nalézá v hořovických lesích na skalnatém ostrohu nad Červeným potokem.


Hrad dal pravděpodobně postavit ve 13. století Oldřich Zajíc z rodu Buziců, který zastával významný úřad purkrabího Pražského hradu. Dále vlastnili hrad chudší zemané. Na počátku 16. století se hrad Valdek s okolní krajinou dostává do majetku rodu Pešíků z Komárova. Tento rod si však postavil v nedalekých Podluzích tvrz a hrad opustil. Když v roce 1623 byl veškerý majetek rodu Pešíků za účast na českém stavovském povstání proti Habsburkům zabaven, je hrad již popsán jako „zámek v lese pustý, Valdek řečený“. Od této doby se zřícenina hradu Valdek stává součástí hořovického panství, které měnilo své majitele.

Hrad dal pravděpodobně postavit ve 13. století …
Koncem 19. století jsou vlastníky knížata z Hanau, jejichž zásluhou byla zřícenina opravena a zachráněna před úplnou zkázou. Za první republiky získal zříceninu hradu Valdek do péče Klub českých turistů, který v roce 1933 u hradu otevřel turistickou chatu. V té době se zřícenina hradu nacházela mimo prostor dělostřelecké střelnice. Po druhé světové válce při rozšiřování vojenského prostoru v roce 1947 se zřícenina hradu ocitla uvnitř vojenského újezdu. Přesně po 60 letech v roce 2007 dochází k částečnému zpřístupnění vojenského újezdu Brdy.

Zříceninu hradu je možno obdivovat z povzdálí. Vlastní zřícenina hradu však v současné době zpřístupněna není, protože její současný stavebně-technický stav nezaručuje bezpečnost návštěvníků.

Koncem 19. století jsou vlastníky knížata z …
Zřícenina hradu Valdek v literatuře:
  • Václava Klimenta Klicperu inspirovala bájná postava zlého rytíře Divokého Prokopa z Valdeku k napsání divadelní hry Valdek.
  • Karel Hynek Mácha měl připraven námět románu, jehož jeden díl byl spojen s hradem Valdek, tento román však nebyl dokončen.
  • Božena Němcová i Karel Jaromír Erben navštívili hrad Valdek, zda toto romantické místo bylo motivem pro některé z jejich literárních děl, není doloženo.

Zřícenina hradu Valdek v …
Rod Buziců, zakladatelů hradu Valdek, měl ve svém erbu kančí hlavu. Dalimil ve své veršované kronice vysvětluje původ znamení kančí hlavy následovně: "V českém vojsku sloužil v ony dny jinoch smělý, jinoch způsobný. Jetřišek Buškovic hezký hoch, jemuž říkali též tuří roh. Že za uši kdysi kance chyt, zdobil kančí rypák jeho štít…“ Jetřišek, přesněji Dětřišek, je pokládán za předka rodu Buziců, který padl v roce 1110 v bitvě u Trotiny.

Pověsti o tomto hradu jsme vyprávěli v článku: Bílá a Černá paní na hradě Valdeku
 
V příštím článku vám nabídneme tip na výlet, který nebude sice dlouhý, ale velmi zajímavý, pokud chcete vidět co nejvíce.

Rod Buziců, zakladatelů hradu Valdek, měl ve …

Fotogalerie

Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek () Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (1) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (2) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (3) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (4) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (5) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (6) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (7) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (8) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (9) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (10) Zajímavá místa v Chráněné krajinné oblasti Brdy: zřícenina hradu Valdek (11)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: Vojenské lesy a statky ČR
s.p. divize Hořovice
Elysei
foto: mip

autor: mipDalší články

Agresor, který vyhrožoval zabitím, byl zfetovaný Agresor, který vyhrožoval zabitím, byl zfetovaný Policisté vydali tiskovou zprávu k včerejšímu incidentu v Kosově Hoře 22. srpna 2019   (09:02) Provoz  na dálnici omezil střet motorkáře s autem Provoz na dálnici omezil střet motorkáře s autem Při cestě do Prahy dbejte zvýšené opatrnosti 22. srpna 2019   (08:39) Město Příbram chce revitalizovat vnitrobloky, setkalo se však s mizivým zájmem rezidentů Město Příbram chce revitalizovat vnitrobloky, setkalo se však s mizivým zájmem rezidentů Lidé žijící ve vnitroblocích měli šanci se vyjádřit k tomu, co by se mělo v místě jejich bydliště zlepšit, využili toho však jen minimálně 22. srpna 2019   (06:27) Autíčko na vysílačku je podle inspekce nebezpečné, nemáte ho doma? Autíčko na vysílačku je podle inspekce nebezpečné, nemáte ho doma? Čínská hračka obsahuje mnohonásobně více toxického olova a kadmia, než povoluje norma. 21. srpna 2019   (19:52) Aktuálně: Se střelnou zbraní ohrožoval ženu, na místo byla povolána zásahová jednotka Aktuálně: Se střelnou zbraní ohrožoval ženu, na místo byla povolána zásahová jednotka Po incidentu se dal na útěk 21. srpna 2019   (16:37) V létě se opět konal oblíbený Sportovní příměstský tábor pod taktovkou SZM V létě se opět konal oblíbený Sportovní příměstský tábor pod taktovkou SZM Všechny tři termíny byly téměř okamžitě plně obsazené 21. srpna 2019   (14:39) Projekt vyžaduje nové chodníky a prodlužuje uzavírku Projekt vyžaduje nové chodníky a prodlužuje uzavírku Provádějící firma požádala o prodloužení termínu dokončení stavby o pět týdnů. 21. srpna 2019   (12:25) Příbramští policisté zastavili během pátku a soboty 127 aut, odhalili 53 přestupků Příbramští policisté zastavili během pátku a soboty 127 aut, odhalili 53 přestupků 29 řidičů překročilo povolenou rychlost 21. srpna 2019   (10:55) „Doufám, že v co nejbližší době venku body urveme,“ říká Jan Starka, majitel klubu 1. FK Příbram „Doufám, že v co nejbližší době venku body urveme,“ říká Jan Starka, majitel klubu 1. FK Příbram Do pořadu Na slovíčko jsme si tentokrát pozvali Bc. Jana Starku, majitele klubu 1. FK Příbram. 21. srpna 2019   (08:36) Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví Předzahrádky jsou v Příbrami osvobozeny od místního poplatku, jejich vzhled není městem ovlivňován 21. srpna 2019   (06:12)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz