Zájemci mohou přihlásit stromy do soutěže o ten nejsympatičtější
2. dubna 2023 (06:55)
foto: Bořivoj Hájek – Nadace Partnerství
Titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku, která roste poblíž bývalé uranové šachty.
Zájemci mohou přihlásit své oblíbené stromy do 22. ročníku ekologické ankety Strom roku. Veřejnost v ní vybírá nejsympatičtější strom v Česku. Přihlášky lze podávat do konce května, porota pak vybere deset finalistů. V tiskové zprávě to za pořadatelskou Nadaci Partnerství oznámil David Kopecký. Titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku.
Změnou oproti předchozím ročníkům je, že hlasování nebude zpoplatněné, veřejnost bude moci na stromy přispívat jen podle svého uvážení. Do finále také postoupí desítka stromů na místo původních dvanácti. Nominace mohou lidé podávat na www.stromroku.cz.
"Přihláškou do ankety Strom roku zviditelníte nejen samotný strom, ale i jeho okolí a komunitu kolem něj. Místa, kde rostou naši finalisté, se často stávají vyhledávanými turistickými cíli," uvedla koordinátorka ankety Kateřina Bolečková.
Nominovat stromy lze do konce května, začátkem června pak desítku nejzajímavějších vybere porota. Hlasování veřejnosti začne ve druhé polovině července, vítěze nadace oznámí ve druhé polovině října. Vítěz získá odborné ošetření a postup do zimního celoevropského kola.
Titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku, která roste poblíž bývalé uranové šachty. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončil javor babyka z Ústí nad Orlicí, na třetím takzvaná sousedská hruška z Kralic nad Oslavou na Třebíčsku. V anketě hlasovalo zhruba 6500 lidí, kteří vybírali z finálových 12 stromů z osmi krajů. Pro vítězný strom jich hlasovalo téměř 2500.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Víkend bude větrný a deštivý
•Hlazení a krmení povoleno. V Novém Kníně si užijete Den s netopýry
•Sněžení, vítr a namrzající vozovky místy komplikují dopravu
Další články
Fanoušci se dočkali. 45. ročník SILMET Rally zveřejnil mapy, divácká místa i 360° drony
SILMET Rally Příbram se vrací v plné síle. Jubilejní 45. ročník, který se pojede 24. a …
AKTUÁLNĚ
Moře, nebo Česko? Kam letos vyrazit na letní dovolenou?
Léto je v plném proudu a mnozí se ještě rozhodují, kde strávit zaslouženou dovolenou. …
LIFESTYLE
Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět?
Vláda jednomyslně podpořila návrh na plošný zákaz používání mobilních telefonů a …
ANKETA
Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech
Tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis) patří mezi nejnebezpečnější parazity, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Senátorkou za Příbramsko chce být Luftová (Piráti), ODS podpoří Štěpánka (STAN)
V podzimních senátních volbách na Příbramsku se bude ucházet o hlasy voličů příbramská …
AKTUÁLNĚ
Vstupní brána má nové štuky i ochrannou vrstvu. Příbramský hřbitov čekají další velké úpravy
Vstupní brána na příbramský hřbitov z parku V Zátiší prošla kompletní opravou. Má nové …
AKTUÁLNĚ
Zfetovaný a opilý řidič napálil fabii do stromu: Auto samo zavolalo pomoc přes E-call
Kombinace alkoholu, pervitinu a ignorování soudních rozhodnutí opět ukázala svou …
AKTUÁLNĚ
Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi
Od srpna bude možné nastupovat do autobusů Pražské integrované dopravy (PID) všemi …
DOPRAVA
Penaltový král poprvé ve Středočeském kraji. Nový Knín hostí premiéru s Horváthem, Zelenkou i „Kalkulátorem“
Po šestnácti ročnících na Moravě vstupuje Penaltový král do nové éry. Soutěž se vydává …
SPORT
Technologická revoluce míří na Příbramsko. Unikátní podzemní laboratoř dostane novou šanci stát se centrem inovací
Jedinečné pracoviště ukryté pod zemí nedaleko Slapské přehrady čeká další rozvoj. …
ZAJÍMAVOSTI




