20. 3. svátek má Světlana




Zájem o brigádníky je letos před Vánocemi velmi nízký

23. listopadu 2024   (12:30)
Zájem o brigádníky je letos před Vánocemi velmi nízký
foto: freepik

Personální agentury hlásí nízký zájem o předvánoční brigádníky ze strany zaměstnavatelů. Zaměstnávání nepomáhá ani novela zákoníku práce, která zpřísnila podmínky okolo dohod o provedení práce (DPP).


Zájem o brigádníky je letos před Vánocemi velmi nízký, firmy se snaží dočasnou špičku vykrýt vlastními silami. Vyplývá to z ankety ČTK mezi personálními agenturami. Mzdové ohodnocení je proti loňskému roku téměř stejné.

"V letošním roce očekáváme pokles poptávky po předvánočních brigádnících. Tento trend bude kopírovat pokles zájmu společností o sezonní pracovníky během letní sezony, kdy jsme meziročně zaznamenali nižší poptávku po brigádnících o více než desetinu," řekl ČTK generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský. Pokles podle něj způsobilo především rozhodnutí zaměstnavatelů pokrýt pracovní náplň kmenovými zaměstnanci, a to například důslednějším plánováním dovolených.

Také Grafton Recruitment letos podle šéfky marketingu Jitky Kouby registruje velmi nízký, v řadě regionů prakticky nulový zájem firem o brigádníky. Pokud se již nějaké nabídky objeví, jde nejčastěji o pozice v logistice e-shopů. I tyto nabídky se objevují ve srovnání s předchozími lety výrazně později, víceméně až nyní v souvislosti s blížící se špičkou, která začala v období Black Friday, tedy v listopadu, podotkla.

"Situace je srovnatelná s předchozím rokem. Nemůžeme hovořit o obrovských objemech poptávky, ale příležitostí pro zájemce je relativní dostatek," míní manažerka divize dočasného zaměstnávání v Hays Martina Le Papoušková. Jako tradičně se podle ní v předvánočním období častěji vyskytují brigády v administrativě. Posily do týmů jsou potřeba i ve finančním sektoru, vzhledem k blížícím se ročním závěrkovým pracím. Nárůst příležitostí pro brigádníky vidí také u maloobchodních prodejců.
Některé výrobní podniky zvyšují podle Jánského produkci před svátky a hledají brigádníky na montážní linky či balení produktů. Obchody shánějí posily z důvodu zvýšeného počtu zákazníků zejména na pozicích prodavačů, pokladních a asistentů prodeje. S růstem on-line nákupů před Vánoci je potřeba více pracovníků pro balení, kompletaci objednávek a doručování zboží, proto brigádníky shánějí i společnosti spojené s logistikou, skladováním nebo e-commerce. Restaurace, kavárny a cateringové služby potřebují více personálu pro obsluhu během vánočních večírků a akcí, dodal.

Odměny se proti loňsku roku příliš neliší. Začínají v průměru od 140 Kč za hodinu, ale je možné narazit i na odměny 200 Kč za hodinu, upozornil Jánský. Ve prospěch brigádníků letos hraje novela zákoníku práce, připomněla Kouba. Podle ní vzniká i brigádníkům nárok na dovolenou, kterou si po ukončení brigády mohou nechat proplatit. Nárok vznikne, když dohoda trvá nepřetržitě déle než 28 po sobě jdoucích dní. Pracovník dále musí odpracovat alespoň čtyřnásobek stanovené týdenní pracovní doby, která je určena jako 20 hodin týdně bez ohledu na to, kolik zaměstnanec reálně odpracuje. Musí tedy odpracovat alespoň 80 hodin.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Další články

Nemocnice v Příbrami nasadila špičkovou UV technologii. Pomůže v boji proti infekcím Nemocnice v Příbrami nasadila špičkovou UV technologii. Pomůže v boji proti infekcím Oblastní nemocnice Příbram rozšiřuje své technologické vybavení o moderní UV-C … Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Ve čtvrtek 19. března večer se v příbramské divadle koná dlouho očekávaný Galavečer … ON-LINE PŘENOS Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Příbram funguje dál svým běžným rytmem, ale řada problémů zůstává otevřená. Na přání … ANKETA Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Ve čtvrtek 19. března odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě se … AKTUÁLNĚ Ceny benzinu a nafty jdou stále nahoru. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u značky Prim Ceny benzinu a nafty jdou stále nahoru. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u značky Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 38,50 Kč do 40,90 … AKTUÁLNĚ Baník zná soupeře pro čtvrtfinále: Čeká ho derby a start série v pátek Baník zná soupeře pro čtvrtfinále: Čeká ho derby a start série v pátek Sezona jde do svého vrcholu a HC Baník Příbram má za sebou úspěšné osmifinále, ve … SPORT Farmářské trhy se vrací do Příbrami. Sezona startuje už tuto sobotu Farmářské trhy se vrací do Příbrami. Sezona startuje už tuto sobotu Oblíbené farmářské trhy jsou zpět. Sezona 2026 odstartuje už tuto sobotu 21. března na … NEPŘEHLÉDNĚTE Radek Galaš: „True crime je trend. Ale nesmí z nás dělat fanoušky vrahů.“ Radek Galaš: „True crime je trend. Ale nesmí z nás dělat fanoušky vrahů.“ Mgr. Radek Galaš, ředitel Muzea Policie České republiky, působí jako člověk, který se … ROZHOVOR Pro psy smrtelný virus se šíří mezi divokými prasaty. První případy už jsou blízko Příbramska Pro psy smrtelný virus se šíří mezi divokými prasaty. První případy už jsou blízko Příbramska Státní veterinární správa (SVS) spolu s Českomoravskou mysliveckou jednotou varují … AKTUÁLNĚ
Čtvrtfinále play off? Město může připravit HC Baník o domácí výhodu Čtvrtfinále play off? Město může připravit HC Baník o domácí výhodu HC Baník Příbram stojí před vrcholem sezony – prvním zápasem čtvrtfinále play off, … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz