3. 4. svátek má Richard




Začínají prázdniny, zvýšené ošetřovné kvůli koronaviru končí

30. června 2020   (08:05)
Začínají prázdniny, zvýšené ošetřovné kvůli koronaviru končí
foto: pribram.cz

Ve školách dnes oficiálně končí školní rok. Učitelé předají vysvědčení žákům, kteří ho zatím nedostali. Zároveň končí vyplácení zvýšeného ošetřovného kvůli koronavirové epidemii


Ve školách dnes oficiálně končí školní rok. Učitelé předají vysvědčení žákům, kteří ho zatím nedostali. V řadě škol se rozdávalo už minulý pátek, protože jejich ředitelé vyhlásili na pondělí a dnešek volno. Dvouměsíční prázdniny stráví letos mnoho dětí asi i kvůli situaci kolem koronaviru se svými rodinami či kamarády v tuzemsku. Na začátku prázdnin se mohou těšit na postupné oteplování počasí. Koncem tohoto týdne by teploty mohly vystoupat k 29 stupňům Celsia. Zároveň dnes končí vyplácení zvýšeného ošetřovného kvůli koronavirové epidemii. Dnes je poslední den, za který je možné získat od státu 80 procent denního základu příjmu. Experti na sociální problematiku se obávají toho, že řada rodičů školáků nyní zamíří na úřady práce a nezaměstnanost by se mohla citelněji zvednout.

Děti si mohou vysvědčení vyzvednout společně s celou svou třídou, i když kvůli opatřením proti koronaviru směly být v uplynulých týdnech ve školní výuce nanejvýš po 15. Stále ale platí, že při nedodržení rozestupů alespoň 1,5 metru by měly mít ve třídách nasazené roušky. Některé školy proto budou vysvědčení rozdávat raději venku, kde povinnost nošení roušek už není.
Děti zřejmě letos kvůli rozšíření koronaviru ve světě stráví léto hlavně v Česku, i když přibývá lidí, kteří váhají mezi tuzemskou a zahraniční dovolenou. Podle průzkumu cestovního portálu Skrz.cz nemá zatím 62 procent Čechů na léto jasné plány. V Česku zamíří lidé asi hlavně do Jihočeského, Jihomoravského a Libereckého kraje. Pokud pojedou do zahraničí, tak pravděpodobně nejčastěji na Slovensko, do Chorvatska a Řecka. Některé děti, které převzaly vysvědčení již v pátek, také už o víkendu odjely na letní tábory.
Zvýšené ošetřovné končí, experti čekají růst nezaměstnanosti
Školy se v Česku kvůli koronavirové nákaze zavřely 11. března. Mimo provoz zůstala i většina školek. O pár dnů později musela přestat fungovat zařízení sociálních služeb. Stát doplácí ošetřovné zaměstnancům s dětmi do 13 let. Za březen to bylo 60 procent základu příjmu, od dubna 80 procent. Žadatelé museli podat žádost s potvrzením o uzavření školy, jejich zaměstnavatel pak za každý měsíc posílal okresní správě sociálního zabezpečení výkaz péče. Živnostníkům jejich ošetřovné poskytovalo ministerstvo průmyslu. Do konce března to bylo 424 korun na den, od dubna 500 korun na den.

Zvýšení ošetřovného na 80 procent základu a plán otevírání škol už dřív kritizovali zástupci zaměstnavatelů. Stěžovali si na to, že některým rodičům scházela motivace vrátit se do zaměstnání, když se ošetřovné blíží čisté mzdě a nebylo nutné dítě do školy posílat. Experti poukazovali na to, že by se skončení výplaty ošetřovného mohlo promítnout hlavně do nezaměstnanosti žen. Se školáky či jinými členy rodiny zůstaly v minulých měsících doma obvykle právě ženy.
Od 1. července bude možné získat ošetřovné na dítě do deseti let nejvýš na devět dnů. Samoživitelé ho budou moci pobírat až 16 dnů. Dávka se bude vyplácet i na péči o jiného člena rodiny. Činit bude 60 procent základu příjmu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru Jen čtyři dny klidu dopřál hasičům na Příbramsku požár uskladněné slámy ve … AKTUALIZOVÁNO Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem a okolí se dočkají lepší dostupnosti specializované … Brdy jsou po zimě čistší. Dobrovolníci sesbírali přes půl tuny odpadu Brdy jsou po zimě čistší. Dobrovolníci sesbírali přes půl tuny odpadu Desítky dobrovolníků se i letos zapojily do jarní akce Ukliď Brdy 2026. Výsledkem je … PŘÍRODA Nová Restaurace 27 mění pohled na českou kuchyni. Příbram má další důvod vyrazit ven Nová Restaurace 27 mění pohled na českou kuchyni. Příbram má další důvod vyrazit ven Příbram má nový podnik, který stojí za pozornost. Restaurace 27 vznikla jen pár kroků … PR U Bukovan havaroval autobus, na místě zasahovali hasiči i záchranka U Bukovan havaroval autobus, na místě zasahovali hasiči i záchranka U další nehody autobusu zasahovali záchranáři ve čtvrtek ráno na silnici u obce … AKTUALIZOVÁNO Velikonoce pod dohledem policie: řidiči na Příbramsku chybují, kontroly přitvrdí Velikonoce pod dohledem policie: řidiči na Příbramsku chybují, kontroly přitvrdí Policisté na Příbramsku se před velikonočními svátky zaměřili na kontrolu řidičů – a … AKTUÁLNĚ Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie Semifinále mezi Příbramí a Prostějovem začalo dramatem, které se lámalo až v … SPORT Drama v Dobrošovicích: Řidič autobusu zkolaboval za volantem a srovnal se zemí kapličku Drama v Dobrošovicích: Řidič autobusu zkolaboval za volantem a srovnal se zemí kapličku Vážná dopravní nehoda ochromila ve středu odpoledne provoz v obci Dobrošovice na … AKTUALIZOVÁNO Chcete jaro plné zpěvu? Pak pomozte ptákům. Dnes je jejich mezinárodní den Chcete jaro plné zpěvu? Pak pomozte ptákům. Dnes je jejich mezinárodní den Každý rok na 1. dubna připadá Mezinárodní den ptactva. Možná to zní jako apríl, ale … ZAJÍMAVOSTI
Velikonoce omezí provoz lékárny ONP, pacienti mohou využít náhradní provozy Velikonoce omezí provoz lékárny ONP, pacienti mohou využít náhradní provozy Lékárna ONP bude během velikonočních svátků uzavřena. Nemocnice zároveň informuje o …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz