13. 7. svátek má Markéta




Začíná vánoční čas, advent podruhé poznamenají restrikce spojené s koronavirem

28. listopadu 2021   (08:17)
Začíná vánoční čas, advent podruhé poznamenají restrikce spojené s koronavirem
foto: ilustr/pixabay

Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.


Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.
První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.
První počátky slavení adventu se objevily v jižní Galii a ve Španělsku koncem 4. století. Od 12. století se stal začátkem liturgického roku. Rozsvícení svící na adventním věnci nepřímo navazuje na židovskou tradici starou 2000 let - na slavení svátků světel zvaných chanuka. Na židovských chanukových svícnech se rozsvěcuje postupně osm světel.

Historie adventního věnce sahá do 19. století, kdy ho poprvé v Hamburku vytvořil protestantský teolog Johannes Wichern. Kruhový tvar představuje boží věčnost, jednotu, vzkříšení a věčný život a společenství. Věčně zelené rostliny jsou symbolem života, nezničitelnosti, stálosti ve víře a také věčnosti.
Další aktuální platná omezení proti šíření koronaviru se týkají hromadných akcí. Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce smí od pátečního večera maximálně 1000 sedících lidí, a to očkovaných nebo po prodělání covidu-19. Na další akce typu spolkových akcí, oslav, večírků či plesů pak smí maximálně 100 lidí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Vážná nehoda v Pročevilech: Starší motorkář nezvládl stroj a narazil do pevné překážky, s těžkým zraněním ho transportoval vrtulník Vážná nehoda v Pročevilech: Starší motorkář nezvládl stroj a narazil do pevné překážky, s těžkým zraněním ho transportoval vrtulník Vážná dopravní nehoda, při které se těžce zranil starší řidič motocyklu, zalarmovala v … AKTUÁLNĚ Sucho v Česku sílí. Potoky vysychají a odborníci varují před dalším zhoršením Sucho v Česku sílí. Potoky vysychají a odborníci varují před dalším zhoršením Sucho se v České republice dál prohlubuje. Podle aktuálních údajů projektu InterSucho … AKTUÁLNĚ Na Orlíku se objeví sítě. Nejde o pytláky, ale o vědecký průzkum ryb Na Orlíku se objeví sítě. Nejde o pytláky, ale o vědecký průzkum ryb Ve dnech 13.–16. července 2026 proběhne na vodní nádrži Orlík odborný monitoring … Policie a INSID vyrážejí do akce. Přísné kontroly autobusů a kamionů budou po celé republice Policie a INSID vyrážejí do akce. Přísné kontroly autobusů a kamionů budou po celé republice Na českých silnicích začínají rozsáhlé dopravně-bezpečnostní kontroly zaměřené na … DOPRAVA Čtrnáctiletá Helenka z Příbramska píše básně, moderuje akce a natáčí film o šikaně Čtrnáctiletá Helenka z Příbramska píše básně, moderuje akce a natáčí film o šikaně Ve čtrnácti letech má za sebou zkušenosti, které mnozí získávají až v dospělosti. … ZAJÍMAVOSTI Pozor na konzervované párky. Veterináři varují před zdravotním rizikem pro alergiky Pozor na konzervované párky. Veterináři varují před zdravotním rizikem pro alergiky Státní veterinární správa (SVS) varuje spotřebitele před konzervovanými vepřovými … AKTUÁLNĚ Sterilizace holubů: některá města ji už zkoušejí. V Příbrami se zatím čeká, řešením má být nový holubník u hřbitova Sterilizace holubů: některá města ji už zkoušejí. V Příbrami se zatím čeká, řešením má být nový holubník u hřbitova Holubi patří dlouhodobě mezi nejčastější městské živočišné problémy. Ve větších … NEPŘEHLÉDNĚTE Okamžik, kdy se buňka „rozhodne“ pro rakovinu. Čeští vědci ho dokázali zachytit Okamžik, kdy se buňka „rozhodne“ pro rakovinu. Čeští vědci ho dokázali zachytit Čeští vědci z CEITEC Masarykovy univerzity a Přírodovědecké fakulty MU oznámili … ZDRAVOTNICTVÍ Proč se lidé bojí zavolat realitnímu makléři? Proč se lidé bojí zavolat realitnímu makléři? Za těch několik let jsme v kanceláři REMAX Nova vyslechli stovky příběhů. Jeden z nich … PR
Autobus zdarma sveze rodiny na dětská představení do Lesního divadla Skalka Autobus zdarma sveze rodiny na dětská představení do Lesního divadla Skalka Návštěvu letních pohádek v Lesním divadle Skalka usnadní rodinám s dětmi bezplatná … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz