23. 1. svátek má Zdeněk




Začíná sezona hub. Našemu zdraví prospívají, srdci obzvlášť

6. června 2023   (16:27)
Začíná sezona hub. Našemu zdraví prospívají, srdci obzvlášť
foto: pixabay

Houbaření je český fenomén, který ve světě nemá obdoby.


Ať už patříte k nadšeným houbařům, nebo nerozeznáte hříbek od prašivky, zdraví prospěšné látky, které jsou v houbách obsažené, si můžete dopřát v každém případě. Tyto produkty z lesa jsou bohaté na vitamíny a minerály, kalorie naopak neobsahují skoro žádné.

Pár důvodů, proč je jíst
Houby obsahují velmi málo kalorií, většinu hmoty tvoří voda – proto je můžete konzumovat bez obav z nadbytečných kilogramů. Pokud jsou dietně připravené (na bedlové řízky v tomto případě zapomeňte), tvoří houby ideální součást redukčního jídelníčku.
Hřiby, lišky a spol. mají též nízký obsah sodíku – proto nezatěžují ledviny a jsou vhodné pro osoby trpící vysokým krevním tlakem. Můžete je tedy konzumovat bez obav o své srdce.
Naopak obsahují značné množství draslíku – a tento minerál pomáhá mimo jiné k dalšímu snižování krevního tlaku – další způsob, jak prospět svému srdíčku.

Houby obsahují vitamíny, především riboflavin a niacin – známé jsou též jako vitamíny B2 a B3, které pomáhají například snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Produkty lesa jsou i dobrým zdrojem selenu – ten je účinným antioxidantem, který v součinnosti s vitamínem E pomáhá naše tělo zbavovat škodlivých kyslíkových radikálů. Podle některých údajů snižuje také riziko rakoviny prostaty.
Houby podporují imunitu a pomáhají snížit riziko rakoviny – v tradiční čínské medicíně se používaly v léčbě nachlazení a chřipky. I výsledky moderních studií naznačují, že houby podporují činnost imunitního systému, který nás chrání před infekcemi i před zhoubným bujením.
Sbíráním ku zdraví
Houbaření je český fenomén, který ve světě nemá obdoby. Přitom právě chůze po lese spojená se sběrem hub je pro kardiaky ideální. Navíc houby obsahují řadu zdraví prospěšných látek, které působí na udržování imunitního systému. Studie, které byly provedeny v nutričních imunologických laboratořích v Bostonu, prokázaly, že konzumace bílých žampionů může podpořit imunitní systém zvýšením produkce antivirových a dalších proteinů, které se dostávají do buněk a zároveň usilují o ochranu tkání.

Houby jsou také nejbohatším zdrojem rostlinných bílkovin – obsahují jich 31 – 40 %. Jsou také dobrým zdrojem železa, vápníku, draslíku, sodíku, fosforu a vitaminů B, C, D a K. Již dlouho se houby používají v tradiční medicíně. Díky kyselině listové se používají při léčbě anémie a poměr sodíku a draslíku je vhodný pro lidi s hypertenzí, diabetem a obezitou.
Máte nemocné srdce? Choďte na houby a jezte je!
Fyzická nečinnost je hlavním rizikovým faktorem pro rozvoj srdečních onemocnění. Pravidelné cvičení zvyšuje vaši fitness úroveň, a hraje tak primární i sekundární roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Dokonce mírně intenzivní fyzická aktivita, jako je svěží chůze, je vašemu srdci prospěšná.

Než začnete s cvičením, poraďte se s lékařem, zvláště pokud již potíže se srdcem máte. Pak začněte s rozumným programem zvýšené aktivity. A nemusíte vymýšlet nic převratného. Stačí, když se budete věnovat svižné chůzi pravidelně každý den, a to aspoň 30 minut. Pravidelná tělesná aktivita může pomoci kontrolovat abnormality krevních lipidů, diabetu a také obezity a aerobní činnost přispívá také ke snížení krevního tlaku. Ukazuje se, že lidé, kteří zahájili pravidelnou fyzickou aktivitu po srdečním infarktu, měli lepší kvalitu života.
Na houby i k večeru
Hodně náruživých houbařů vyráží do lesa za svítání. Možná právě i z důvodu, aby byli prvními, kdo spatří nádherné skvosty v podobě hříbků, lišek a kozáků. Může tu být ale malý háček. Většina srdečních příhod se kardiakům stane právě v ranních hodinách. Rozum nám tedy říká, že tady by se představa plného koše hub nemusela vyplatit. Kdo ale říká, že houby nemůžete najít i v pozdním odpoledni? Procházka do lesa v době, kdy největší intenzitou nepraží sluníčko, bude vašemu srdci mnohem příjemnější. Košík nezapomeňte, protože s prázdnou se vracet určitě nebudete.
Do lesa s mobilem?
Pokud nezavítáte do úplných hlubin českých lesů, váš mobil by měl stále zachytávat signál. A to vás může zachránit v situaci, kdy budete mít potíže s dechem, ucítíte bolest nebo tlak na hrudi či celkovou nevolnost. Dalšími opatřeními, která byste měli znát, jsou tato:
  • Znejte svoje meze, nepřepínejte se.
  • Choďte pomalu a na cestě dělejte přestávky.
  • Na procházky do lesa je lépe chodit ve dvou. Druhý vám pomůže přivolat pomoc.
  • Pokud někdy užíváte nitroglycerin, mějte ho s sebou.
Skoro výlučně česká záliba ve sbírání hub může být i pro vás bezpečná, pokud se budete řídit výše uvedenými radami. A samozřejmě pokud budete vědět, které houby jsou jedlé, a které je opravdu lepší nesbírat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Dům s cenou 20 milionů a energetickým štítkem G. Zastupitelé rozhodnou, zda půjde do dražby Dům s cenou 20 milionů a energetickým štítkem G. Zastupitelé rozhodnou, zda půjde do dražby Zastupitelstvo města Příbram bude ve středu 28. ledna rozhodovat o dalším osudu … Politika Tipy na víkend: Nové filmy a návrat oblíbeného divadelního představení pro děti Tipy na víkend: Nové filmy a návrat oblíbeného divadelního představení pro děti O víkendu se můžete těšit na další filmové premiéry – pro ty nejmenší diváky, ale i … Záškrt se vrací. Nebezpečná nemoc může ohrozit dýchání i srdce, varuje primář Prusík Záškrt se vrací. Nebezpečná nemoc může ohrozit dýchání i srdce, varuje primář Prusík Záškrt patří mezi infekční onemocnění, o kterých si mnozí mysleli, že už patří … ROZHOVOR Hygienici varují před antiperspirantem Rexona. Obsahuje zakázanou látku Hygienici varují před antiperspirantem Rexona. Obsahuje zakázanou látku Hlavní hygienička České republiky upozorňuje spotřebitele na nevyhovující kosmetický … Hledaný muž byl nalezen mrtvý ve Voznici Hledaný muž byl nalezen mrtvý ve Voznici Policisté hledali muže, který odešel z domova, kde nechal dopis na rozloučenou. … AKTUÁLNĚ Učíme děti pro svět zítřka: virtuální realita se stává součástí výuky v Chrašticích Učíme děti pro svět zítřka: virtuální realita se stává součástí výuky v Chrašticích Virtuální realita už dávno není jen doménou her. Na Základní škole a mateřské škole … Brdský běžecký pohár 2026: Přes 30 závodů a 300 kilometrů Brdský běžecký pohár 2026: Přes 30 závodů a 300 kilometrů Harmonogram BBP pro rok 2026 nabízí řadu závodů nejen pro dospělé běžce, ale také v … COOP zradil slepice i zákazníky a dál obchoduje s utrpením, říká organizace OBRAZ - Obránci zvířat COOP zradil slepice i zákazníky a dál obchoduje s utrpením, říká organizace OBRAZ - Obránci zvířat Organizace OBRAZ - Obránci zvířat bude v pátek 23. ledna v Příbrami protestovat před … Hasiči z výsuvného žebříku museli otevřít násilím byt Hasiči z výsuvného žebříku museli otevřít násilím byt Ve středu 21. ledna před 18. hodinu byli hasiči povoláni k technické pomoci do …
Příbramská rodačka a bývalá moderátorka Rádia Kiss bojuje s těžkou nemocí. V Milíně se chystá benefiční akce Příbramská rodačka a bývalá moderátorka Rádia Kiss bojuje s těžkou nemocí. V Milíně se chystá benefiční akce Bára Tlučhořová, rodačka z Příbrami a dlouholetá moderátorka ranního vysílání Rádia …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz