30. 6. svátek má Šárka

Začíná Rybův festival, program potrvá až do prosince

11. května 2024   (18:35)
Začíná Rybův festival, program potrvá až do prosince
foto: město Rožmitál pod Třemšínem

K zahájení letošního Festivalu Jakuba Jana Ryby se bude v neděli 12. května konat poutní bohoslužba v kostele sv. Jana Nepomuckého v Rožmitále pod Třemšínem.


Setkání zástupců rybovských míst v pondělí 7. května na městském úřadě v Rožmitálu pod Třemšínem bylo prvním programovým bodem letošního Festivalu Jakuba Jana Ryby. V neděli 12. května festival oficiálně zahájí poutní bohoslužba k svátku sv. Jana Nepomuckého v rožmitálském kostele sv. Jana Nepomuckého. Stejně jako jiné hudební akce oslavuje letošní sedmý ročník Rok české hudby. Do konce května čeká diváky ještě několik zajímavých setkání, festivalové akce potrvají až do konce roku.

K interaktivní besedě s četbou z vlastního deníku Jakuba Jana Ryby a hudbou z digitálního archivu Festivalu Jakuba Jana Ryby se můžete připojit ve středu 29. května v jednom z míst spjatých s osobností skladatele – Mníšku pod Brdy. Zpátky do Rožmitálu se program přesune v pátek 31. května, kdy budou prostory farního kostela Povýšení sv. Kříže patřit zahajovacímu koncertu s Rybovou a Vivaldiho hudbou. Koncertu předchází slavnostní ceremonie s pietní vzpomínka u Rybova hrobu a mší.
Rybův festival byl založen v roce 2017. „Většina Rybových skladeb je do dnešních dnů veřejnosti úplně neznámá, pouze u nepatrného zlomku z nich došlo zatím ke koncertnímu provedení nebo realizaci nahrávky. Většina byla realizována právě v rámci Festivalu Jakuba Jana Ryby,“ uvádí web rybuvfestival.cz. Programový plán zprostředkovává skladatelovo pestré symfonické, komorní, vokálně-instrumentální a duchovní dílo v návaznosti na jeho předchůdce i následovníky. Projekt zároveň podněcuje hudební skladatele k vytvoření nových skladeb, jejichž koncertní provedení je součástí festivalové náplně.
Také letos se některé z akcí zaměří na mladé hudebníky. Připraveny budou tvůrčí dílny a workshopy nebo letní multižánrové odpoledne pro celou rodinu. Festival uzavře Česká mše vánoční 26. prosince v kostele sv. Jana Nepomuckého.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Černé pondělí na Příbramsku: U Hluboše narazila dodávka do pařezu, na místo letěl opět i vrtulník Černé pondělí na Příbramsku: U Hluboše narazila dodávka do pařezu, na místo letěl opět i vrtulník Černé pondělí pro řidiče na Příbramsku pokračuje dalším zásahem záchranných složek. Na … AKTUALIZOVÁNO Po čelním střetu s osobním autem skončil autobus u Jinec v příkopu, na místo letěl i vrtulník Po čelním střetu s osobním autem skončil autobus u Jinec v příkopu, na místo letěl i vrtulník K vážně vypadající dopravní nehodě došlo v pondělí odpoledne na silnici 118 u obce … AKTUALIZOVÁNO Sdílené dětství: Když rodiče zveřejňují život svých dětí dřív, než se naučí mluvit Sdílené dětství: Když rodiče zveřejňují život svých dětí dřív, než se naučí mluvit Fotka z ultrazvuku, první krůčky, koupání ve vaně nebo záchvat vzteku v obchodě. To … NÁZOR Ve Středočeském kraji je na školách po 2. kole přijímaček asi 1200 volných míst Ve Středočeském kraji je na školách po 2. kole přijímaček asi 1200 volných míst Ve Středočeském kraji je na středních školách po druhém kole přijímaček asi 1200 … AKTUÁLNĚ Česko má po víkendu nový teplotní rekord 41,9 stupně, ale lidé kolabovali, pět utonulo Česko má po víkendu nový teplotní rekord 41,9 stupně, ale lidé kolabovali, pět utonulo Českou republiku o víkendu zasáhly tropické teploty, po oba dny bylo překonáno … AKTUÁLNĚ V úterý startuje 17. ročník Summer X Fest Tour. První zastávkou je Příbram a vstup je zdarma V úterý startuje 17. ročník Summer X Fest Tour. První zastávkou je Příbram a vstup je zdarma Příbram se stane první zastávkou letošního ročníku oblíbené festivalové tour Summer X … OBRAZEM: JelenFest ovládl Příbram: Rodinná atmosféra, autogramiády i velká večerní show OBRAZEM: JelenFest ovládl Příbram: Rodinná atmosféra, autogramiády i velká večerní show Příbram zažila v sobotu 27. června nezapomenutelný den plný rodinné zábavy a skvělé … FOTOGALERIE Červen v Příbrami jako z jiného světa. Stoletá voda, tropy a škody za miliony Červen v Příbrami jako z jiného světa. Stoletá voda, tropy a škody za miliony Červen v Příbrami letos připomíná horskou dráhu. Zatímco minulý víkend město bojovalo … VIDEO Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji … AKTUÁLNĚ
Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na … ZDRAVOTNICTVÍ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz