Začíná platit zákaz výroby a prodeje jednorázových plastových příborů
1. října 2022 (08:12)
foto: pixabay
Nový zákon obsahuje i nové požadavky na část plastových výrobků. Například v případě hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků či tabákových výrobků s filtry musí výrobci uživatele informovat o tom, jak se jich po použití správně zbavit.
Dneškem nabývá účinnosti zákon, který zakazuje výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v souladu s předpisy Evropské unie. Maximální pokuta za porušení zákona bude pět milionů korun. Změny se měly do českého práva dostat už v červenci 2021, ale návrh předložený předchozí vládou Andreje Babiše (ANO) bývalá Sněmovna nestihla projednat do konce volebního období.
Zákaz postihl hlavně jednorázové plastové výrobky, k nimž kromě příborů patří i nápojové míchátka a kelímky, vatové tyčinky, tyčky pro uchycení balonků či krabičky na jídlo z expandovaného polystyrenu. Ministerstvo životního prostředí už dříve odhadlo, že by nová právní úprava měla ročně snížit spotřebu plastových výrobků zhruba o 1,77 miliardy kusů. K nově zakázaným produktům už existuje řada opakovatelně použitelných alternativ.
Nový zákon obsahuje i nové požadavky na část plastových výrobků. Například v případě hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků či tabákových výrobků s filtry musí výrobci uživatele informovat o tom, jak se jich po použití správně zbavit. Výrobci některých produktů také musí uživatele upozornit na dostupnost opakovaně použitelných alternativ. Výrobci budou také muset označovat výrobky z plastů jednotným značením. To se týká cigaret s filtry, samostatných filtrů, vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek a kelímků.
Zákon posílil i takzvanou rozšířenou odpovědnost výrobců vybraných plastových odpadů. Výrobci cigaret se tak musí podílet na nákladech za úklid cigaretových nedopalků a jiného plastového odpadu v obcích. Tato spolupráce by měla fungovat skrze kolektivní systémy, čímž obce získají peníze na úklid. Do roku by výrobci měli takto pomoci nejméně 30 procentům obcí, do dvou let 60 procentům a do tří let alespoň 90 procentům obcí. Plnění zákona budou kontrolovat Česká obchodní inspekce, Státní potravinářská a zemědělská inspekce a krajské hygienické stanice.
V návrhu jsou také cíle pro zpětný odběr plastových nápojových obalů. V roce 2025 to má být 77 procent hmotnosti obalů uvedených v daném roce na trh nebo do oběhu, v roce 2029 až 90 procent.
Česko už nyní podle poslankyně ANO a bývalé náměstkyně ministra životního prostředí Bereniky Peštové třídí zhruba 80 procent nápojových PET lahví. Je to jeden z nejlepších výsledků v Evropské unii. Z nového programového období Operačního programu Životní prostředí 2021 - 2027 půjde na podporu přechodu na oběhové hospodářství 7,1 miliardy korun.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Přírodě blízký způsob hospodaření Vojenských lesů v Brdech získal podporu Evropské unie
•Ve zbytku týdne se postupně mírně oteplí, bude ale pršet
•Zoolog: Kdo se podívá ropuše zblízka do očí, už o ní bude přemýšlet jinak
Další články
František Nedvěd míří do Rožmitálu. Večer plný písní, emocí a nové energie
Hudba, která pohladí po duši, známé melodie i čerstvé novinky. Už v sobotu 7. února od …
Leoš Mareš opět rozdával dobro – pomohl moderátorce s vážnou nemocí
Moderátor Leoš Mareš i letos nezklamal a pokračuje ve své tradiční dobročinné …
Papež Lev XIV. jmenoval Stanislava Přibyla novým pražským arcibiskupem. Přibyl působil na Svaté Hoře
Papež Lev XIV. 2. února jmenoval novým pražským arcibiskupem Mons. Stanislava Přibyla. …
Problém s kojeneckými výživami. Obsahují nebezpečný toxin!
Státní hygienická služba upozorňuje rodiče na závažné zdravotní riziko spojené s …
Pyrotechnika u zooparku Jeleni Homole: policie uznala pochybení, areál řeší následky
Krajské ředitelství policie Středočeského kraje prověřilo postup hlídky, která 1. …
FOTOGALERIE
Nový šéf středočeské policie pracoval v Příbrami přes sedmnáct let
Krajské ředitelství policie Středočeského kraje vede od 1. února plukovník Ondřej …
Nový bazén v Příbrami: tobogán zatím ne, autobusy odjedou pryč a parkování má plán
Kolem projektu nového plaveckého bazénu se po zveřejnění dokumentace objevila řada …
Nepřehlédněte
Bílá a hnědá ovládnou rok 2026. Do módy se vrací 80. léta i široké kalhoty
Bílá a hnědá, široké kalhoty a inspirace 80. léty minulého století. Právě tyto prvky …
Záchranáři zasahovali pod vrcholem Praha: přistál i vrtulník
V sobotu odpoledne se pod vrcholem Praha ve středních Brdech odehrála dramatická …
Jarní prázdniny: policie připomíná zásady bezpečného pohybu doma, na horách i na silnicích
S blížícím se obdobím jarních prázdnin je čas připomenout si, jak si děti i dospělí …




