15. 1. svátek má Alice




Začíná advent. Co vlastně toto období znamená a na jaké tradice byste neměli zapomenout?

1. prosince 2024   (07:00)
Začíná advent. Co vlastně toto období znamená a na jaké tradice byste neměli zapomenout?
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Pomalu ale jistě se blíží pro mnohé z nás jedno z nejkrásnějších období, kterým jsou Vánoce. Právě vánočním svátkům předchází advent, což je období čtyř neděl, kdy se lidé na Vánoce připravují. Jedná se o období rozjímání a dobročinnosti.


Dneškem začíná doba přípravy na vánoční svátky, je první adventní neděle. Dříve advent představoval hlavně duchovní přípravu na Vánoce, dobu rozjímání a dobročinnosti. V současnosti znamená často především nakupování dárků či zahajování vánočních trhů a rozsvěcování vánočních stromů ve městech.

Čtyři neděle před Vánocemi se označují železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Čtyřtýdenní adventní doba končí se západem slunce o Štědrém večeru. Tradicí je, zapálit každou neděli jednu svíci na adventním věnci. Dnes tedy budou lidé zapalovat první ze čtyř svící. První svíčka je nazývána svící proroků, kteří podle bible předpověděli narození Ježíše Krista.

Historie adventního věnce sahá do 19. století, kdy ho poprvé v Hamburku vytvořil protestantský teolog Johannes Wichern. Kruhový tvar představuje boží věčnost, jednotu, vzkříšení a věčný život a společenství. Zelené rostliny jsou zase symbolem života, nezničitelnosti, stálosti ve víře a také věčnosti.
Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Křesťané totiž advent vnímají jako dobu očekávání příchodu spasitele. První neděle adventní je pak zaměřená na Kristův druhý příchod na konci světa s výzvou, aby byl na něj člověk připraven. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. V době adventu mohou také lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

K období adventu se váže několik tradic. Jednou z nejznámějších je adventní věnec, kdy se každou adventní neděli zapaluje jedna ze svící. Každá z nich má pak skrytý symbol. První je svící proroků, kteří předpověděli příchod Ježíše Krista, druhá je betlémská, třetí pastýřská a čtvrtá andělská. Čtvrtá adventní neděle přitom může připadnout na Štědrý den.

Na svátek Barbory, tedy 4. prosince, je zavedena tradice řezání „barborek“. Jedná se o větvičky stromů a keřů, které mohou do Vánoc rozkvést. Takto rozkvetlá větvička pak přináší štěstí a předpovídá svatbu. Mnoho z nás si svoje domovy zdobí jmelím, opět se jedná o tradici, která má přinést štěstí a políbení pod ním pak lásku minimálně do příštích Vánoc.

O den později si poté připomínáme svátek sv. Mikuláše, který dle tradice obchází s andělem a čertem rodiny s dětmi, kterých se ptá, jestli jsou hodné. Takové dostávají něco dobrého, ty zlobivé pak uhlí a jiné čertovské dary.
Pečení vánočního cukroví má pak svůj původ v pohanské tradici oslav slunovratu. Z funkce obřadní se pak cukroví stalo především věcí slavnostní. Dnes je významnou součástí rodinného života a trávení času společně. V některých rodinách se pak také pečou vánočky. Ty jsou opět symbolem zdraví a bohatství pro příští rok. Z toho důvodu se do nich zapékaly mince. Nepovedená vánočka naopak znamenala pro svého autora neštěstí.

A žádné Vánoce se neobejdou bez jesliček a vánočního stromku, jehož zdobení bylo považováno dříve za pohanský zvyk. Větve jehličnanů se staly symbolem věčného života. Ke zdobení se původně používalo pečivo, perníky, ovoce a ořechy, později kraslice a slaměné ozdoby.

V poslední době je velmi populární také tradice Betlémského světla, které je skauty rozšiřováno do celého světa.

Na náměstí T.G.M. v Příbrami dnes proběhne ku příležitosti zahájení adventu slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Samotnému rozsvícení bude předcházet odpolední program, ve kterém se můžete těšit třeba na Chlapecký pěvecký sbor, amerického jazzového a gospelového zpěváka Lee Andrew Davisona nebo na vystoupení sboru Hokus Pokus v kostele sv. Jakuba. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu přijde na řadu v 17:00. Vyvrcholením programu bude ohňostroj v čase od 18:15 do 18:30.
Pečení vánočního cukroví má pak svůj původ v …
foto: MěÚ Příbram / se souhlasem

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Další články

Tři týdny strachu, naděje a vyčerpání. Příběh fenky Týny spojil desítky lidí Tři týdny strachu, naděje a vyčerpání. Příběh fenky Týny spojil desítky lidí Začalo to nenápadně. Dvě feny utekly ze zahrady rodinného domu. Jedna se brzy našla. … Kraj pokračuje v projektu „Obědy do škol“ Kraj pokračuje v projektu „Obědy do škol“ Radní kraje odsouhlasili poskytnutí financí na zajištění školního stravování pro děti … Příbram se chystá na událost roku 2026. Do města míří 30. Setkání hornických měst a obcí i Evropský den horníků a hutníků Příbram se chystá na událost roku 2026. Do města míří 30. Setkání hornických měst a obcí i Evropský den horníků a hutníků Příbram se v červnu stane centrem evropského hornictví. Od 12. do 14. června bude … Kultura Nehod ve Středočeském kraji ubylo. Na Příbramsku při nich ale v roce 2025 zemřelo pět lidí Nehod ve Středočeském kraji ubylo. Na Příbramsku při nich ale v roce 2025 zemřelo pět lidí Dopravní policisté ve Středočeském kraji řešili v roce 2025 celkem 13 857 dopravních … Večery s Golemem nabídnou setkání s Tomášem Töpferem i šansony Renaty Drössler Večery s Golemem nabídnou setkání s Tomášem Töpferem i šansony Renaty Drössler Oblíbený kulturní cyklus Večery s Golemem zve diváky na další výjimečný večer, který … Vánočně rozzářená Příbram. Jen Grinch byl proti Vánočně rozzářená Příbram. Jen Grinch byl proti Příbram se o adventu rozsvítila desítkami světelných vánočních dekorací. Od náměstí … ANKETA Na náměstí T. G. Masaryka přistál ve středu vrtulník Na náměstí T. G. Masaryka přistál ve středu vrtulník Ve středu 14. ledna odpoledne přistál na náměstí T. G. Masaryka vrtulník. Záchranáři … Kauza KFC: kontroly odhalily výskyt nebezpečných bakterií v mase Kauza KFC: kontroly odhalily výskyt nebezpečných bakterií v mase Síť rychlého občerstvení KFC v poslední době čelí zvýšené pozornosti veřejnosti v … Hattrick je pryč. Macík po dvou dnech plných smůly bojuje hlavně o to dojet se ctí Hattrick je pryč. Macík po dvou dnech plných smůly bojuje hlavně o to dojet se ctí Dva dny, které obrátily Dakar vzhůru nohama. Zatímco Aleš Loprais včera vyhrál 9. … Sport
Na ženu, která měla pobodat muže, byla uvalena vazba Na ženu, která měla pobodat muže, byla uvalena vazba Policisté z Územního odboru v Příbrami a následně i středočeští krajští kriminalisté …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz