17. 1. svátek má Drahoslav

Žáci a studenti z okolí Brd mají poslední možnost přihlásit se do mezinárodní soutěže o přírodě

25. ledna 2020   (15:02)
Žáci a studenti z okolí Brd mají poslední možnost  přihlásit se do mezinárodní soutěže o přírodě

Děti a studenti z okolí Brd budou mít i letos možnost zapojit se do celoevropské znalostní soutěže o přírodě YPEF 2020 (Young People in European Forests – Mladí lidé v evropských lesích). Místní kolo této soutěže, v níž o úspěchu rozhodují znalosti o lesích, lesnictví a přírodě, pro ně v úterý 18. února 2020 v Obecnici zorganizují lesní pedagogové Vojenských lesů a statků ČR (VLS)



Možnost zúčastnit se letošního ročníku YPEFu nabídnou tříčlenným týmům starších žáků a studentů Vojenské lesy a statky na všech svých šesti lesnických divizích, pro ty z okolí Brd se již pošesté místní kolo odehraje v úterý 18. února v novém infocentru VLS pro CHKO Brdy v zrekonstruované historické budově lesní správy v Obecnici u Příbrami. Týmy se do místních kol mohou hlásit prostřednictvím elektronického formuláře.

„Vojenské lesy jsou partnerem soutěže šestým rokem, protože posiluje vědomosti mladé generace o významu lesů, o všem, co naší civilizaci přináší a učí děti i mládež, jak se v lese pohybovat, jak jej vnímat a rozumět procesům, jež se zde odehrávají,“ uvedl ředitel VLS Petr Král.

Tříčlenné týmy soutěží ve dvou věkových kategoriích, mladší je určena žákům z 6. až 9. tříd, starší středoškolákům do 19 let. „V našem místním kole na ně čeká nejdříve písemný vědomostní test, na který navazuje praktické poznávání přírodnin. Vzhledem k možnosti postupu do mezinárodního kola je dobré, aby soutěžící aktivně ovládali angličtinu. Kapacita místního kola je omezená, v současnosti máme sedm volných „startovních čísel,“ proto doporučuji zájemcům neváhat,“ doplnil ředitel divize VLS Hořovice Petr Švadlena.

Vítězný tým postoupí do regionálního kola na České zemědělské univerzitě v Praze, odkud má v případě vítězství možnost se probít do národního finále. To proběhne tradičně před letními prázdninami v Kostelci nad Černými lesy v arboretu Fakulty lesnické a dřevařské ČZU.

„Národní šampion pak postupuje do mezinárodního finále, které proběhne na podzim v některé z účastnických zemí,“ uvedl vedoucí lesních pedagogů VLS Jan Kobr. Nadnárodní evropská soutěž Mladí lidé v evropských lesích (YPEF) si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti. Česko se jí zúčastnilo poprvé v roce 2011 a od 2. ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace, která zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení. Účast v soutěži je samozřejmě bezplatná.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Jan Sotona
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Městská policie vybavila všechna vozidla defibrilátory. Strážníci mohou zasáhnout ještě před příjezdem záchranářů Městská policie vybavila všechna vozidla defibrilátory. Strážníci mohou zasáhnout ještě před příjezdem záchranářů Strážníci Městské policie Příbram mají nově ve všech služebních vozidlech k dispozici … Pod ostružinovou strání se začal psát příběh brdského lesa Pod ostružinovou strání se začal psát příběh brdského lesa Po dusivých vedrech konečně přišla úleva a příroda si mohla zhluboka oddechnout. Věděl … Příroda Děti na sociálních sítích: Co skutečně říká zákon a jakou roli hrají rodiče Děti na sociálních sítích: Co skutečně říká zákon a jakou roli hrají rodiče Máte doma dítě mladší 15 let? A věděli jste, že téměř 80 % dětí v tomto věku už … Osobák skončil pod traktorem Osobák skončil pod traktorem V pátek 16. ledna přibližně v půl desáté dopoledne zasahovaly složky integrovaného … Ples města Březnice: slavnostní večer plný hudby, tance a elegance Ples města Březnice: slavnostní večer plný hudby, tance a elegance Kulturní dům v Březnici ožije v sobotu 17. ledna slavnostní atmosférou tradičního … Jak bezpečně jezdit, když se na silnici střídá voda, led a sníh Jak bezpečně jezdit, když se na silnici střídá voda, led a sníh Zimní silnice umí překvapit hlavně tam, kde se během pár metrů střídá voda, led a … Ceny benzinu a nafty v Příbrami zůstávají stejné jako před týdnem Ceny benzinu a nafty v Příbrami zůstávají stejné jako před týdnem Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 30,90 Kč do 33,50 … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Myslivecké plesy a pestrý hudební program Tipy na víkend: Myslivecké plesy a pestrý hudební program O víkendu si budete moci zavzpomínat na Hanu Hegerovou, poslechnout si blues-rockové … Kdy s dětmi k zápisu? Příbramské školy otevírají termíny už od ledna Kdy s dětmi k zápisu? Příbramské školy otevírají termíny už od ledna Zápisy do prvních tříd proběhnou letos v Příbrami dříve než obvykle — od 16. ledna do … Školství
Kruh se uzavírá: v Drakovně bude znovu kavárna. Prostory si pronajal provozovatel dvou příbramských restaurací Kruh se uzavírá: v Drakovně bude znovu kavárna. Prostory si pronajal provozovatel dvou příbramských restaurací Po více než sto letech se do přízemí Drakovny vrací kavárna. V místech, kde na počátku … Nepřehlédněte
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz