28. 3. svátek má Soňa

Záchytka v Příbrami ve svátečním režimu – kapacita omezená, cena vysoká

NEPŘEHLÉDNĚTE
27. prosince 2025   (11:40)
Záchytka v Příbrami ve svátečním režimu – kapacita omezená, cena vysoká
foto: Protialkoholní záchytná stanice v Příbrami, Centrum sociálních služeb Příbram. / MěÚ Příbram

Počet klientů příbramské protialkoholní záchytné stanice v posledních letech stoupá, a s ním i náklady na její provoz. Přesto je nyní otevřená jen dva dny v týdnu – v pátek a sobotu od 20.00 do 08.00.


Provoz a financování
Záchytku provozuje Centrum sociálních a zdravotních služeb Příbram v areálu oblastní nemocnice (Zdaboř). Ještě donedávna byla otevřená tři dny v týdnu. Její provoz se ale opírá především o krajské dotace – letos šlo o 3,6 milionu korun, o rok dříve 3,5 milionu. Ke konci roku peníze na plnohodnotný režim nestačí, proto zůstává otevřená jen dva dny v týdnu – v pátek a sobotu od 20.00 do 08.00. Základní víkendový režim je zachován, mimořádně se otevírá při velkých kulturních nebo sportovních akcích.

Kapacita a ceny
Zařízení má osm lůžek – pět pro muže a tři pro ženy. Nocleh stojí 3000 korun, pokud je zaplacen do sedmi dnů, jinak 3500. Většina klientů ale nezaplatí. Loni byla služba uhrazena jen ze 42 procent – zhruba 247 tisíc korun. Klienti tak městu zůstali dlužit přibližně 341 tisíc.

Srovnání a návštěvnost
Předloni na příbramské záchytce skončilo 181 klientů, z toho 19 žen. Loni to bylo 196 lidí, z toho 29 žen. Letos do začátku prosince službu využilo 190 klientů. Podrobnější rozdělení podle pohlaví radnice zveřejní až po uzavření celého roku. Pokud by všichni zaplatili, znamenalo by to účet kolem 570 tisíc korun – skutečný účet bude ale nižší, protože většina klientů poplatek neuhradí.

Regionální kontext
Ve středních Čechách funguje záchytka ještě v Mladé Boleslavi, v Kladně jsou k dispozici tzv. expektační lůžka. Kolín provoz záchytky v minulosti ukončil.
Příbramská záchytka zůstává jedním z mála míst v kraji, kde mohou podnapilí lidé strávit noc pod dohledem. Provoz je ale omezený a kapacita není neomezená. Ukazuje se, že jde o službu, kterou město potřebuje, ale zároveň ji musí financovat převážně z veřejných peněz, protože většina klientů poplatek neuhradí.
Kapacita a ceny
Zařízení má osm lůžek – pět …
foto: Ilustrační foto / Pixabay

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: MěÚ Příbram
autor: Ludmila Zelenková








Další články

Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se Náměstí Komenského v Dobříši se i v tomto roce promění v místo, kde to žije. Tradiční … DOBŘÍŠ Máte svého favorita v příbramském divadle? Hlasujte v naší anketě! Máte svého favorita v příbramském divadle? Hlasujte v naší anketě! Divadlo Antonína Dvořáka Příbram patří mezi kulturní srdce města a dlouhodobě si drží … ANKETA Starosta Příbrami Jan Konvalinka oznámil, že už nebude kandidovat. Po osmi letech v čele města končí Starosta Příbrami Jan Konvalinka oznámil, že už nebude kandidovat. Po osmi letech v čele města končí Starosta Příbrami Jan Konvalinka dnes oznámil, že v letošních komunálních volbách už … BLESKOVÁ ZPRÁVA Další šumavský rys navštívil Brdy Další šumavský rys navštívil Brdy V Brdech se toulal další rys ze Šumavy. Ten byl ještě v červnu 2025 zaznamenán v … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Kouzelná Noc s Andersenem, velikonoční dílničky i jízda velikonočním vlakem! Tipy na víkend: Kouzelná Noc s Andersenem, velikonoční dílničky i jízda velikonočním vlakem! O víkendu se bude konat již 26. ročník akce Noc s andersenem. V Příbrami mohou děti … V Bohutíně hořela autodílna, hasiči s dýchací technikou kontrolovali místo termovizí V Bohutíně hořela autodílna, hasiči s dýchací technikou kontrolovali místo termovizí Hasiči v pátek 27. března od přibližně deváté hodiny ranní zasahovali u požáru v obci … AKTUALIZOVÁNO Středočeští rybáři obnovují úhoří populaci, do řek letos vypustí tisíce ryb Středočeští rybáři obnovují úhoří populaci, do řek letos vypustí tisíce ryb Středočeští rybáři letos vypustí do svých revírů tisíce úhořů říčních. Cílem je obnova … PŘÍRODA Falešný web láká na levné dálniční známky Falešný web láká na levné dálniční známky Policisté varují obyvatele před podvodnými nabídkami při nákupu dálničních známek přes … KRIMI Podnikatelé, pozor. Teď se rozhoduje o vašich penězích Podnikatelé, pozor. Teď se rozhoduje o vašich penězích Květen a červen jsou pro osoby samostatně výdělečně činné každoročně nejdůležitějším … ZAJÍMAVOSTI
Příjezd k věznici bude od Dubence od dubna uzavřen Příjezd k věznici bude od Dubence od dubna uzavřen Na základě informace Ředitelství silnic a dálnic ČR bude pravděpodobně od konce dubna … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz