Záchranné služby dostanou 450 korun za převoz pacienta s covidem
26. března 2021 (10:10)
foto: ribram.cz
Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek uvedl, že se se zdravotnickými odbory shodli, že odměna záchranářům by měla být až 120.000 korun.
Zdravotnické záchranné služby dostanou bonus 450 korun za převoz pacienta s prokázanou diagnózou covidu-19. Podle ministra zdravotnictví bude zahrnutý v kompenzační vyhlášce, kterou chce vydat do konce dubna. Obsahuje také výši odměny pro všechny zdravotníky až 75.000 korun. Premiér Andrej Babiš (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že se se zdravotnickými odbory shodli, že odměna záchranářům by měla být až 120.000 korun.
Peníze na odměny zaměstnanců v nemocnicích půjdou ze zvláštního dotačního fondu, u ostatních zdravotníků z veřejného zdravotního pojištění. Za druhou vlnu by měli podle úvazku dostat až 75.000 korun. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková ve čtvrtek řekla, že zdravotníci v nemocnicích mají navíc právě příplatky za práci v infekčním prostředí.
"Pro segment zdravotnické záchranné služby je stanovena stejná výše odměny a zároveň bylo dohodnuto, že do kompenzační vyhlášky pro rok 2021 bude zahrnuta bonifikace za převoz pacienta s prokázanou diagnózou covid-19 ve výši 450 korun," napsalo ministerstvo v tiskové zprávě.
Kompenzační vyhláška upravuje i některé úhrady za loňský rok. "Nyní, po skončení roku 2020, se tak ukazuje, že v některých segmentech zdravotní péče byly propady poskytnuté péče větší, než bylo očekáváno, což by bez dalších opatření způsobilo propad příjmů v rámci vyúčtování roku 2020," uvedl ministr. Jedním z takových oborů je například lázeňství, kompenzované budou také některé odbornosti ambulantních specialistů. Celkové dopady vyhláška budou asi 12,2 miliardy korun.
Pro získání plné kompenzace musí poskytovatel zdravotní péče vykázat alespoň 75 procent objemu péče proti čtvrtému čtvrtletí roku 2018, jinak mu je adekvátně krácena. Na odměny mají zdravotní pojišťovny vyhrazeno 11 miliard korun, vyplatit je musí do konce května. Dalších 11 miliard korun je ve fondu pro odměny zdravotníků v nemocnicích.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
pribram.cz
pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Další články
Majitelé sousedního pozemku reagují na spor se Zooparkem
Dotčené osoby využily právo na odpověď podle § 10 tiskového zákona. Text zveřejňujeme …
Devět pošt Partner končí dočasně provoz. Česká pošta řeší schodek u provozovatele, služby převezmou náhradní pobočky
Česká pošta dočasně uzavřela devět poboček Pošta Partner. Důvodem je finanční schodek …
AKTUÁLNĚ
Před Brdskou 25 někdo otáčel značení tratě. Pořadatelé mluví o nepochopitelném jednání
Nedělní závod Brdská 25, který je součástí Brdského poháru, letos provázely nepříjemné …
SPORT
Veterináři v dovezených divočácích znovu potvrdili svalovce
V České republice byl po zhruba měsíci znovu potvrzen výskyt nebezpečného parazita …
AKTUALIZOVÁNO
Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrných elektráren
Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrné elektrárny nebo elektráren v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Po odchodu starosty přichází změna: Karpíšek potvrdil, že se bude ucházet o pozici lídra ANO
Současný místostarosta Vladimír Karpíšek dnes na svém profilu uvedl, že se v letošních …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Generace pod dekou: Proč citlivé děti kolabují pod tlakem života
Psychologové upozorňují, že české děti mají méně odolnosti vůči stresu než jejich …
ZAJÍMAVOSTI
Děti z Bohutína zastavovaly řidiče. Rozdávaly sluníčka i „mračouny“
U základní školy v Bohutíně proběhla preventivní dopravní akce s názvem „Slunce na …
AKTUÁLNĚ
Klučenice se uchází o titul Vesnice roku. Do soutěže se letos přihlásilo 245 obcí, nejvíce od roku 2016
Do letošního ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo 245 obcí z celé České …
ZAJÍMAVOSTI
Vznikající malba na Březových Horách budí emoce. Lidé řeší autora i její budoucnost
Na Březových horách vzniká velkoplošná malba, která má na zhruba sto metrech …
NÁZOR




