Začalo vypouštění Orlíku, hladina během srpna klesne o více než osm metrů
2. srpna 2022 (06:19)
Povodí Vltavy začalo vypouštět vodu z Orlické přehrady, hladina během srpna klesne o více než osm metrů. Opatření souvisí s pokračující stavbou bezpečnostního přelivu na hrázi. Vypustit je třeba přibližně 150 milionů krychlových metrů vody. V tomto týdnu nastane pokles pod kótu hladiny 345,60 metru nad mořem, což je provozní minimum plavební komory na vodním díle Kořensko, proplavování přes něj bude ukončeno, uvedl na dotaz vedoucí centrálního vodohospodářského dispečinku Povodí Vltavy Karel Březina.
"Plavba na nádrži Orlík možná bude, nicméně celková plocha nádrže bude menší. Plavba bude možná rovněž v úsecích Vltavské vodní cesty od vodního díla Kořensko do Českých Budějovic a od Orlíku do Prahy a na Labskou vodní cestu," popsal Březina.
Zvýšení průtoku v Labi, které nastane díky zvýšení odtoku z Vltavské kaskády, způsobí podle Březiny vyšší vodní stav v neovlivněném úseku toku Labe. Může tedy napomoci i nabírání vody do vaků pod vrtulníky, které pomáhají hasit požár v Národním parku České Švýcarsko.
Stavba přelivu začala loni v říjnu, potrvá do roku 2026. Jeho účelem je snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních. Investice vyjde zhruba na 1,8 miliardy korun. Podle Březiny pokračují zemní práce na otevřené části skluzu na vzdušní části hráze.
"V rámci zemních prací jsou prováděny i práce pro zabezpečení svahu kotvenými ocelovými sítěmi. Po snížení hladiny během srpna bude zahájena stavba ochranné jímky (dočasná hráz), pod jejíž ochranou se pak bude stavět nátokový objekt nového bezpečnostního přelivu," uvedl Březina. Ochranná jímka je podle něj budována proto, aby mohla stavba nátokového objektu pokračovat i v plavební sezoně v příštím roce, kdy má být hladina Orlíku na obvyklé úrovni.
Přeliv vznikne mimo těleso hráze poblíž administrativní budovy. Díky němu přehrada bezpečně zvládne desetitisíciletou povodeň, která odpovídá průtoku 5300 metrů krychlových za vteřinu. Posílí protipovodňovou ochranu na dolním toku Vltavy pro více než 240.000 obyvatel. Dalším přínosem bude nadlepšování průtoku v období sucha.
Orlická přehrada je největším vodním dílem v ČR. Její stavba začala v roce 1954 a hlavní část prací pokračovala až do roku 1961. V minulosti prošla mnoha zkouškami, těmi nejnáročnějšími byly právě povodně v letech 2002 a 2006.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Fotogalerie: Na Orlické přehradě pokračuje výstavba doplňkového bezpečnostního přelivu
•Kvalita vody na Orlíku se zlepšila
•Holý: Nedostatečná kapacita čistírny odpadních vod je největší brzdou rozvoje Příbrami
Další články
Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek
Začátek června tradičně patří dětem. Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, …
ZAJÍMAVOSTI
Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci
/FOTO, VIDEO/ Minulý pátek byla v Chráněné krajinné oblasti Brdy navrácena do přírody …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Tipy na víkend: Noc kostelů, první dětské oslavy a divadelní festival pod širým nebem
Na tento víkend připadá 7. ročník festivalu KAHAN Jana Balady. Díky němu uvidíte v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Havárie kamionu s nákladem štěrku zablokovala silnici I/18 u Dublovic
Vážná dopravní nehoda v pátek dopoledne zcela ochromila provoz na silnici I/18 na …
AKTUÁLNĚ
Festival Kahan 2026 startuje sezónu: Hudba, divadlo a silná vzpomínka v lesním divadle
Lesní divadlo Na Skalce se opět rozezní hudbou a zaplní diváky. Už 29. května od 17:00 …
KULTURA
Miliony za hřiště? Dokumenty kolem dotace pro FK Příbram otevírají otázky nad náklady akademie
Podklady fotbalové akademie FK Příbram k městské dotaci za rok 2024 vyvolávají otázky …
Tichá hrozba na dvou kolech: Když se moderní trend mění v krvavou loterii
Rychlé, tiché, ale čím dál častěji také smrtící. Elektrické koloběžky zaplavily …
NEPŘEHLÉDNĚTE
První týdny otcovství mění mužům mozek. Vědci popsali, co se děje v hlavách čerstvých tátů
Vědci dlouho věděli, že mateřství zásadně mění ženský mozek. Ale co otcové? Nová …
LIFESTYLE
Kozárovická 20 láká na nové trasy i krásy a přírodu kolem Orlické přehrady
Již 14. ročník oblíbeného pochodu Kozárovická 20 se uskuteční už tuto sobotu 30. …
TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin zdražil, nafta mírně zlevnila
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,90 Kč do 44,10 Kč …
DOPRAVA





