12. 7. svátek má Bořek
Zpravodajství   »   Doprava   |   Z regionů

Začala stavba úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a D1 za 9,8 miliardy Kč

17. prosince 2024   (11:30)
Začala stavba úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a D1 za 9,8 miliardy Kč
foto: Ministerstvo dopravy / PR

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět 12,6 km dlouhý úsek Pražského okruhu z Běchovic na D1. Úsek bude šestipruhový a propojí dálnice D1 s D11. Hotovo má být koncem roku 2027.


Začala stavba úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Řidičům by se měl otevřít koncem roku 2027, řekl včera před poklepáním základního kamene poblíž Nupak u Prahy generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Stavba je klíčová pro Prahu i celou Českou republiku, uvedli premiér Petr Fiala i ministr dopravy Martin Kupka (oba ODS). Za 12,6 kilometru nové dálnice stát zaplatí téměř 9,8 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty. Z naplánovaných zhruba 83 kilometrů Pražského okruhu je aktuálně v provozu zhruba polovina, vyplývá z informací ŘSD.

Úsek propojí dálnice D1 a D11, což má z Prahy odklonit kamiony, které nyní jezdí přes Spořilov a Štěrboholskou radiálu. Odlehčí také dopravě na Jižní spojce. Novou dálnici vybuduje sdružení firem Eurovia CZ, Stavby mostů, Porr a Porr Bau. Stavební firmy pro úsek D0 označovaný jako 511 vybralo ŘSD v polovině listopadu.

Nový úsek dálnice bude mít podle Kupky šest pruhů. Na výstavbu úseku budou navazovat další stavby, tunely Dubeč a Na Vysoké a čtyři mimoúrovňové křižovatky. Významná bude podle Kupky přeložka silnice I/12 od Běchovic na Úvaly. "Umožní odlehčit celé řadě dalších městských částí," řekl Kupka. V plánu je také Hostivařská spojka nebo přeložka středočeské silnice II/101 vedoucí od Úval k Říčanům a od Úval k Jirnům. Projekt zahrnuje také výstavbu 19 mostů a dvou lávek pro pěší a cyklisty a 16 protihlukových stěn.
Úsek propojí dálnice D1 a D11, což má z Prahy …
foto: Ministerstvo dopravy / PR
Fiala připomněl, že stát letos do dopravních staveb investuje 150 miliard korun a příští rok to bude 160 miliard. Podle Kupky je stavba Pražského okruhu klíčová spolu s dálnicí D35 pro celou střední Evropu. Ministr i Mátl ocenili spolupráci se Středočeským krajem a obcemi v okolí plánované stavby. "Po dlouhé době poprvé jsme zaznamenali, že proti vydanému stavebnímu povolení se nikdo neodvolal." řekl Kupka. Ministr, Mátl i středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) poprosili obyvatele v okolí stavby o trpělivost, doprovázet ji budou nejen hluk a zvýšená nákladní doprava, ale také omezení pro automobily a výluky autobusů i vlaků.

Vedoucí zastoupení Evropské komise v ČR Monika Landmanová předpokládá, že stavbu nového úseku dálnice, který je součástí celoevropské páteřní silniční sítě, finančně podpoří Evropská unie. "Operační program Doprava většinou financuje 85 procent způsobilých nákladů, takže není důvod, proč by tomu nemělo být tak také u této významné stavby," řekla.

Stavba Pražského okruhu je rozdělena do 11 úseků, první z nich se otevřel v roce 1983, zprovozněných jich je zatím sedm. Na dosud poslední otevřený úsek mezi dálnicemi D1 a D5 auta vyjela v roce 2010. Spolu se spojnicí mezi Běchovicemi a D1 chybějí tři úseky okruhu v severní části metropole od Satalic kolem Březiněvsi k Ruzyni.

Generální ředitel ŘSD Radek Mátl prostřednictvím webu oznámil, že ŘSD letos zprovozní rekordních 111 kilometrů nových dálničních úseků. Příští rok to bude asi 80 kilometrů včetně dokončení D1, tedy druhý nejvyšší počet za rok. Stavební sezona se podle Mátla na přelomu roku téměř nepřeruší. K začátku letošního roku činila délka dálniční sítě v Česku zhruba 1388 kilometrů.
Fiala připomněl, že stát letos do dopravních …
foto: Ministerstvo dopravy / PR

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Další články

Na Orlíku se objeví sítě. Nejde o pytláky, ale o vědecký průzkum ryb Na Orlíku se objeví sítě. Nejde o pytláky, ale o vědecký průzkum ryb Ve dnech 13.–16. července 2026 proběhne na vodní nádrži Orlík odborný monitoring … Policie a INSID vyrážejí do akce. Přísné kontroly autobusů a kamionů budou po celé republice Policie a INSID vyrážejí do akce. Přísné kontroly autobusů a kamionů budou po celé republice Na českých silnicích začínají rozsáhlé dopravně-bezpečnostní kontroly zaměřené na … DOPRAVA Čtrnáctiletá Helenka z Příbramska píše básně, moderuje akce a natáčí film o šikaně Čtrnáctiletá Helenka z Příbramska píše básně, moderuje akce a natáčí film o šikaně Ve čtrnácti letech má za sebou zkušenosti, které mnozí získávají až v dospělosti. … ZAJÍMAVOSTI Pozor na konzervované párky. Veterináři varují před zdravotním rizikem pro alergiky Pozor na konzervované párky. Veterináři varují před zdravotním rizikem pro alergiky Státní veterinární správa (SVS) varuje spotřebitele před konzervovanými vepřovými … AKTUÁLNĚ Sterilizace holubů: některá města ji už zkoušejí. V Příbrami se zatím čeká, řešením má být nový holubník u hřbitova Sterilizace holubů: některá města ji už zkoušejí. V Příbrami se zatím čeká, řešením má být nový holubník u hřbitova Holubi patří dlouhodobě mezi nejčastější městské živočišné problémy. Ve větších … NEPŘEHLÉDNĚTE Okamžik, kdy se buňka „rozhodne“ pro rakovinu. Čeští vědci ho dokázali zachytit Okamžik, kdy se buňka „rozhodne“ pro rakovinu. Čeští vědci ho dokázali zachytit Čeští vědci z CEITEC Masarykovy univerzity a Přírodovědecké fakulty MU oznámili … ZDRAVOTNICTVÍ Proč se lidé bojí zavolat realitnímu makléři? Proč se lidé bojí zavolat realitnímu makléři? Za těch několik let jsme v kanceláři REMAX Nova vyslechli stovky příběhů. Jeden z nich … PR Autobus zdarma sveze rodiny na dětská představení do Lesního divadla Skalka Autobus zdarma sveze rodiny na dětská představení do Lesního divadla Skalka Návštěvu letních pohádek v Lesním divadle Skalka usnadní rodinám s dětmi bezplatná … AKTUÁLNĚ Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny. Dva týdny v … AKTUÁLNĚ
Příbramský Senior Point má nové hřiště na pétanque Příbramský Senior Point má nové hřiště na pétanque Senior Point v Příbrami, který letos slaví deset let své činnosti, rozšířil nabídku … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz