24. 8. svátek má Bartoloměj




Za vykopávkami nemusíte do Egypta. Zeměráj provede malé archeology středověkým nalezištěm

15. července 2020   (13:52)
Za vykopávkami nemusíte do Egypta. Zeměráj provede malé archeology středověkým nalezištěm
foto: pribram.cz

Během prázdnin obohacuje zážitkový park v Kovářově program o komponované dny. Nejblíže návštěvníky čekají soboty s vařením a archeologií.


Kromě stálých expozic připravil pro letní sezonu archeopark Zeměráj tematické programy, které můžete navštívit každou sobotu. V červenci si zatím mohly (nejen) děti vyzkoušet, jak náročná byla ve středověku příprava a pečení chleba, a zjistily, jak pracuje ornitolog.

Na sobotu 18. července je nachystán další „gastronomický“ výlet do tajů vaření v raném středověku. Návštěvníci si projdou dobové zahrady se starými odrůdami hospodářských plodin a ovocných stromů a seznámí se s dřívějšími způsoby získávání a úpravy potravin. „Základem každodenního jídelníčku našich předků byly kaše – obilné, luštěninové, ovocné i masové. Kromě kaší nechybělo ani pečené maso, pražené obilí a jiné pochoutky,“ zve park Zeměráj na program s názvem Naši jedli kaši, jehož součástí je i praktická výroba – mletí mouky nebo pečení placky na ohni.
Následující sobotu 25. července jsou pro malé i větší archeology připraveny zábavné aktivity, které ukáží konkrétní archeologické nálezy a zároveň prohloubí znalosti v oblasti ochrany archeologického dědictví. Co vše si zájemci vyzkouší? „Můžete vyhledávat repliky dobových artefaktů v simulovaném nalezišti, sestavovat ‚rozbité‘ keramické nádoby nebo dřevěnou stavebnici srubového domu a poznávat způsoby pohřbívání v raném středověku prostřednictvím modelu kostrového hrobu. Také si ozdobíte vlastní keramickou nádobu pravěkými ornamenty nebo vyrobíte hliněný amulet podle pravěkých vzorů z naleziště Burkovák u Nemějic,“ popisuje pozvánka. V okolí parku se nacházejí i další archeologické lokality, takže je možné v poznávání zajímavých míst pokračovat i mimo Zeměráj.
Archeologický park Zeměráj přibližuje život našich slovanských předků, dobová řemesla a hospodaření v rozlehlém přírodním areálu. V červenci a srpnu je park otevřen každý den od 9.30 do 18.30.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Další články

V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá Léto je obdobím, kdy lidé tráví více času venku. S tím ale přibývá i nepříjemných … AKTUÁLNĚ Hudba, guláš, nové menu a Lucie na jaře. Belveder a Peklo jedou naplno Hudba, guláš, nové menu a Lucie na jaře. Belveder a Peklo jedou naplno Po prázdninové pauze se v Příbrami znovu rozjíždí hudba, gastronomie i velké akce. … NEPŘEHLÉDNĚTE Baník odhaluje tvář nové sezony. Klaban už má svou první permici. Máte ji také? Baník odhaluje tvář nové sezony. Klaban už má svou první permici. Máte ji také? Nové dresy, nová posila a Klaban, který má konečně jméno a svou první permanentku. HC … PR Kdo povede Příbram dál? ANO představuje své první tři kandidáty Kdo povede Příbram dál? ANO představuje své první tři kandidáty Hnutí ANO zveřejnilo první jména pro podzimní komunální volby v Příbrami. Lídrem a … VOLBY 2026 Celý život říkáme Příbram. Víte ale, odkud se ten název skutečně vzal? Celý život říkáme Příbram. Víte ale, odkud se ten název skutečně vzal? Příbram. Název, který každý z nás používá prakticky každý den. Přemýšleli jste ale … HISTORIE 81 hodin nonstop. Havárie v Husově ulici ochromila dopravu a zaměstnala desítky lidí 81 hodin nonstop. Havárie v Husově ulici ochromila dopravu a zaměstnala desítky lidí Havárie vodovodního řadu v Husově ulici způsobila od úterý výrazné dopravní … AKTUÁLNĚ Poslední prázdninový týden přinese ochlazení, pak přijde krátké oteplení. Léto zakončí přeháňky Poslední prázdninový týden přinese ochlazení, pak přijde krátké oteplení. Léto zakončí přeháňky Poslední prázdninový týden začne v Česku spíše svěžím počasím. V pondělí bude většinou … AKTUÁLNĚ Kratom čeká tvrdší regulace. Závislost roste, odborníci varují před úplným zákazem Kratom čeká tvrdší regulace. Závislost roste, odborníci varují před úplným zákazem Kratom, rostlinný přípravek z jihovýchodní Asie, se v Česku stal jednou z nejrychleji … ANKETA Kraj přispěje dobrovolným hasičům dalších 25 milionů. Přidá na cisterny i práci s mládeží Kraj přispěje dobrovolným hasičům dalších 25 milionů. Přidá na cisterny i práci s mládeží Středočeský kraj vypsal další dotační program pro dobrovolné hasiče, rozdělí v něm 25 … AKTUÁLNĚ
Noroviry: Stačí jen pár virových částic a nemoc se může rychle šířit Noroviry: Stačí jen pár virových částic a nemoc se může rychle šířit Zvracení, vodnatý průjem a během jednoho či dvou dnů je po všem. Norovirové infekce … ROZHOVOR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz