16. 10. svátek má Havel
Za výbavu pro prvňáčky rodiče zaplatí několik tisíc korun

28. srpna 2021   (10:36)
Za výbavu pro prvňáčky rodiče zaplatí několik tisíc korun
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Začátek školního roku je mimo jiné spojen i s tradičně vyššími výdaji pro rodiny s dětmi.


Z prázdnin zbývá už jen posledních pár dnů. Většina rodin se pomalu vrací ze svých chat a dovolených a pomalu se přepínají do školního režimu. Z regálů obchodů mizí dětské přezůvky, vyšší tržby mívají obchody s dětským oblečením. Papírnictví však ten největší nápor čekají až se samotným začátkem školního roku. Školáci často dostávají seznam papírenských potřeb až první školní den. Stresující zářijová nákupní horečka se tak ani sebelépe připraveným rodičům většinou nevyhne.

První zářijové dny budou mít v tomto ohledu ulehčeny rodiče dětí například ze Základní školy ve Školní ulici v Příbrami VIII. Na webové stránce školy jsou již nyní rodičům k dispozici seznamy sešitů, které bude potřeba obstarat.
Kromě běžných školních výdajů však musejí rodiče svým ratolestem dopřát školní aktovku, penál a v neposlední řadě také potřeby na výtvarnou a tělesnou výchovu. Celkové náklady na "start" prvňáčka se pohybují v průměru okolo 4000 Kč. A to hovoříme o jednom dítěti. Mnohem složitější situaci potom řeší rodiny s více dětmi.
Pozitivní zprávou pro všechny rodiče je to, že ceny školní výbavy zůstaly přibližně na stejné úrovni jako loni. Čeští výrobci psacích a výtvarných potřeb zdražení výrobků zatím nepotvrzují, i když připouštějí, že některé vstupní suroviny i cena dopravy opravdu rostou. 

Dále musí rodiče obstarat přezůvky do školy. Ty stojí 300 korun a více, sportovní obuv do tělocvičny asi 400 korun. A chodí-li dítě do družiny, pak bývá povinnost i tam obstarat přezůvky. Sportovní oblečení na tělocvik není na školách vyžadováno speciální, stačí domácí legíny a tričko nebo tepláky.
Dále musí rodiče obstarat přezůvky do školy. …
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Okolo 80 procent dětí na prvním stupni základní školy se stravuje ve školní jídelně. Ceny obědů jsou dotovány a rodiče pak platí stanovenou cenu za oběd podle věku dítěte. Jeden oběd s polévkou a nápojem pro prvňáčka stojí 24 korun, pro žáka 11 až 14 let 28 korun a studenta od 15 let a více 32 korun. Měsíčně tedy obědy pro prvňáčka vyjdou kolem 500 korun, dopolední a odpolední svačinu si děti nosí z domova.
Většina rodin si při placení výdajů spojených se školou a kroužky vystačí s vlastními příjmy. Bezmála každému desátému rodiči s tím pomáhá širší rodina. Někteří ale kvůli finanční tísni musí dokonce využívat půjček.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají … O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí. Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř … Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je …
Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Policisté šetří incident, který se odehrál na základní škole v Sedlčanech.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz