3. 7. svátek má Radomír




„Za rok tu slepici nepoznáš. Nebude na sobě mít ani peříčko,“ říká zaměstnanec slepičí farmy

20. února 2020   (12:16)
„Za rok tu slepici nepoznáš. Nebude na sobě mít ani peříčko,“ říká zaměstnanec slepičí farmy

Podmínky chovu slepic jsou otřesné. ANO však úplný zákaz klecových chovů v Česku nepodpořilo



Klíčovým zemědělským výborem neprošel pozměňovací návrh, který by umožnil úplný zákaz klecových chovů slepic na území ČR. Proti hlasovali všichni poslanci hnutí ANO, poslanci ostatních stran zákaz většinou podpořili. Spolek OBRAZ - Obránci zvířat proto spouští kampaň Výzva Babišovi, v rámci níž mají odpůrci klecí apelovat na premiéra, aby ve své straně zasáhl.

Poslanci hnutí ANO hlasovali proti ochraně zvířat, proti názoru drtivé většiny veřejnosti i proti jasnému celoevropskému trendu. Poslanci ANO dokonce arogantně zamezili tomu, aby mohl na výboru vystoupit zástupce naší organizace a uvést tak na pravou míru zjevné nepravdy, které v diskuzi padaly. Nevidíme jinou možnost, než na tento fakt upozornit veřejnost i šéfa strany Andreje Babiše. Věříme, že Andrej Babiš je schopen zasáhnout a se svými spolustraníky promluvit. Vysvětlit jim, že v silném Česku nemají klecové chovy slepic co dělat,” říká předseda spolku OBRAZ - Obránci zvířat Marek Voršilka.

Odborné analýzy ukazují, že zákaz je ekonomicky únosný. Koneckonců, žádáme jen to, co už uzákonilo Rakousko a Německo. A ať lidem nikdo netvrdí, že když to dokázali Rakušané a Němci, tak my to nezvládneme,” dodává Voršilka.


V souvislosti s Výzvou Babišovi spolek publikoval i nová videa z klecových chovů. Záběry z farem v Semechnici, Radomyšli a Černčicích ukazují syrovou realitu, ve které slepice nemají důstojné podmínky pro život. Zatímco dříve zveřejněné záběry ukazovaly pouze tísnící se slepice v malých drátěných klecích, nová videa zachycují i to, jak se zvířaty zacházejí zaměstnanci farem. K vidění je házení slepic do klecí při naskladňování, nešetrné vytahování slepic při vyskladňování i jejich neodborné usmrcování.

Za rok tu slepici nepoznáš. Nebude na sobě mít ani peříčko,“ uvádí zaměstnanec farmy z Radomyšle. Jeho kolegyně zase popisuje, jak se nakládá s nemocnými slepicemi: „Já když vidím polochcíplou, tak už to dělám tak, že ji prostě vezmu s mrtvýma, otevřu popelnici, jde jako první a na ní jde ten zbytek,” popisuje děsivou realitu zaměstnankyně. „No, a ona se udusí,“ dodává nezaujatě její kolega.

Skupina poslanců již v prosinci předložila Poslanecké sněmovně pozměňovací návrh k novele zákona na ochranu zvířat. Po projednávání ve výborech poputuje návrh do Poslanecké sněmovny, kde o něm budou poslanci rozhodovat v průběhu jara. Ti se můžou přiklonit k názoru výborů nebo vyslyšet hlas veřejnosti a pozměňovací návrh schválit. Pokud by k tomu došlo, vedlo by to k úplnému zákazu klecových chovů slepic od roku 2027.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/OBRAZ - obránci zvířat
autor: Miloslava Ritschlová, foto: OBRAZ - obránci zvířat








Další články

Drahenice znovu ožijí sportem. Tradiční Drahenice Cup nabídne fotbal, volejbal i bohatý doprovodný program Drahenice znovu ožijí sportem. Tradiční Drahenice Cup nabídne fotbal, volejbal i bohatý doprovodný program V sobotu 4. července od 9 hodin se v Drahenicích uskuteční tradiční Drahenice Cup ve … NEPŘEHLÉDNĚTE Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami stejně jako minulý týden a to v … DOPRAVA Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu Iktové centrum Oblastní nemocnice Příbram, specializované pracoviště určené pro … AKTUÁLNĚ Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně K řetězové dopravní nehodě došlo v pátek dopoledne na silnici II/604 u Milína, která … AKTUALIZOVÁNO Tipy na víkend: Tradiční Prokopská pouť, farmářské trhy a tematické dílničky zaměřené na Brdy Tipy na víkend: Tradiční Prokopská pouť, farmářské trhy a tematické dílničky zaměřené na Brdy Na první červencový víkend připadá tradiční Prokopská pouť, která s sebou opět přinese … AKTUÁLNĚ Doprava u letiště se mění. Začínají prázdniny a omezení na Aviatické pocítí všichni řidiči Doprava u letiště se mění. Začínají prázdniny a omezení na Aviatické pocítí všichni řidiči Letní prázdniny začaly a spolu s nimi přišlo i období, kdy tisíce lidí i z mnoha … NEPŘEHLÉDNĚTE Konec papírování! Ženy od 45 let jdou na mamograf bez žádanky. Kam musí jezdit Příbram Konec papírování! Ženy od 45 let jdou na mamograf bez žádanky. Kam musí jezdit Příbram Od 1. července se ženám nad 45 let výrazně zjednodušila cesta na mamografické … ZDRAVOTNICTVÍ Tradice Březových Hor: Věra Smolová přibližuje počátky Prokopské pouti Tradice Březových Hor: Věra Smolová přibližuje počátky Prokopské pouti Prokopská pouť patří k nejstarším tradicím Březových Hor a o víkendu, 4. a 5. … HISTORIE Vysoké teploty nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích Vysoké teploty nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích Vysoké teploty v minulých dnech nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích. … AKTUÁLNĚ
Nepozornost na silnicích: U Kosovy Hory se kvůli chybám řidičů i motorkářů srazilo pět strojů Nepozornost na silnicích: U Kosovy Hory se kvůli chybám řidičů i motorkářů srazilo pět strojů Na silnici číslo 18 u Kosovy Hory na Příbramsku došlo ve čtvrtek v poledne ke dvěma … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz