18. 4. svátek má Valérie

Za pokus o vraždu babičky potrestal soud vnuka 14 lety vězení

3. června 2024   (12:10)
Za pokus o vraždu babičky potrestal soud vnuka 14 lety vězení
foto: pixabay

Seniorka skončila po útoku s vážnými následky v nemocnici.


Za pokus o zištnou vraždu babičky z loňského listopadu dnes Krajský soud v Praze potrestal jejího sedmadvacetiletého vnuka 14 lety vězení. Muž se k činu přiznal, nad skutkem vyjádřil lítost. Seniorka skončila po útoku s vážnými následky v nemocnici. Dnešní rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obžalovaný si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Muži hrozilo 15 až 20 let vězení, soudkyně Jana Nováková se rozhodla trest uložit ještě rok pod zákonnou sazbou. "Soud má za to, že je možné na vás působit trestem mírnějším, než je zákonná trestní sazba," řekla obžalovanému soudkyně. Zmínila, že muž v minulosti nebyl trestně stíhán a podle znalců má velkou šanci na resocializaci.
Protože obžalovaný dnes tzv. prohlásil vinu, nemusel soud provádět celé dokazování. Muž se také může odvolat pouze proti výši trestu a proti verdiktu o náhradě škody, podle kterého musí pojišťovně nahradit zhruba 1,1 milionu korun. Ve výroku o trestu je dnešní rozsudek pravomocný.
Muž podle rozsudku zaútočil na svou devětašedesátiletou babičku loni v listopadu v jejím domě Netvořicích na Benešovsku. Podle státního zástupce Martina Susky věděl, že žena v domě bude mít peníze. V kůlně se podle obžaloby vnuk vybavil padesáticentimetrovým kovovým nástrojem a vešel do domu. Poté, co se v kuchyni se ženou pohádal, ji nástrojem dvakrát udeřil do hlavy, seniorka v důsledku zranění upadla do hlubokého bezvědomí. Muž pak z domu odešel s přesně nezjištěnou finanční hotovostí.

Ženu našli dva dny po útoku příbuzní, kteří jí přivolali lékařskou pomoc. Dodnes má vážnou poruchu vědomí a není schopna výslechu. Žalobce u hlavního líčení v závěrečné řeči řekl, že její následky budou zřejmě trvalé.
"Prohlašuji svou vinu, chtěl bych vyjádřit upřímnou lítost nad tím, co jsem provedl. Babičku mám, měl jsem a budu mít vždy rád a je mi líto, co se stalo," řekl dnes obžalovaný soudu. Dodal, že babičce ublížit nechtěl a chtěl by vrátit čas.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Příbram řeší kočičí krizi: zastupitelé budou rozhodovat o více než 1,3 milionu na péči o toulavé kočky Příbram řeší kočičí krizi: zastupitelé budou rozhodovat o více než 1,3 milionu na péči o toulavé kočky Toulavé kočky nejsou jen roztomilý obrázek z internetu. Město Příbram se v dubnu … ZVÍŘATA Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka Jak vypadá škola, která učí angličtinu už od první třídy, používá Smartbooks, má … ROZHOVOR Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Zatímco sociální sítě baví videa červeného monopostu Ferrari na D4, v zákulisí zuří … NEPŘEHLÉDNĚTE Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Jsou rostliny, které v krajině nepřehlédnete, a pak takové, které musíte hledat. Mezi … POZNÁVÁME BRDY Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno! Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno! Oblíbený pořad Prostřeno! zamíří do Prahy a Středočeského kraje a chybět nebude ani … LIFESTYLE Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady! Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady! Připravte se na pořádnou dávku adrenalinu, napětí a skvělé sportovní atmosféry! V … SPORT Tipy na víkend: Farmářské i bleší trhy, festival chutí i bohatý kulturní program Tipy na víkend: Farmářské i bleší trhy, festival chutí i bohatý kulturní program Tento víkend se v Příbrami budou opět konat farmářské trhy, podívat se můžete i na … NEPŘEHLÉDNĚTE TASTY STREET FOOD FESTIVAL míří do Příbrami už tuto sobotu TASTY STREET FOOD FESTIVAL míří do Příbrami už tuto sobotu Už 18. dubna se Náměstí T. G. Masaryka od 10:00 do 19:00 promění v ráj všech milovníků … KOMERČNÍ SDĚLENÍ V Příbrami začal Dvořákův festival, letos se posluchači přenesou do Británie V Příbrami začal Dvořákův festival, letos se posluchači přenesou do Británie Plzeňská filharmonie spolu s britskou violoncellistkou Laurou van der Heijdenovou … KULTURA
Jak dopadl Speed Marathon na Příbramsku? Jaké jsou postihy za překročení rychlosti? Jak dopadl Speed Marathon na Příbramsku? Jaké jsou postihy za překročení rychlosti? Policisté na příbramských silnicích v rámci celostátní akce Speed Marathon ve středu … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz