Za nouzového stavu ubylo 50 pct krádeží v obchodech s potravinami
14. června 2020 (14:20)
Za nouzového stavu, který v České republice trval od 12. března do 17. května, klesla kriminalita v prodejnách s potravinami v průměru téměř o polovinu. Ubylo krádeží páchaných zákazníky, ale i zaměstnanci. Důvodem byla ztráta anonymity, ale také soudržnost zapříčiněná koronavirovou krizí. ČTK to sdělil ředitel Divize retailu společnosti M2C poskytující služby ostrahy, údržby a úklidu Martin Giebel.
V případě kriminality páchané zákazníky je podle Giebela příčinou snížení četnosti krádeží ztráta anonymity kvůli nižší návštěvností prodejen, především v obchodních centrech, a větším počtem zaměstnanců na prodejní ploše. "Dalším aspektem byl viditelně zvýšený počet pracovníků ostrahy, kteří se podíleli na koordinaci hygienických opatření v prodejnách. V neposlední řadě, a z našeho pohledu velmi významné, byly především nejen hrozící, ale i aplikované mnohem tvrdší tresty za majetkové delikty, platné v době vládního vyhlášení nouzového stavu," popsal Giebel.
U tzv. interní kriminality páchané především zaměstnanci stojí za jejím snížením podle Giebela atmosféra podporující soudržnost v době, která postihla celou zemi.
V současné době Giebel očekává, že se situace vrátí do stavu před krizí. V rámci prodejen, které M2C pomáhá zabezpečit, ročně eviduje kolem 22.000 krádeží. Nejvíce jich je zpravidla před Vánocemi. Na celkovém počtu krádeží se zaměstnanci podílí podle Giebela zhruba z 35 procent, zbytek připadá na nepoctivé zákazníky.
Prodejny s potravinami, na rozdíl od obchodů s oděvy, obuví či knihkupectvími, byly otevřené po celou dobu nouzového stavu. Pro potraviny podle prodejců chodili lidé méně často než v běžném období, ale dělali větší nákupy. Podle agentury Nielsen se v březnu a dubnu velikost nákupního koše ve vybraných českých hyper a supermarketech zvýšila až o 40 procent.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Nemocné děti dostaly Kiwanis panenky. „Dám si ji do postele,“ sdělila malá pacientka
Dětské oddělení Oblastní nemocnice Příbram opět ožilo radostí a smíchem. Členové …
Macíka láká dakarský hattrick, podpisy a vzkazy fanoušků mu dodávají energii
Obhájce prvenství mezi piloty kamionů Martina Macíka láká vítězný hattrick na Rallye …
Arboristé ošetřili dubovou alej u Dolejšího Padrťského rybníka
Jistě si mnozí návštěvnící Brd mohli povšimnout techniky a ruchu v aleji u Dolejšího …
FOTO
Gastro agent: Asia Bistro v Pražské ulici
Fast-food je hlavně o rychlosti. Ale v době, kdy se jídlo mění v logistiku, hledáme …
FOTO
Adoptujte zvíře a darujte radost nejen o Vánocích
Blíží se vánoční svátky, a s tím jsou spojené dárky pro naše blízké. Potěšte je …
Větrníky ano, nebo ne? Starosedlský Hrádek chystá referendum
Obyvatelé Starosedlského Hrádku rozhodnou, zda chtějí větrné elektrárny na svém území. …
V noci může napadnout v regionu až pět centimetrů sněhu
Přes střední Evropu bude od západu přecházet frontální systém. „Večer a zpočátku v …
Příbramsko se může těšit z nového lesa
Dobrovolníci i odborníci spojili síly v Dolních Hbitech, kde během jediného dne vznikl …
Beseda v archivu připomene 150 let železnice v Příbrami
Přednáška Ondřeje Švandelíka ze Spolku Rakovnicko-Protivínská dráha se koná ve středu …
Dělostřelci a pop-artový umělec se spojili, aby podpořili válečné veterány
Jinečtí dělostřelci se rozhodli mohutně podpořit válečné veterány prostřednictvím …
FOTOGALERIE





