Za nehodu ve Slaném, při které zemřelo dítě, potvrdil ÚS řidičovi podmínku
23. února 2024 (09:29)
foto: pixabay
Řidič měl na nohou nevhodnou obuv, domácí pantofle. Zemřel žák první třídy, který s dalšími dětmi seděl na obrubníku, další tři lidé utrpěli zranění.
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost řidiče autobusu, jenž kvůli nehodě ve Slaném na Kladensku dostal podmínku za usmrcení z nedbalosti. Při nehodě na autobusovém nádraží zemřelo dítě. Řidič podle rozsudku nesprávně reagoval na vzniklou situaci. Údajně se mu zasekl plynový pedál, a místo aby dupnul na brzdu, snažil se jej prošlápnout, autobus tak ještě zrychlil a vjel do hloučku dětí. ÚS odmítl stížnost pro zjevnou neopodstatněnost, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.
Nehoda se stala v červnu 2020. Řidič měl na nohou nevhodnou obuv, domácí pantofle. Zemřel žák první třídy, který s dalšími dětmi seděl na obrubníku, další tři lidé utrpěli zranění.
Soud v Kladně se kauzou zabýval opakovaně, po několika zásazích Krajského soudu v Praze a také Nejvyššího soudu si řidič vyslechl dvouletý trest vězení s podmínečným odkladem na tři roky a zákaz řízení všech motorových vozidel na pět let.
Krajský soud v posledním rozsudku po doplnění dokazování setrval na závěru, že prvotní a zásadní příčinou nehody byla neopatrnost řidiče. Na zaseknutí plynového pedálu při rozjezdu autobusu reagoval jeho intenzivnějším sešlápnutím. Autobus zrychlil, ani poté řidič nesešlápl brzdový pedál. Nepodařilo se mu včas zastavit ani korigovat směr, aby se dětem vyhnul.
V ústavní stížnosti řidič uplatnil podobné námitky jako u obecných soudů. Na zrychlení autobusu nemohl podle obhajoby z fyziologického hlediska včas reagovat. Zpochybnil také znalecký posudek, který prý vycházel z ideálních, a nikoliv reálných okolností.
Ústavní soudci ponechali rozsudek beze změn. "Je zřetelná logická návaznost mezi provedenými důkazy, jejich hodnocením, učiněnými skutkovými zjištěními a přijatými právními závěry," stojí v usnesení.
Řidič v minulosti napsal rodině školáka omluvný dopis, ve kterém uvedl, že jediný, kdo selhal, byl on sám. U soudů pak obhajoba trvala na jeho nevině, žádala zproštění obžaloby.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/čtk
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Středočeský kraj rozdělí přes osm milionů korun na pořízení nových kotlů
•Protest podpoří zemědělci ze všech středočeských okresů, vyjede kolem 300 souprav
•Pět středočeských knihoven uspořádá desítky vzdělávacích akcí
Další články
Česko má po víkendu nový teplotní rekord 41,9 stupně, ale lidé kolabovali, pět utonulo
Českou republiku o víkendu zasáhly tropické teploty, po oba dny bylo překonáno …
AKTUÁLNĚ
V úterý startuje 17. ročník Summer X Fest Tour. První zastávkou je Příbram a vstup je zdarma
Příbram se stane první zastávkou letošního ročníku oblíbené festivalové tour Summer X …
OBRAZEM: JelenFest ovládl Příbram: Rodinná atmosféra, autogramiády i velká večerní show
Příbram zažila v sobotu 27. června nezapomenutelný den plný rodinné zábavy a skvělé …
FOTOGALERIE
Červen v Příbrami jako z jiného světa. Stoletá voda, tropy a škody za miliony
Červen v Příbrami letos připomíná horskou dráhu.
Zatímco minulý víkend město bojovalo …
VIDEO
Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji …
AKTUÁLNĚ
Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady
Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na …
ZDRAVOTNICTVÍ
Kam k vodě na Příbramsku? Objevte skryté lomy i koupaliště bez davů
Horké letní dny lákají k vodě, ale ne každý touží po přeplněných koupalištích a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Noc na sobotu byla tropická. Meteorologové varují, že ta dnešní může přepsat historii
Česká republika má za sebou další mimořádně teplou noc, která se na mnoha místech …
AKTUÁLNĚ
Nebezpečný import: Vzteklina se po letech vrátila do Itálie. Veterináři varují před adopcemi zvířat ze zahraničí
Itálie po více než deseti letech potvrdila případ vztekliny u psa dovezeného z Maroka. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hledáme nejoblíbenější dětské hřiště v Příbrami
Pro rodiče jsou dětská hřiště malým útočištěm: místo, kde se děti vyřádí, kde vznikají …
ANKETA




