Za dárky letos Češi na Vánoce nejčastěji utratí od 5000 do 10.000 Kč
9. listopadu 2023 (11:44)
Na nákup vánočních dárků mají letos Češi nejčastěji vyhrazeno 5000 až 10.000 korun. Shodly se na tom průzkumy internetového srovnávače Heureka.cz a e-shopu Alza.cz. Tyto Vánoce však bude podle Heureky 30 procent Čechů na dárcích šetřit, 12 procent jich také obdaruje méně lidí než loni. To, že je cena rozhodujícím faktorem při výběru, ukázal průzkum Alzy. Vyslovilo se pro ni 59 procent Čechů.
Utratit 5000 až 10.000 korun letos podle Heureky zamýšlí přibližně 30 procent dotázaných, na základě dat Alzy 24 procent. Částku mezi 3000 a 5000 korunami má na dárky připraveno 24,3 procenta Čechů, zjistila Heureka. Podobný podíl respondentů tuto odpověď zvolilo také v průzkumu Alzy, a to 21 procent. Do 20.000 korun podle obou společností vydá 17 až 18,4 procenta Čechů.
Podíl lidí, kteří za své blízké na Vánoce utratí do 20.000 korun nebo více, se podle Heureky letos mírně zvýšil, je jich dohromady 24,6 procenta. "Data získaná průzkumem však naznačují, že minimálně část lidí je k tomuto navýšení vánočního rozpočtu donucena zdražováním, které tak zvýšilo ceny zamýšlených dárků," sdělila Heureka.
Dárky na Vánoce budou Češi nejčastěji vybírat pro pět až devět lidí, takovou odpověď podle dat Heureky zvolilo 48 procent z nich. Do čtyř lidí obdaruje 34,7 procenta dotázaných a deset až 19 blízkých potěší 14,3 procenta respondentů. Nejvíce budou lidé utrácet za dárky pro partnera či partnerku, zjistila Alza. Plánuje jich to 45 procent.
"Rozdílný přístup žen a mužů k plánování a rozložení výdajů za dárky je zřejmý. Více než čtvrtina žen nakupuje dárky v říjnu, zatímco muži začínají spíš až v listopadu," uvedl marketingový a obchodní ředitel Heureka Group Michal Vodák. Nejvíce lidí, 66 procent, podle Alzy dárky shání v listopadu a prosinci. Poslední týden před Vánoci na nákupy vyráží 23 procent Čechů, informoval e-shop.
Průzkumu Alzy se letos v říjnu zúčastnilo více než 1000 respondentů, do toho od Heureky se zapojilo 2030 lidí.
Meziroční pokles tržeb v maloobchodě v září zrychlil na čtyři procenta ze srpnových 2,8 procenta. Tržby obchodníků byly nižší 17. měsíc za sebou, vyplynulo už dříve z dat Českého statistického úřadu. Internetové a zásilkové obchody podle nich utržily o 0,8 procenta méně než loni.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•ČNB dnes spouští registr, který umožní posílat peníze na telefonní číslo
•Volby by v září vyhrálo ANO s náskokem před ODS, třetí by skončila SPD
•Poplatek za ČT vzroste o 25 korun na 160 korun měsíčně
Další články
Ze sedla do tenisek: Je lepší dovolená na kole, nebo po vlastních?
Toužíte po pořádném restartu, ale váháte, jestli letos vsadit na rychlá kola, nebo na …
LIFESTYLE
Jak se žije s Door to Door? Příbram rozšiřuje nový systém třídění odpadu. Nádoby jsou přímo u domů, svoz častější a třídění jednodušší
Systém Door to Door (D2D) už v Příbrami běží v prvních lokalitách a postupně se …
AKTUÁLNĚ
Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech
Galerie Františka Drtikola Příbram připravila novou výstavu mladého umělce Michala …
KULTURA
Záchrana vydřího mláděte v Příčovech má pokračování: V Hrachově o něj teď pečují čtyřiadvacet hodin denně
Obyvatelé obce Příčovy upozornili záchranáře z Ochrany fauny ČR na podivné pískání, …
Zloději si vybírají k vloupání hlavně auta v Příbrami
Majetková kriminalita se i nadále významně podílí na celkové kriminalitě na …
AKTUÁLNĚ
Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd
Při toulkách kolem Padrťských rybníků člověk očekává setkání s ledňáčkem, volavkou …
POZNÁVÁME BRDY
Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme
Na dnešním realitním trhu často vídáme domy po rozsáhlých rekonstrukcích. Nové …
PR
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,49 Kč do 42,90 Kč …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally!
Poslední červencový víkend nabídne celou řadu kulturních i sportovních událostí! Děti …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě
Bohutínské pouťové oslavy letos proběhnou od pátku 24. července do neděle 26. …
KULTURA





