Z Ukrajiny přišlo do ČR kvůli válce do 500 Romů
22. března 2022 (12:46)
foto: pixabay
Z Ukrajiny kvůli válce přišlo do České republiky zatím do 500 uprchlíků romského původu. Většinu z nich tvoří ženy a děti, řekla Alica Sigmund Heráková, která je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Podle ní jsou někteří Romové na jižní Moravě, dost jich zamířilo do Karlových Varů a část je v okolí Mladé Boleslavi. Členové rady vlády se zapojili do pomoci uprchlíkům.
Někteří jsou přímo v terénu, jiní komunikují s organizacemi jako například se Správou uprchlických zařízení v ČR, s cizineckou policií, neziskovým sektorem a dalšími subjekty, které poskytují potřebnou pomoc.
Podle dalšího člena rady Jana Husáka je většina uprchlíků romského původu ze západní části a okolí Užhorodu. Přestože západní část není tolik zasažená válkou, situace v oblasti není podle Herákové jednoduchá. "Humanitární situace je tam složitá. Dochází tam jídlo. Lidé mají strach, šíří se různé poplašné zprávy," uvedla. Na západ země se uchýlila i řada Ukrajinců z východní části, kde se více bojuje.
Mnoho uprchlíků přitom mluví jen romsky. Členové se proto zapojují do koordinace překladatelů z romštiny, případně osob schopných překládat do romštiny a z romštiny. Pomoct by mohli například romští lidé vykonávající veřejně prospěšné práce. "V kooperaci se zástupkyní veřejného ochránce práv Monikou Šimůnkovou jednáme s ministerstvem práce a sociálních věcí s cílem využití institutu veřejně prospěšných prací formou překladů a podpory sociálních pracovníků v terénu v kontaktu s uprchlíky," uvedla Alena Drbohlavová Gronzíková, rovněž členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
Podle ní je situace náročná pro neziskové organizace i pro stát. "Má podle nás velký smysl zapojení nejen romských dobrovolníků, ale i těch, kteří plní povinnost veřejně prospěšných prací. Ty přitom vůbec nemusí mít podobu úklidu ulic, na kterou jsme od Romů zvyklí. Romové mají unikátní znalost, kterou v tomto kontextu mohou nabídnout a která bude společensky prospěšná," doplnila Gronzíková.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji …
AKTUÁLNĚ
Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady
Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na …
ZDRAVOTNICTVÍ
Kam k vodě na Příbramsku? Objevte skryté lomy i koupaliště bez davů
Horké letní dny lákají k vodě, ale ne každý touží po přeplněných koupalištích a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Noc na sobotu byla tropická. Meteorologové varují, že ta dnešní může přepsat historii
Česká republika má za sebou další mimořádně teplou noc, která se na mnoha místech …
AKTUÁLNĚ
Nebezpečný import: Vzteklina se po letech vrátila do Itálie. Veterináři varují před adopcemi zvířat ze zahraničí
Itálie po více než deseti letech potvrdila případ vztekliny u psa dovezeného z Maroka. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hledáme nejoblíbenější dětské hřiště v Příbrami
Pro rodiče jsou dětská hřiště malým útočištěm: místo, kde se děti vyřádí, kde vznikají …
ANKETA
Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord
Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu …
AKTUÁLNĚ
Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny
Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR




