30. 7. svátek má Bořivoj




Z panského statku v kraji Antonína Dvořáka měl být golfový resort. Obec tomu zabránila

NEPŘEHLÉDNĚTE
23. března 2020   (06:28)
Z panského statku v kraji Antonína Dvořáka měl být golfový resort. Obec tomu zabránila
foto: pribram.cz

Starobylý panský statek, stejně jako zhruba jednu pětinu všech polností v katastru obce Vysoká u Příbramě, vlastní kanadsko-izraelská společnost. Její záměr vybudovat v centru obce golfový resort neprošel územním plánem


Ve Vysoké u Příbrami, malé obci ležící v malebné zalesněné krajině nedaleko Brd, našel na více než dvacet let svůj druhý domov jeden z největších géniů české hudby Antonín Dvořák. Dvořákův švagr hrabě JUDr. Václav Kounic, majitel vysockého panství, nechal v roce 1878 postavit u lesa malý zámek s rozsáhlým parkem a jezírky, dnešní Památník Antonína Dvořáka. Skladatel sem často jezdíval a pobýval ve správcovském dvorci na kraji obory. Roku 1884, po velkém úspěchu v Anglii, koupil od svého švagra pozemek se špýcharem, který v krátké době proměnil v útulný venkovský domov (vila Rusalka). Tam s nadšením sadařil, zahradničil, choval holuby a komponoval.

Zatímco o zámecký areál je dobře postaráno a slouží veřejnosti, starobylý panský statek, který má pro obec z hlediska historie a vztahu k Antonínu Dvořákovi také neopominutelnou hodnotu, začne veřejnosti zřejmě brzy škodit. Stavba je podle starostky Ing. Jany Krejčové v tak špatném stavu, že je svému okolí nebezpečná a ohrožuje místní občany. A zlepšení je zřejmě v nedohlednu.
Panský statek, stejně jako zhruba jednu pětinu všech polností v katastru obce, vlastní kanadsko-izraelská společnost Real Innovation, která je před více než dvaceti lety odkoupila od soukromého vlastníka. Společnost sice v roce 2013 začala statek opravovat a staticky zabezpečovat, nicméně od té doby je objekt opuštěný, zarostlý a chátrá. S majiteli se obci dlouhodobě nedaří navázat kontakt.

„Jsem tu starostkou od roku 2018, od té doby jsem se s nimi několikrát pokusila spojit, avšak bez úspěchu. Zasílala jsme jim fotografie a poukazovala na nebezpečnost stavby. Jedinou odpověď, kterou jsem získala, byla informace, že mé podněty budou předány majitelům do Izraele. Od té doby se rok nikdo neozval. Chystám se je proto zkontaktovat znovu,“ uvedla Jana Krejčová. Redakce pribram.cz se společnost pokusila také zkontaktovat. Bohužel rovněž bez úspěchu.
V roce 2013 žádala společnost Real Innovation o změnu v územním plánu tak, aby zde mohla postavit rekreační resort s golfovým hřištěm. To však podle starostky nebyl jediný plán, který společnost s areálem měla. Jednou z variant bylo například i vybudování wellness centra či horse arény.

Ani jeden záměr se však nelíbil dotčeným orgánům, proti návrhům se vyjádřilo i mnoho místních obyvatel. Ti se mimo jiné obávali nárůstu dopravy, úbytku úrodné zemědělské půdy, ohrožení pitné vody a v neposlední řadě i dopadu na krajinný ráz obce. Ke změně územního plánu ve prospěch předloženého podnikatelského záměru nedošlo.
Ani jeden záměr se však nelíbil dotčeným …
foto: pribram.cz

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová








Další články

Pára na rožmitálské železnici nabídne historický vlak, drezínu i historický autobus Robur. Na nádraží bude celodenní program Pára na rožmitálské železnici nabídne historický vlak, drezínu i historický autobus Robur. Na nádraží bude celodenní program Milovníci železnice, historie i rodiny s dětmi si přijdou na své v sobotu 1. srpna, … TIP NA VÝLET Lboy míří do Příbrami. Klub Peklo se po prázdninách znovu otevře koncertem mladého rappera Lboy míří do Příbrami. Klub Peklo se po prázdninách znovu otevře koncertem mladého rappera Příbramský klub Peklo se po prázdninové pauze znovu otevírá a hned startuje silným … KULTURA Pozor na instantní nudle! Inspekce varuje před salmonelou Pozor na instantní nudle! Inspekce varuje před salmonelou Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala naléhavé varování před … AKTUÁLNĚ Podpora až 38.500 korun. V Příbrami je práce dost — je čas pravidla změnit? Podpora až 38.500 korun. V Příbrami je práce dost — je čas pravidla změnit? Podpora v nezaměstnanosti může v prvních měsících dosáhnout až 38 500 korun. V době, … ANKETA Proteinová horečka pokračuje. Proč jsou bílkoviny dnes téměř v každém výrobku? Proteinová horečka pokračuje. Proč jsou bílkoviny dnes téměř v každém výrobku? Ještě před několika lety byly proteinové výrobky spojovány hlavně s kulturisty a … ZAJÍMAVOSTI Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa Paratriatlonista Jan Tománek si zajistil účast na letošním mistrovství světa na … SPORT Pozor na vedra. Veterináři varují před přehřátím zvířat i cestováním v horku Pozor na vedra. Veterináři varují před přehřátím zvířat i cestováním v horku Tropické teploty, které překračují 30 stupňů Celsia, představují velkou zátěž nejen … AKTUÁLNĚ Vojenské lesy posilují ochranu Brd před požáry. Nasazují nové hasicí prostředky Vojenské lesy posilují ochranu Brd před požáry. Nasazují nové hasicí prostředky Vojenské lesy a statky ČR (VLS) posilují ochranu lesů před požáry. V reakci na stále … AKTUÁLNĚ Vedra udeří naplno. V pátek může v Česku padnout hranice 40 stupňů Vedra udeří naplno. V pátek může v Česku padnout hranice 40 stupňů Českou republiku čeká další vlna mimořádných veder. Meteorologové vydali výstrahu před … AKTUÁLNĚ
Drakovna se mění. Jolie Café et Pain otevře v říjnu a přinese vlastní pekárnu i celodenní menu Drakovna se mění. Jolie Café et Pain otevře v říjnu a přinese vlastní pekárnu i celodenní menu V přízemí Drakovny vzniká nový podnik Jolie Café et Pain. Prostory, kde na počátku 20. … FOTOGALERIE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz