16. 8. svátek má Jáchym

Z obcí Žytomyr, Malinovka a dalších bylo evakuováno 88 volyňských Čechů

1. března 2022   (17:25)
Z obcí Žytomyr, Malinovka a dalších bylo evakuováno 88 volyňských Čechů
foto: Středočeský kraj

V tiskové zprávě o tom informoval Středočeský kraj.


Z ukrajinských obcí Žytomyr, Malinovka a dalších bylo evakuováno 88 volyňských Čechů. Po příjezdu do České republiky budou pobývat buď u svých kontaktů, nebo ubytování získají jako ostatní příchozí z Ukrajiny. V tiskové zprávě o tom informoval Středočeský kraj a na twitteru též bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

Středočeský kraj uvedl, že evakuaci koordinovalo ministerstvo vnitra a policie ve spolupráci s krajem a představiteli krajanských spolků. Lidé jsou podle něj nyní v Maďarsku. Babiš poznamenal, že už jsou volyňští Češi na Slovensku v českých autobusech a jedou do Prahy. Z 88 evakuovaných je podle něj 46 dětí.
Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) uvedla, že kraj byl od víkendu ve spojení s profesorkou Žytomyrské technologické univerzity Ludmilou Čižovskou. "Paní profesorka ve spolupráci s dalšími lidmi sehnala dopravu pro ženy a děti z válečné oblasti až na hranice, my jsme vyslali evakuační autobusy a zařizovali humanitární vybavení. Obrovský kus práce odvedla policie," napsala.
Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) …
foto: Středočeský kraj
Babiš dnes řekl, že se podílel na zabezpečení dopravy ze Žytomyru na slovenské hranice s Ukrajinou. V pondělním pořadu Čau lidi na sociálních sítích uvedl, že byly ze Žytomyru vypraveny tři autobusy. Babiš má podle svých slov požadavky na přepravu dalších osob, chce v pomoci pokračovat.

Akci koordinovala za krajanské spolky Dagmar Martínková. Zapojil se též ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek, který od dubna převezme vedení policie. Na evakuaci se podílel tým policistů, autobusy poskytla společnost BusLine, uvedl kraj. Vybavení a základní potraviny pro uprchlíky poskytla Potravinová banka pro Středočeský kraj.
Volyňští Češi jsou potomci českých přistěhovalců do carského Ruska. Do vlasti svých předků se už vraceli ve dvou vlnách. Tu první umožnila československo-sovětská smlouva o přesídlení volyňských Čechů do Československa a o stejné možnosti československých občanů ruské, běloruské a ukrajinské národnosti do Sovětského svazu podepsaná 10. července 1946. Druhá vlna návratu krajanů z Ukrajiny přišla v letech 1991 až 1993 v souvislosti s rozpadem komunistického bloku a také kvůli situaci po havárii jaderné elektrárny v Černobylu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Dobříš schválila stavbu nové budovy pro policii, demolice původní budovy rozdělila veřejnost Dobříš schválila stavbu nové budovy pro policii, demolice původní budovy rozdělila veřejnost Na místě bývalé policejní stanice v ulici 28. října v Dobříši se po měsících čekání … DOBŘÍŠ Brdy se zbarvily do růžova: Rozkvetlé vřesy lákají turisty do srdce Brd Brdy se zbarvily do růžova: Rozkvetlé vřesy lákají turisty do srdce Brd Léto se přehouplo do své druhé poloviny a právě nyní turisté obdivují nevšední krásu … AKTUÁLNĚ TRAGÉDIE U SEDLČAN: Osobní auto narazilo do stromu, řidič na místě zemřel TRAGÉDIE U SEDLČAN: Osobní auto narazilo do stromu, řidič na místě zemřel Nedělní ráno přineslo na Příbramsko tragickou zprávu z pozemních komunikací. Na … AKTUÁLNĚ Když klima zlobilo už dřív: počasí a nemoci na Příbramsku v 16. století Když klima zlobilo už dřív: počasí a nemoci na Příbramsku v 16. století Příbramsko má v archivech desítky autentických záznamů o počasí, neúrodách a … HISTORIE Zůstala. Nevzdala to. Bojovala jednou rukou. Lucie Pudilová po operaci o bolesti i návratu Zůstala. Nevzdala to. Bojovala jednou rukou. Lucie Pudilová po operaci o bolesti i návratu Zápas na Štvanici jí vzal palec, ale ne chuť bojovat. Lucie Pudilová po operaci poprvé … ROZHOVOR Příbram poprvé zažila duhový pochod. Starosta: „Duhu mám rád, ale tu na obloze.“ Příbram poprvé zažila duhový pochod. Starosta: „Duhu mám rád, ale tu na obloze.“ Centrem Příbrami dnes prošel první Duhový pochod hrdosti. Akce s názvem Příbram Pride … FOTOGALERIE Rožmitál ožívá odkazem Jakuba Jana Ryby: Jedenáct nových laviček provede návštěvníky jeho příběhem Rožmitál ožívá odkazem Jakuba Jana Ryby: Jedenáct nových laviček provede návštěvníky jeho příběhem Odkaz Jakuba Jana Ryby bude v Rožmitále pod Třemšínem připomínat jedenáct nových … ZAJÍMAVOSTI Vláda chce na boj proti suchu čtyři miliardy korun, speciální zákon a výstavbu nových vodních děl Vláda chce na boj proti suchu čtyři miliardy korun, speciální zákon a výstavbu nových vodních děl Na boj proti suchu včetně nových přehrad chce vláda vynaložit čtyři miliardy korun. Na … AKTUÁLNĚ Přijde konečně očekávaný déšť? Česko čeká zlom počasí a výrazné ochlazení Přijde konečně očekávaný déšť? Česko čeká zlom počasí a výrazné ochlazení Vysoké teploty ještě nekončí. Nad východní Evropou se drží tlaková výše a do Česka … AKTUÁLNĚ
Čtyři desetiletí pomoci lidem. Domov Svatý Jan chystá velký festival Čtyři desetiletí pomoci lidem. Domov Svatý Jan chystá velký festival Domov Svatý Jan letos slaví 40 let od svého založení. Za tu dobu se stal místem, kde … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz